Rudolf Steiner Kronika Akasza
Genesis Gdynia 2007
okładka miękka
174 stron
książka jest nowa
Jedno z podstawowych dzieł Rudolfa Steinera, opisujące w sposób szczegółowy powstanie Ziemi i człowieka.
Autor opisuje dzieje ludzkości cofając się wstecz, poczynając od opisu kultury ludzkości zamieszkującej Atlantydę. Następnie przechodzi do jeszcze wcześniejszych dziejów ludzkości zamieszkującej ląd pradawnej Lemurii, by następnie przejść do czasów epoki Hiperborejskiej i Polarnej. Kolejne rozdziały poświęcone są prześledzeniu dziejów powstawania człowieka i Ziemi, począwszy od okresu saturnowego, poprzez rozwój słoneczny i księżycowy, aż do okresu naszej współczesnej Ziemi.
Jest to fascynująca lektura, wyjaśniająca wiele zagadnień będących tematem dociekań współczesnej nauki.
Z okładki:
Jeżeli człowiek poszerzy swoje możliwości poznania, to przy badaniu przeszłości nie będzie już skazany na świadectwa zewnętrzne. Może wtedy zdobyć zdolność oglądu tego, czego nie można dostrzec w minionych wydarzeniach przy pomocy zmysłów, co i nie ulega niszczącemu działaniu czasu. Przechodzi wtedy od historii przemijającej do nieprzemijającej. Ta ostatnia jest napisana innymi zgłoskami niż zwykła historia. W antropozofii jest ona nazywana Kroniką Akasza. Ludzka mowa może dać o niej tylko słabe wyobrażenie, ponieważ związana jest ze światem zmysłów. To, co opisuje się przy jej pomocy, natychmiast otrzymuje charakter świata zmysłowego. Dlatego też na osobie niewtajemniczonej, która nie przekonała się o faktyczności świata duchowego w oparciu o własne doświadczenie, można łatwo sprawić wrażenie fantasty, o ile nie czegoś gorszego. Kto jednak osiągnął zdolność postrzegania w świecie duchowym, poznaje minione zdarzenia w ich wiekuistym charakterze.
Rudolf Steiner urodził się w 1861 r. w Kraljevec (Austria), zmarł w 1925 r. w Domach (Szwajcaria). Studiował nauki przyrodnicze, matematykę i filozofię w Wiedniu. Jego bogata działalność kulturalna (wydawcy dzieł Goethego, pisarza, redaktora i wykładowcy) w Wiedniu, Weimarze i Berlinie stała się u schyłku wieku coraz bardziej ceniona. Był twórcą antropozofii i z nią związał całe swoje życie. Wyniki duchowo-naukowych badań Steinera ukazują ich praktyczne oddziaływanie w odnowieniu wielu dziedzin życia: w wychowaniu (Szkoły Waldorfskie), w medycynie i pedagogice leczniczej, w dziedzinach artystycznych (architektura, malarstwo, eurytmia), w rolnictwie (metody biodynamiczne), a również w życiu społecznym (trójczłonowość organizmu społecznego).