Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku serca
wydanie 2
Czarna Owca Warszawa 2009
okładka miękka, format: 14,5 x 21 cm
216 stron
książka jest nowa
Kiedy badałem czynniki, od których zależy nasza umiejętność podtrzymywania w sobie współczucia, nagle uderzyła mnie kluczowa rola języka i sposobu w jaki posługujemy się słowami. Zdołałem od tej pory zdefiniować pewną szczególną postawę wobec porozumiewania się, która pozwala nam dawać z serca, ponieważ umożliwia każdemu człowiekowi nawiązywanie kontaktu z samym sobą i z innymi ludźmi, i to w taki sposób, że nasze wrodzone współczucie rozkwita. Postawę tę nazywam Porozumieniem Bez Przemocy, jest to nasz naturalnie współczujący stan jaki osiągamy, gdy przemoc ustąpiła już z naszego serca.
Dr Marshall Rosenberg
Z okładki:
Marshall B. Rosenberg jest psychologiem klinicystą, światowej klasy działaczem na rzecz pokoju i założycielem Ośrodka Porozumienia Bez Przemocy. Wychowany w niespokojnej dzielnicy, postanowił odkryć sposób mówienia, który sprzyjałby współczuciu i zapobiegał przemocy. Ośrodek PBP powstał dzięki poszukiwaniom doktora Rosenberga, który pragnął upowszechnić na całym świecie, we wszystkich targanych wojną krajach, znajomość niezbędnych technik ułatwiających utrzymanie pokoju. Jego techniki PBP okazały się bardzo skutecznym narzędziem pokojowego uzgadniania poglądów w życiu prywatnym, zawodowym i politycznym. Korzystają z nich rodziny, nauczyciele, dyrektorzy, poradnie, służba zdrowia, policja, duchowni, członkowie rządów i wiele innych osób.
Marshall Rosenberg, pozornie nieprzystępny, pojawia się jako żywa nadzieja na ulepszenie współczesnego świata, w którym przemoc przenika wszystkie obszary naszego życia. Jego pełna miłości żyrafa uczy nas jak oswoić szakala oraz wsłuchiwać się w język serca. Jest on nie tylko nauczycielem, lecz także pochodnia w tunelu agresywnej komunikacji ludzkiej, gdzie zabłądziliśmy.
Luis Alarcon Arias, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia
Od czasu gdy zaczęłam eksperymentować z metodą PBP we własnym życiu, widzę z radością, że moje słowa nie muszą mnie odgradzać od innych, uczę się używać ich tak, aby każde mogło być spotkaniem drugiej osoby, swobodnym wkraczaniem do kolejnych pokoi mojego życia. Ta radość dostępna jest wszystkim, którzy zaczną próbować. To nie czary.
Ewa Orłowska, psycholog i nauczycielka
Wszyscy, którym doskwiera nasz zbrutalizowany świat, z jego językiem pełnym agresji i przemocy, wszyscy którzy pragną zmiany, dostają do ręki nie tylko książkę, ale zarazem podręcznik. Zmiana jest możliwa i nie wymaga od nas dużego wysiłku, jak dowodzi Marshall Rosenberg. Wystarczy przeczytać jego mądre rady i zacząć je stosować w naszym życiu.
Małgorzata Braunek