Wiesław J. Kaczmarek Czy Bóg przemówił z komputera?
Rewelacje Kodu Biblijnego w świetle nauki oraz dawnych i obecnych wizji, proroctw i przepowiedni
Libra Wrocław 1999
okładka twarda
252 strony
książka jest nowa
Z okładki:
Komputer potrafi zidentyfikować fakty, wyszukać związki logiczne, ale nie przemówi glosami z zaświatów, nie rozsnuje pajęczyn, nie powieje upiornym wiatrem, nie zahipnotyzuje blaskiem świec, refleksami miedzianego wahadła i kryształowej kuli. Choć nadałem tej książce tytuł Czy Bóg przemówił z komputera?, to nie znaczy, iż ja - lub ktokolwiek inny zajmujący się czy interesujący Kodem Biblijnym - został nawiedzony, przy maszynie elektronicznej, przez siły wyższe.
Tytuł powyższy należy rozumieć metaforycznie. Mówi on o tym, że nawet posługując się urządzeniem tak jednoznacznie technicznym, tak bardzo materialnym i skonstruowanym z pobudek czysto pragmatycznych jak komputer, można niespodziewanie natrafić na zjawiska, których implikacje wymykają się nawykom racjonalnego myślenia, i na pytania, które nie znajdują odpowiedzi, o ile nie zdecydujemy się odpowiadać na nie w kategoriach wiary, a nie w kategoriach rozumu.
W tym świecie ciągle wybuchających sensacji, z których wiele to zgrabnie skonstruowane mistyfikacje, trzeba się mieć na baczności. Nauczyłem się już traktować większość tak zwanych "sensacji"jako ciekawostki raczej niż wydarzenia zasługujące na większą uwagę, nie mówiąc już o refleksji. Decyzja o napisaniu tej książki nie wynika więc z samego rozgłosu, jaki zyskał sobie na Zachodzie Kod Biblijny, lecz z paru innych przesłanek, które zdecydowanie stawiają to zagadnienie poza głównym nurtem pogoni za rewelacyjnymi doniesieniami.
Wiesław J. Kaczmarek (ur. w 1947 r.), doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, popularyzator nauki, tłumacz. Ukończył polonistykę (1969) oraz podyplomowe studium dziennikarsko-wydawnicze (1977) na UniwersytecieWrocławskim, a także studia z zakresu teorii informacji na Uniwersytecie stanu Winsconsin w USA (1989). Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1980) za pracę poświęconą polskiej filozofii katolickiej XIX stulecia. W latach 1[zasłonięte]970-19 publicysta wrocławskiego Słowa Polskiego. Odsunięty od możliwości wykonywania zawodu po wprowadzeniu stanu wojennego, zdecydował się na emigrację razem z rodziną.
W USA, gdzie mieszka obecnie, współpracował jako publicysta i felietonista z wieloma polonijnymi gazetami i czasopismami. Zajmuje się też zawodowo tłumaczeniem z angielskiego i niemieckiego oraz popularyzacją nauki.