Ihara Saikaku Obowiązki wojownika Buke Giri Monogatari
7 tom prestiżowej serii Kokoro
Diamond Books Bydgoszcz 2006
okładka twarda, obwoluta, format B5
131 stron
książka jest nowa
Od wydawcy:
Obowiązki wojownika to zbiór krótkich opowiadań, w których dzisiejszy czytelnik może odkryć barwny świat XVII-wiecznej Japonii, świat definiowany przez pracowitych kupców wydających ciężko zarobione pieniądze przy świetle czerwonych latarń w dzielnicach uciech. Nie przypadkiem śmierć z obowiązku, żywot pobożnych mnichów i ciężka, chłopska codzienność sąsiadują tu z blichtrem domów kurtyzan, homoseksualnymi związkami, opisami najmodniejszych dzielnic i teatrów, czy najsłynniejszymi krajobrazami japońskich prowincji.
Z okładki:
Ihara Saikaku zaliczany jest dziś w Japonii do kilku najwybitniejszych pisarzy. Tę wysoką ocenę zawdzięcza chyba przede wszystkim doskonałej formie stylistycznej i kompozycyjnej wielu opowiadań i powieści odzwierciedlających aspiracje, ideały, a także społeczne i kulturowe warunki życia nowego stanu mieszczańskiego. (...) Przypomina więc europejską powieść pikarejską, w której nawet dramatyczne przeżycia, przedstawione z dystansu, stają się w gruncie rzeczy zwykłym zdarzeniem w życiu przyrody i społeczeństwa ludzkiego. Saikaku może być jednak porównywany do Daniela Defoe'a, do Boccaccia czy Rabelais'go. Saikaku bowiem był w swojej twórczości — z jednej strony — niezwykle poważny, jak mędrzec, a z drugiej strony — śmieszny jak głupiec.
prof. Mikołaj Melanowicz - Literatura japońska
Seria Kokoro to unikalny zkiór książek napisanych na przestrzeni wieków przez największych teoretyków i praktyków sztuk walki. Niejedna z nich stanowi credo całego niełatwego życia, pełnego trudów i wyrzeczeń, przemyśleń, zwycięstw, ale i porażek. Niektóre powstawały niejako na bieżąco, w formie listów albo notatek, które dopiero po wielu latach zebrano w jednym tomie. Ich cechą wspólną jest natomiast AUTENTYCZNOŚĆ i przenikający je duch kokoro. Choć korzeniami tkwią w przeszłości, zadziwiająco słusznie brzmią we współczesnym świecie.
Są też uniwersalne: spadkokiercy tradycji wojowników odnajdą w nich wskazówki jak kroczyć własną drogą, historycy — bogaty materiał źródłowy, mistycy — nieskażoną filozofię Wschodu, a biznesmeni — dobre rady jak postępować z przeciwnikiem. Każda z nich to cenny skarb w literaturze świata, porównywalny do islandzkich sag lub pamiętników Cezara.
Kiedy Musaski mówi, lud słucha w milczeniu, napisał tygodnik Time w jednej ze swoich recenzji. To zdanie z pewnością dotyczy również pozostałych tomów serii.