Robin Dunbar Pchły, plotki a ewolucja języka
Czarna Owca Warszawa 2009
okładka miękka
270 stron
książka jest nowa
Opis:
Pchły, plotki a ewolucja języka to książka o pochodzeniu ludzkiej zdolności posługiwania się językiem, dlaczego posiadamy język, skąd się wziął i jak dawno powstał, dlaczego wciąż się zmieniał i różnicował.
fragment:
Z powodu swojej wyjątkowości język wydaje się niemal cudem. Inne gatunki szczekają i nawołują się, chrząkają i zawodzą, ale żaden nie mówi. Być może, dlatego właśnie uważamy gatunek ludzki za coś specjalnego, wzmacniając tym samym swoją skłonność do samouwielbienia. A jednak, kiedy się przypatrzymy naszym najbliższym krewniakom, małpom, dostrzeżemy wiele podobieństw: tę samą intensywność życia towarzyskiego, te same drobne niesnaski, radości i frustracje, te same mażące się dzieci, będące utrapieniem zafrasowanych rodziców. Ale małpy nie mają takiego języka, jaki znamy ze swoich codziennych doświadczeń z ludzką konwersacją.
Jak to się stało, że my, potomkowie nierozumnych małp, dysponujemy tak niesłychanie potężnym narzędziem? Zagadka wydaje się tym trudniejsza właśnie dlatego, że w codzienności społecznej małp czujemy się tak bardzo zadomowieni. Szczególnie znajoma wydaje się ilość czasu poświęcanego na bliski kontakt fizyczny, niestrudzone zaspokajanie wzajemnych potrzeb w niekończących się sesjach iskania. Dla małp jest sprawą całkiem normalną spędzanie długich godzin na wzajemnym przeszukiwaniu futerka, rozczesywaniu, dłubaniu, rozdzielaniu włosów. Wszystko to czynione z determinacją ludzkiej matki doglądającej zmierzwionej czupryny swej pociechy.
Dr Robin Dunbar jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Liverpoolu. Zajmuje się badaniami nad ewolucją mózgu oraz społecznościami ludzi i naczelnych. Jest częstym gościem programów popularyzujących naukę w radio i TV. Często publikuje w New Scientist. Jest autorem znanej książki Kłopoty z nauką.