John C. Avise Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2008
okładka miękka
672 strony, format: 17 x 24 cm
książka jest nowa
Opis:
Nie mogę się nadziwić temu, że markery DNA i białek pojawiające się w cudowny sposób z analiz molekularno-genetycznych w laboratorium, mogą odsłonić tyle, skądinąd ukrytych, różnorodnych oblicz przyrody. Czy poszczególne rośliny mogą niekiedy istnieć jako mozaiki genetyczne złożone z wielu zygot? Jaki jest skład genetyczny grup socjalnych w obrębie rozmaitych gatunków owadów, ryb, ssaków czy innych organizmów, których zachowania mogły ewoluować pod wpływem doboru krewniaczego? Czy wędrowne żółwie morskie wracają do swego miejsca urodzenia, by tam zakopać w piasku jaja? Jak często powstała mięsożerność wśród roślin? Jaki jest wiek szczątków kopalnych, z których da się wyizolować DNA? W jaki sposób i jak często zachodzi horyzontalny transfer genów między odległymi formami życia? Jest to tylko mała próbka różnorakich zagadnień poruszanych i rozwiązywanych (przynajmniej prowizorycznie) dzięki zastosowaniu molekularnych markerów genetycznych.
(z Przedmowy)
Metody molekularne, umożliwiające identyfikację wariantów wielu regionów genomu, są dziś metodami uniwersalnymi. John C. Avise jest niekwestionowanym autorytetem zarówno w stosowaniu nowych narzędzi badawczych - wykorzystania zmienności sekwencji DNA i białek w badaniach taksonomicznych, populacyjnych czy behawioralnych - jak i twórcą modeli teoretycznych uzasadniających metodologiczną zasadność analiz i opartych na nich wnioskowań. Jest zatem praktykującym teoretykiem, a komplementarność tych dwu aspektów stanowi kanwę tej książki.
Książka Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja jest bezcennym źródłem informacji zrówno dla studentów biologii czy akademii rolniczych, jak i naukowców, konserwatorów przyrody, pracowników parków narodowych, nauczycieli szkół średnich i wszystkich miłośników przyrody.