Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Tłustosz pospolity (Pinguicula vulgaris gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pływaczowatych Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w górach i na całym niżu z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Roślina dość rzadka. Jest przedstawicielem nielicznych u nas roślin owadożernych. Jest to nasz gatunek rodzimy.
Liście znajdują się wyłącznie w przyziemnej różyczce o średnicy do 12 cm. Są jasnozielone, mięsiste, całobrzegie, mają jajowaty lub podługowaty kształt i średnicę 4–12 cm. Mają zwykle podwinięte brzegi i górną powierzchnię silnie ogruczoloną.
Kwiaty koloru niebieskofioletowego wyrastają z różyczki liściowej na ogruczolonych szypułkach o wysokości 5–25 cm, pojedynczo. Kształtem przypominają kwiat skretnika
Roślina kwitnie od maja do czerwca. Jest owadopylna budowa kwiatu uniemożliwia samozapylenie, mimo że pręcik i słupek dojrzewają równocześnie.
Liście tłustosza pospolitego, tak jak innych gatunków tego rodzaju, posiadają dwa rodzaje gruczołów: osadzone na trzoneczkach i wydzielające lepki śluz, oraz osadzone na liściu i wydzielające enzymy trawienne. Do śluzu przylepiają się siadające na liściach nieduże owady. Wówczas liście powoli zaginają się do środka, a enzymy trawią ciała owadów. Strawione składniki wchłaniane są przez liść, który po kilku dniach powoli rozprostowuje się.
Roślina normalnie przeprowadza fotosyntezę, dzięki czemu jest w pełni samozywna. Owadożerność umożliwia jej jedynie uzupełnianie azotu, którego zwykle brak na ubogich glebach, na których rośnie.
Do prawidłowego wzrostu potrzebuje stale wilgotnego podłoża (torfowego) roślinkę dośc łatwa w rozmnażaniu poprzez ukorzenianie najstarszych listków (należy je oderwać od dorosłej roslinki i umieścić w wilgotnym podłożu
Całkowicie mrozoodporna po kwitnieniu na zimę roslina przechodzi w stan spoczynku chowając się całkowicie pod ziemią
rośliny są wykopywane z gruntu i zabezpieczane są w przeddzień wysyłki oferowane przeze mnie rośliny pochodzą z mojej szkółki