Uważa się, że aby wada mogła się rozwinąć, muszą istnieć predyspozycje w budowie stopy - np: stopa egipska, jednak niewłaściwie dobrane obuwie powoduje nasilenie dolegliwości i przyspieszenie postępu deformacji.
Osoby o skłonnościach do wykształcenia się halluksów, powinny unikać butów na wysokim obcasie, z wąskimi noskami!
Dużą rolę w występowaniu wady (schorzenia) odgrywają predyspozycje genetyczne. Do czynników predestynujących zaliczyć należy także otyłość oraz stojący tryb życia. Zmiana częściej występuje u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowym ich stóp. Grupą szczególnie zagrożoną są kobiety uprawiające taniec klasyczny (balet) ze względu na niefizjologiczne obciążenia stóp w pointach.
Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Cęsto pojawia się stan zapalny kaletki maziowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęk, bolesność i przerost tkanki kostnej w okolicy głowy I kości śródstopia.
Hallufix łączy w sobie kilka funkcji.
Najistotniejszą z nich jest aktywne korygowanie zniekształcającego ustawienia palucha, dzięki zastosowaniu unikatowego systemu zawiasowego. Umieszczona od strony podeszwowej pelota metatarsalna wysklepia przodostopie i zapobiega pogłębianiu się płaskostopia poprzecznego. Szeroka opaska na śródstopie zbliża kości śródstopia i wspomaga działanie korekcyjne.
Maksymalnie uproszczony system zakładania aparatu, zapewnia pełen komfort użytkowania, a jego unikatowa konstrukcja umożliwia stosowanie go z większością modeli obuwia.
Opatentowany system szyny Hallufix powinien być stosowany zarówno zapobiegawczo, w przypadku łagodnego i umiarkowanego zapalenia kaletki, ale również w pooperacyjnej rehabilitacji. Naukowe testy wykazują, iż aparat korekcyjny opóźnia proces zniekształcania dużego palca, co niejednokrotnie prowadzi do uniknięcia operacji. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nawracających zapaleń stawów, a także jest sposobem na uniknięcie zwyrodnieniowej choroby stawów.
Hallufix jest również alternatywnym rozwiązaniem dla sztywnej szyny stosowanej po operacji, która nie pozwala na swobodne poruszanie się. Dzięki stabilizacji śródstopia i dynamicznemu prowadzeniu palca jest komfortowym środkiem rehabilitacyjnym.
Zalecenia:
Zaleca się stosowanie aparatu hallufix w dzień i w nocy rozpoczynając od 1 godziny podczas dnia i wydłużając ten czas do 3-4 godzin. Czas stosowania aparatu zależy od stopnia zaawansowania zmiany i wynosi od 4 do 8 miesięcy.
Trwałość:
Okres trwałości opaski na paluch i śródstopie oraz miękkiej podkładki bandaży i poduszeczki z pianki zależy od częstotliwości używania i czyszczenia.
-prostota w obsłudze
-można jej używać przez całą dobę
-pasuje do większości rodzajów obuwia
-umożliwia uprawianie sportu
-uniwersalny - na prawą i lewą stopę
UWAGI DO STOSOWANIA:
Aby szybko i trwale uzyskać efekt terapeutyczny należy nosić aparat przez minimum 4 godziny dziennie i w nocy zaczynając od 30 minut w ciągu dnia.