Józef Dutkiewicz
Szymon Askenazy i jego szkoła
PWN 1958
250 s., 20 cm
stan dobry (podpis, poluzowane szycie w jednym miejscu, drobne przybrudzenie okładki)
Wstęp.............................................................................. 5
Bibliografia prac o Askenazym .7
1. Życiorys ............................................................ 9
Wykształcenie. Pierwsze prace. Katedra we Lwowie. Publicystyka w 1. 1905—06. Działalność w Szwajcarii w okresie wojny 1914—18. Delegat Polski do Ligi Narodów. Ostatnie lata.
2. Askenazy na tle nauki historycznej w 1. 1900 —1917 20
Znaczenie polityczne sporu o odrębność nauk humanistycznych. Askenazy wobec haseł intuicjonizmu. Realizm Askenazego. Stosunek do haseł neoromantycznych. Wpływ Alberta Sorela. Askenazy wobec „nowej szkoły historycznej krakowskiej". Wobec rozwoju historii wojskowości.
3. Warsztat historyczny........................................................ 50
Pcgląd na rolę historyka w społeczeństwie. Program badań. Krytyka szkoty krakowskiej. Pojęcia: przeznaczenie i konieczność. Symbole, kult jednostki, „hagiografia narodowa". Obiektywizm. Metoda porównawcza. Czynniki hi-storyc?ne. Zasiąg zainteresowań. Aktualność tematyki. Podstawa archiwalna. Ironia i polemiki. Szczegóły i konstrukcje. Język i styl.
4. Wymowa polityczna dzieł Askenazego . . . 109
Pierwsze prace. Ocena arystokracji. Spadek czartoryszczy-zny. Stosunek do problemu niepodległości. Wobec rewolucji 1905. Sens polityczny Łukasińskiego; program umiarkowanego liberalizmu. Doniosłość „sprawy polskiej'-: Napoleon a Polska. Publicystyczna działalność w Szwajcarii. Okcydentalizm Askenazego.
5. Wybrane kwestie w ujęciu Askenazego . . .130
Stosunek do ruchów rewolucyjnych na Zachodzie i w Polsce, stosunek do Rosji. Stosunek do Zachodu, do Francji i Niemiec. Stosunek do Anglii. Kilka wybranych kwestii z historii Polski.
6. Szkoła Askenazego............................................................ 186
Dydaktyczna działalność Askenazego we Lwowie. Podstawa światopoglądowa. Tematyka prac i ich charakter. Baza archiwalna i cechy konstrukcji. Niektóre oceny. Podsumowanie.
7. Zamknięcie.............................................................. .232
Aneks........................................................................................ 235