Stary oryginalny drzeworyt ilustracyjny:"ZALOTY"
autorstwa H. GEDANA (sygnowany na płycie), na podstawie dzieła WACŁAWA SZYMANOWSKIEGO
pochodzący z "Tygodnika Ilustrowanego",Warszawa, 1891 rok,oprawiony w passe-partout,wymiary karty: 38 x 28 cm,strona odwrotna zadrukowana,stan bardzo dobry.
Piękny, autentyczny, stary (117 - letni) drzeworyt, o interesującej tematyce, świetny do oprawy i wystroju stylowego wnętrza.
Drzeworyt ilustracyjny zwany też reprodukcyjnym był dominującą techniką ilustracji książek i czasopism pod koniec XIX i na przełomie XIX/XX wieku. Drukowano też albumy z tymi drzeworytami przeznaczonymi do oprawy i ozdoby domów mieszczańskich (tańsza i nowocześniejsza (?) forma sztuki niż malarstwo). Matrycę wykonywano techniką drzeworytu sztorcowego (klocek z twardego drewna cięty w poprzek słojów, rysunek na klocku wykonany przez rysownika, a potem ryty przez jednego lub kilku drzeworytników). We wspomnianym okresie nie odbijano już ryciny na papierze bezpośrednio z drewnianego klocka. Wyryty klocek służył jedynie do stworzenia matrycy metalowej (większa ilość odbitek) i dopiero z niej odbijano drzeworyt ilustracyjny. Drzeworyt ilustracyjny nie jest jak się czasem mylnie sądzi kopią drzeworytu, a inną od drzeworytu wzdłużnego, kolejną techniką graficzną.
Choć wielu polskich drzeworytników pracowało w największych drzeworytniach europejskich to jednak drzeworyty stworzone w Polsce są znacznie rzadziej spotykane niż francuskie, angielskie czy szczególnie niemieckie. Dzięki zaborcom ilość wydawanych pozycji i nakłady były dużo mniejsze. Zniszczenia wojenne także poważnie zredukowały liczbę polskich drzeworytów.
Kupując jednocześnie na mojej aukcji kilka przedmiotów, tylko raz płacisz za wysyłkę!