Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Szukasz ZENITA??? Zobacz TTL + OLYMPUS OM10!!!

27-01-2012, 1:30
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 199 zł     
Użytkownik damian-25l
numer aukcji: 2068246412
Miejscowość Dębica
Wyświetleń: 68   
Koniec: 26-01-2012 22:20:57
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

ZESTAW ZENIT TTL + OLYMPUS OM10!!!



ZENIT TTL

Stan wizualny jak na zdjęciu (real!). Sprawdzony na kliszy. Nie działa światłomierz, zdjęcia robiłem wg światłomierza zewnętrznego. Trzyma czasy ale niektóre klatki są niedoświetlone na powierzchni około 20% czyli typowa zła praca migawki, której lamelki są źle zsynchronizowane. Dlatego tak ważne jest kupowanie aparatu sprawdzonego w praktyce a nie NA SUCHO!!!

OLYMPUS OM10!!!

Szukasz Zenita??? Jesteś pewien że to dobry wybór??? Na tej aukcji chciałbym przedstawić alternatywne rozwiązanie dla tego cudu radzieckiej myśli technicznej rodem z lat 30-tych.. Moja przygoda z systemem OM Olympusa zaczęła się przypadkiem gdy kiedyś taki sprzęt wpadł mi w ręce. Do tamtej pory używałem różnych modeli Zenitów i Praktic. Bardzo szybko uświadomiłem sobie jak ogromna różnica technologiczna i jakościowa dzieli Olympusa serii OM od wspomnianych korpusów. Z czasem okazało się że Olympusy OM biją na głowę nie tylko Zenita i Prakticę ale również lustrzanki japońskie takich firm jak Caonon czy Nikon. Krótki wywiad historyczny potwierdził moje spostrzeżenia, korpusy systemu OM Olympusa były w latach 70-ych i 80-ych najbardziej zaawansowanymi technicznie, najbardziej niezawodnymi i najbardziej cenionymi przez zawodowców! W tym okresie Olympus był bezapelacyjnym liderem w klasie profesjonalnych lustrzanek. Przez lata zajmował pierwsze miejsce w rankingach popularności. Zawdzięczał to właśnie niezwykle zaawansowanym projektom, bardzo finezyjnej konstrukcji, niezwykłej dbałości o szczegóły i bardzo wysokiej jakości wykonania. Pozwolę sobie wymienić zalety oferowanego Olympusa w odniesieniu głównie do Zenita:

1. Obraz widziany w wizjerze. Tutaj następuje pierwszy szok.. Obraz z Olympusa jest niemal dwukrotnie większy i nieporównywalnie jaśniejszy... Jakie ma to znaczenie przy ostrzeniu manualnym chyba każdy sobie zdaję sprawę.
2. Pole krycia wizjera. Pole krycia wizjera czyli część naświetlonej klatki przedstawiona w procentach którą widzimy w wizjerze. W Zenicie mamy 63%, w Olympusie 93%... Wynika z tego że w Zenicie widzimy niewiele ponad połowę kadru gdyż reszta znajduje się poza polem wizjera.. Jest to fundamentalna sprawa, dla mnie osobiście jeden z najważniejszych kryteriów wyboru porządnego body. Zresztą zapewne nie tylko dla mnie, no bo jak tu komponować kadr gdy widzimy jego tylko połowę??..
3. Informacje w wizjerze. W wizjerze znajduje się panel wskazujący za pomocą kilku diod jaki czas aparat proponuje nam w danej sytuacji zdjęciowej. Jest to przedstawione w postaci "drabinki czasów", odczyt jest niezwykle intuicyjny i przejrzysty
4. Zakres czasów. Zenit posiada jak wiemy zakres czasów migawki 1/30s-1/500s. Olympus oferuje nam zakres czasów 2s-1/1000s, czyli 7 EV więcej..
5. Sterowanie pracą migawki. Migawka sterowana jest elektronicznie co w praktyce wyklucza błąd czasu otwarcia migawki. Jak wiemy w Zenicie migawka jest sterowana mechanicznie i jest to nie dość że niedokładny mechanizm , to do tego wrażliwy na temperaturę i wilgotność i niezwykle awaryjny. Z powodu tej usterki nie działa 90% do tej pory wyprodukowanych Zenitów
6. Automatyka ekspozycji. Body pracuje w trybie preselekcji przysłony dokonując pomiaru centralnie ważonego w systemie TTL (pomiar przez obiektyw) przy całkowicie otwartej przysłonie! W Zenicie nie dość że mamy tylko całkowity manual to pomiar dokonuje się tylko przy domkniętej przysłonie. Mam tu na myśli wyższe modele bo niższe nie mają nawet pomiaru TTL . Olympus pracuje dokładnie w ten sam sposób co współczesne lustrzanki cyfrowe (!!!).
7. Kompensacja ekspozycji. I tak samo jak w używanych przez nas nowoczesnych korpusach cyfrowych mamy do dyspozycji kompensację ekspozycji w zakresie 4EV!!!. Funkcja ta pozwala na prawidłowe naświetlenie w ciemniejszych lub jaśniejszych niż standardowe sytuacjach zdjęciowych. Oczywiście w Zenicie tego nie ma
8. Matówka z klinem i mikrorastrem. Matówka wyposażona jest w klin oraz okalający go okrąg z mikrorastrem. Jak dziecinnie proste jest ostrzenie za pomocą klina można się jedynie przekonać próbując tego sposobu ostrzenia. Ślepy w nocy o północy wyostrzy prawidłowo w ciągu 5 sekund!!! W Zenitach dopiero od modelu 122 stosowano klin, ale że matówka wykonana była z uwzględnieniem ruskich norm jakościowych to ostrzyło się może i łatwo ale niezbyt precyzyjnie.. Oczywiście we wszystkich wcześniejszych Zenitach, czyli tych którymi jeszcze nie zawładnął plastik takiego rozwiązania nie było i ostrzyło się delikatnie mówiąc niezbyt komfortowo...
9. Zakres pracy światłomierza. Posiada zakres pracy światłomierza 0,5-18Ev!!!.. Taki wynik w cyfrowych lustrzankach Canon osiągnął dopiero w modelu 40D..
10. Konstrukcja body. Jak wiemy precyzja wykonania Zenita więcej ma wspólnego z młockarnią niż z urządzeniem optycznym. Olympus jest mniejszy i lżejszy chociaż również wykonany z metalu, ogromne wrażenie robi jakość i precyzja wykonania, spasowanie elementów, użyte materiały i wysoka kultura pracy. Jest to po prostu niezwykle ważne dla samego komfortu i przyjemności używania, i przede wszystkim niezawodności sprzętu.

Myślę że każdy zauważył jak ogromna przepaść dzieli te 2 konstrukcje, i jednocześnie jak znakomitym korpusem jest Olympus OM 10!!! Fakt, trzeba wydać tyle co równowartość trzech Zenitów w których lada dzień padnie migawka albo odpadnie coś innego, ale naprawdę warto! Zapewne niektórzy z Was pomyśleli o dostępności obiektywów systemu OM. Rzeczywiście jest ich mniej, ale z racji niezwykłej popularności M42, szkła do Olympusa można kupić bardzo tanio. Jest ich na tyle dużo żeby w ciągu tygodnia skompletować całą szklarnię, są tańsze od odpowiedników M42, i jest cała gama rewelacyjnych szkieł Zuiko. Dla tych którzy ich nie znają podpowiedź że gdyby miały gwint M42 Takumar prawdopodobnie nie byłby liderem M42..

Stan techniczny:

Korpus jest w stanie wizualnym BARDZO DOBRYM!!! Zdjęcia poniżej przedstawiają oferowany egzemplarz (real!). Stan techniczny BARDZO DOBRY!!! Wszystkie mechanizmy pracują gładko, lekko, i tak jak powinny, nie posiada luzów i innych odchyłek. Matówka idealnie czysta, komora filmu jak w NOWYM egzemplarzu! I co bardzo ważne:

KORPUS JEST SPRAWDZONY W PRAKTYCE A NIE NA SUCHO!!!



Zestaw zawiera:

-korpus OM 10
-bateria światłomierza
Na życzenie mogę dorzucić szeroki pasek (nieoryginalny).