Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SZTUKA POLSKA 1920 ROZWÓJ POLSKIE MALARSTWO RZEŹBA

09-05-2014, 20:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4197449035
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 09-05-2014 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

SZTUKA POLSKA
(ZARYS ROZWOJU POLSKIEGO MALARSTWA I RZEŹBY)
Warszawa MCMXX
NAKŁADEM MINISTERSTWA SZTUKI I KULTURY





Zarys rozwoju sztuki polskiej.
(MALARSTWO I RZEŹBA).

Dopiero kataklizm dziejowy, jakim była wszechświatowa wojna, kataklizm, o który modlił się Mickiewicz w swych proroczych księgach „Pielgrzymstwa Polskiego", przywrócił Polsce niepodległość po 120-tu przeszło latach niewoli, ucisku i męczeństwa. Dzięki temu sztuka polska dopiero obecnie w r. 1920, może wystąpić na arenie światowej, jaką jest międzynarodowa wystawa w Wenecji, poraź pierwszy, jako wyraz twórczości plastycznej narodu, który żyje normalnie, bo sam wyłącznie może stanowić o swoich losach.
Wśród cywilizowanych społeczeństw Polacy przedstawiali dotąd wyjątkowy przykład narodu, który pomimo utraty niepodległości politycznej, żyjąc wśród warunków jak najbardziej nieprzyjaznych dla spokojnej, twórczej pracy duchowej, nie tylko nie zatracił nic ze skarbów starej, wysokiej kultury jednego z najpotężniejszych niegdyś w środkowej Europie państw, ale przeciwnie skarby te pomnożył i swą kulturę duchową doprowadził do najwyższego rozwoju, nadając jej równocześnie nawskroś samodzielny, odrębny wyraz, dopiero w tej epoce, w której na karcie Europy jako wolny organizm państwowy przestał istnieć.
Po utracie niepodległego bytu naród polski, nie znajdując ujścia dla swych sił w życiu politycznem, nie mogąc działać swo-
bodnie w kierunku społecznym i ekonomicznym, skupił wszystkie swe bogate uzdolnienia rasowe i wszystkie swe zasoby intelektualne na tem polu, na którem wobec śmiałych dążeń ducha ludzkiego wszelka przemoc fizyczna zawsze jest bezsilna: na polu nauki i sztuki.
Wiek XIX przynosi Polsce wielką poezję. Główni jej przedstawiciele: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński i Norwid dzięki potędze natchnienia, głębi poruszanych problemów i doskonałości formy artystycznej doszli do wyżyn, na których stanęli tylko nieliczni, najgenialniejsi twórcy wszystkich czasów i ludów. Wiek XIX także był dobą rozkwitu narodowej sztuki plastycznej. W tym czasie dopiero występują Polacy na widownię w zakresie malarstwa i rzeźby jako samoistny, ważny czynnik, posiadający wybitną własną fizjognomię. Powstaje sztuka polska, przez Polaków tworzona. Dawniej -istniała w Polsce sztuka, nawet czasami świetna i wspaniała, ale z małymi wyjątkami była dziełem rąk, a przynajmniej ducha cudzoziemców.
W tym pobieżnym szkicu muszę pominąć dzieje rozwoju malarstwa w Polsce, którego pierwszych śladów należy szukać w iluminowanych rękopisach XI i XII wieku, a natomiast przystąpię odrazu do tej epoki, w której rodzi się malarstwo polskie t. j. do czasów ostatniego króla polskiego, nieszczęśliwego Stanisława Augusta, wykwintnego znawcy sztuki i gorliwego jej mecenasa. Z pośród artystów, którzy wtedy w Polsce pracowali, jak Bacciarelli, Lampi, Grassi, Smuglewicz, Sylwester de Mirys, Marteau, Canaletto, pani Vigée Lebrun, największe znaczenie dla malarstwa polskiego miał sprowadzony przez Czartoryskich Jan Norblin de la Gourdaine (1745 —1830), tworzący najpierw pod wpływem Watteau, a później Rembrandta, Francuz, który do tego stopnia zżył się z przybraną ojczyzną, iż był w gruncie rzeczy pierwszym artystą, który odkrył poezję polskiego życia rodzajowego, polskiego typu i polskiego konia. Ze szkoły Norblina wyszedł cały szereg wybitnych artystów, jak Aleksander Orłowski, pełen naturalistycznego temperamentu malarz koni i życia żołnierskiego, Michał Płoński, niezwykle zdolny, niestety przedwcześnie zmarły rysownik i sztycharz, Jan Rustem, portrecista naśladujący Rembrandta.
Pierwszym jednak w Polsce malarzem nawskroś narodowym, nie z tematu, ale z temperamentu i właściwości rasowych, a zarazem pierwszym artystą polskim europejskiej miary był genialny Piotr Michałowski (1801—1855). Człowiek wszechstronny, mąż stanu, znakomity gospodarz i filantrop, nie traktował on malarstwa zawodowo. Nie pozostawił też prawie żadnego obrazu skończonego. Ale mimo to w szkicach jego, zwłaszcza w niezrównanych studjach konia, wybucha potężny, żywiołowy talent, objawiający naturę szczerą, serdeczną, nawskroś oryginalną i głęboką.
Równocześnie rozwija się szkoła historyczna, przeszczepiona na grunt polski głównie z Monachium. Najlepszymi jej reprezentantami są Aleksander Lesser (1814 — 1884) i Józef Simmler (1823—1868). Tego ostatniego „Śmierć Barbary Radzi-wiłłównej" jest najlepszym obrazem historycznym doby przed-matejkowskiej.
Wpływom francuskim natomiast ulegał jeden z najznakomitszych artystów polskich, uczeń Cognieta, Henryk Roda-kowski (1823 —1894), który w swych kapitalnych portretach stanął na równi z sławnymi portrecistami francuskimi i pierwszy wprowadził sztukę polską na szeroki horyzont europejski.
Tradycje życia szlacheckiego, żołnierskiego i myśliwskiego, którego nieodłącznym składnikiem był koń, tego życia szumnego i barwnego, którego artystyczną transpozycję zapoczątkował pod wpływem Norblina Orłowski, a które w genialnych szkicach uwiecznił Michałowski, podjął około połowy wieku XIX artysta dużej miary i nieprzemijającej wartości Juljusz Kossak (1824— 1899). Był to jeden z tych malarzy, w którego dziełach naj-wszechstronniej i najbezpośredniej odbija się charakter i duch plemienny, rasowe właściwości, kultura długowieczna i świat zewnętrzny, w którym naród żył i działał. W jego nieskazitelnych pod względem kształtu, a subtelnych w kolorycie akwarelach temperament polskiego szlachcica znalazł pełen wyraz. Jego konie o typie idealizowanym są najszlachetniejszemi i najpiękniejszemi zwierzętami, jakie kiedykolwiek wyszły z pod pendzla artysty.
Z rycerską sztuką Juljusza Kossaka w pierwszych latach swej twórczości najściślej był związany największy obok Matejki
...





OKŁADKA WEDŁUG RYSUNKU WŁ. SKOCZYLASA, WINETY NA KARTACH TYTUŁOWYCH RYSUNKU CZ. MŁODZIANOWSK1EGO, ZDJĘCIA FOTOGRAFICZNE A. MASŁOWSKIEGO (WARSZAWA), KLISZE CYNKOWE B. WIERZBICK1EGO i S-ki (WARSZAWA), DRUK A. HURK1EWICZA i S-ki W WARSZAWIE.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.