Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie.
OK
Polityka Prywatności
Zaakceptuj i zamknij X
DARMOWE ARCHIWUM ALLE
Strona startowa
Kategorie
Kontakt
Szukaj
:
Archiwum Alle
>
Książki i Komiksy
>
Książki naukowe i popularnonaukowe
>
Pedagogika, resocjalizacja
>
Pozostałe
Sztompka Socjologia + lektury + Socjologia zmian..
28-01-2012, 2:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz:
199
zł
Użytkownik
ksiegarniasowa
numer aukcji:
2023169115
Miejscowość
Racibórz
Wyświetleń:
19
Koniec:
27-01-2012 09:10:57
Dodatkowe informacje:
Stan:
Nowy
Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie.
Socjologia codzienności
Red: Sztompka Piotr, Boguni-Borowska Małgorzata
ZNAK
Gwiazdy rocka i stadionowi zadymiarze, zakupy i choroby, przyjaźń i seks, komórki i fora internetowe, zaufanie taksówkarzy do klientów i wyborców do polityków. Co łączy te tematy?
Tradycyjny socjolog określiłby je jako „dziwne”, ale sprawy te są przedmiotem „trzeciej socjologii”: socjologii codzienności.
Po „pierwszej” (zajmującej się wielkimi systemami społecznymi) oraz „drugiej” (analizującej anatomię działań społecznych i międzyludzkich więzi) przyszedł czas na „trzecią”. Badacze dostrzegli, że tradycyjne problemy socjologii – nierówności społeczne, władza, kultura, świadomość zbiorowa czy globalizacja – przejawiają się najwyraźniej na co dzień: w domu, szkole, supermarkecie, kościele, szpitalu i na stadionie piłkarskim. Dla socjologów życie codzienne to nowe okno, przez które można spojrzeć na stare problemy i zobaczyć coś więcej.
Piotr Sztompka i Małgorzata Bogunia-Borowska zebrali przykłady najnowszych prac z kręgu „trzeciej socjologii”, które ukazały się na świecie. To pierwsza taka – poprzedzona obszernymi wstępami autorów – antologia w Polsce. Z pewnością zainteresuje nie tylko socjologów, ale szeroki krąg czytelników, którym pomoże lepiej zrozumieć własne życie
w społeczeństwie.
Małgorzata Bogunia-Borowska jest adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Socjologii Teoretycznej Instytutu Socjologii i wykładowcą w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym ukończyła kulturoznawstwo (1997) oraz Wydziału Filozoficznego, gdzie zdobyła wykształcenie socjologiczne (1999). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przemianami kulturowymi i społecznymi ponowoczesnej rzeczywistości. Szczególnie interesuje się tematyką kultury medialnej i konsumpcyjnej. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA) oraz Polskiego Stowarzyszenia Socjologicznego. Współautorka książki Globalizacja i konsumpcja. Dwa dylematy współczesności (część poświęcona społeczno-kulturowym teoriom konsumpcji) oraz Reklamy jako tworzenia rzeczywistości społecznej, a także redaktorka książki Dziecko w świecie mediów i konsumpcji.
Socjologia Lektury
Red: Sztompka Piotr, Kucia Marek
ZNAK
Pierwszy w Polsce tak obszerny wybór tekstów wielkich twórców socjologii i socjologów współczesnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pośród 72 tekstów zamieszczonych w tomie 37 ukazuje się w języku polskim po raz pierwszy. Celem publikacji jest wprowadzenie Czytelnika w podstawy socjologii i zaznajomienie go z jej specyficznym językiem. Oryginalne sformułowania, najważniejsze modele pojęciowe i teorie stosowane przez współczesne nauki społeczne są dzięki temu tomowi dostępne wprost, z pierwszej ręki. Książka dostarcza narzędzi niezbędnych do uporządkowanej, krytycznej refleksji o społeczeństwie, rozwijania wyobraźni socjologicznej, prowadzenia badań empirycznych w tej dziedzinie i stosowania wiedzy społecznej w praktyce. Lektury zawarte w tomie - obowiązkowe dla studentów socjologii i nauk humanistycznych - będą także przydatne dla wszystkich zainteresowanych problematyką społeczną.
Socjologia
Analiza Społeczeństwa
Sztompka Piotr
ZNAK
Główne zagadnienia analizowane w tomie to : aktywność człowieka, całości społeczne, kultura, podziały społeczne, funkcjonowanie społeczeństwa, zmienność społeczna, społeczeństwo współczesne.
Socjologia zmian społecznych
Sztompka Piotr
ZNAK
Żyjemy w świecie, którego jedynym stałym elementem jest... zmiana! Zakres, głębokość i tempo zmian, jakie dokonują się wokół nas i w których uczestniczymy na co dzień - przekraczają wszystko, czego społeczeństwa ludzkie doświadczały w przeszłości. Odnalezienie swojego miejsca w chaosie zmian, pokonanie dezorientacji i niepokojów wymaga intelektualnej refleksji. W ciągu dwóch bez mała wieków socjologia wypracowała zasób pojęć identyfikujących zjawiska zmiany, jej modele oraz teorie wyjaśniające źródła zmian. Autor, omawiając je, przedstawia własną "teorię stawania się społeczeństwa", zbieżną z ujęciami socjologii najnowszej, w myśl której zmiana społeczna jest efektem - zamierzonym i niezamierzonym - aktywności ludzi, ich codziennych decyzji i wyborów.