Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Szpiczak mnogi.Poradnik dla pacjentów

02-06-2014, 9:13
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 21.30 zł     
Użytkownik skarbnica1
numer aukcji: 4267441133
Miejscowość Kraków
Zostało sztuk: 2    Wyświetleń: 1   
Koniec: 02-06-2014 09:21:27

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2013
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zapraszamy na aukcję książki pt.


Szpiczak mnogi

Poradnik dla pacjentów

pod redakcją


Dr med. Artura Jurczyszyna

Prof.dr hab.med. Aleksandra B.Skotnickiego



Wydanie I



Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka

Kraków 2013

okładka twarda ( nowa)

str.96

Ze wstępu :

Szpiczak mnogi jest jedną z dziesięciu proliferacyjnych hemocytopatii i jedną z czterech jednostek chorobowych, które zaliczamy do przewlekłych zespołów limfoproliferacyjnych. Mówiąc prostszym językiem, w chorobie tej dochodzi do namnożenia komórek będących na ostatnim etapie dojrzewania limfocytu B (tj. plazmocytów), których patologia polega na wytwarzaniu ogromnych ilości białka monoklonalnego. W wyniku tego procesu może dochodzić do zmian osteolitycznych (wskutek pobudzenia tzw. osteoklastów rozpuszczających struktury kostne) z następowymi bólami kostnymi, a nawet złamaniami patologicznymi, oraz do ryzyka rozwoju niewydolności nerek w rezultacie przechodzenia patologicznych białek przez kanaliki i kłębuszki nerkowe.

Obecne możliwości wczesnej diagnostyki i wielolekowej terapii chorych na ten nowotwór pozwoliły zarówno na poprawę jakości życia, jak i na jego przedłużenie z 3–5 lat (kilkanaście lat temu) do 7–8, a nawet 14 lat w czasach współczesnych. Jest niezwykle satysfakcjonujące, że w terapii szpiczaka mnogiego co kilka lat pojawiają się nowe leki o innych niż dotychczasowe mechanizmach działania oraz mniejszych skutkach ubocznych. Pozwala to sądzić, że wyniki leczenia będą coraz lepsze, a być może u części chorych dojdzie do całkowitego wyleczenia. Niemniej jednak na podstawie biologii szpiczaka mnogiego można przypuszczać, że choroba ta przez wiele lat – mimo coraz skuteczniejszej terapii nowoczesnymi lekami – będzie się tlić w organizmie pacjenta i wymagać kontroli lekarskich. U niektórych chorych zapewne będą także konieczne terapia podtrzymująca (tj. hamująca postęp nowotworu) oraz leczenie wspomagające.

Chcielibyśmy w tym poradniku pokazać, jak żyć przez wiele lat z tą chorobą, przy aktywnym udziale pacjenta i partnerskim kontakcie lekarza z chorym. Stąd nasze prace związane z optymalizacją opieki nad chorymi i doradztwem skierowanym do nich i ich rodzin ze strony szeroko pojętej służby zdrowia, jak również opieki socjalnej w miejscu zamieszkania. Mamy nadzieję, że nasze starania pozwolą coraz większej grupie chorych na szpiczaka mnogiego zachować dobrą kondycję psychofizyczną i ułatwią im aktywny udział w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Bardzo dziękujemy autorom poszczególnych rozdziałów za interesujące przedstawianie problemów. Liczymy na życzliwe przyjęcie tego opracowania i głęboko wierzymy, że przyczyni się ono do optymalizacji opieki nad chorymi na szpiczaka mnogiego.


Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki

Dr med. Artur Jurczyszyn

Spis treści

  1. Szpiczak mnogi - diagnostyka i leczenie – A. Jurczyszyn, N.Grząśko, A.Skotnicki
  2. Żywienie chorych na szpiczaka mnogiego – E. Ceborska-Scheiterbauer, M. Schlegel-Zawadzka
  3. Jak lepiej radzić sobie w chorobie? Praktyczne porady dla chorych na szpiczaka mnogiego – M. Kosowicz
  4. Najczęstsze pytania pacjentów – M. Joks
  5. Historia pacjenta - leczenie za granicą – M. Ambroziak
  6. Lista ośrodków hematoonkologicznych w Polsce