TOM 1: Monografia została przygotowana i wydana z okazji 60. rocznicy powstania Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego założonego przez profesora Juliana Aleksandrowicza, który swoją pasją optymalnego służenia pacjentom z chorobami krwi nauczył swoich współpracowników holistycznego spojrzenia na medycynę.
Szpiczak mnogi jest chorobą hematologiczną wykraczającą poza zaburzenia w szpiku kostnym i krwi obwodowej, gdyż jej następstwa obejmują zmiany w zakresie układu immunologicznego, kostnego, naczyń krwionośnych, nerek oraz układu nerwowego.
Autorzy poszczególnych rozdziałów pochodzą z różnych ośrodków w całej Polsce i przyjęli zaproszenie do opracowania tematów, które przedstawili na comiesięcznych spotkaniach w Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą w specjalnościach przez siebie reprezentowanych.
Książka dokumentuje aktualny stan wiedzy na temat przyczyn choroby i stanowi cenny przewodnik w codziennej pracy klinicznej hematologów, onkologów i lekarzy innych specjalności.
TOM 2: W niniejszej książce przedstawiono najnowsze zalecenia Polskiej Grupy Szpiczakowej Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transplantologów na 2011 rok, omówiono terapię powikłań infekcyjnych oraz leczenie niedokrwistości. Ponadto zaprezentowano rzadkie postacie i odmiany szpiczaka mnogiego (szpiczaka plazmocytowego), ciekawe opisy przypadków chorych, jak również przedstawiono diagnostykę oraz leczenie amyloidozy i innych dyskrazji plazmocytarnych. Wybitni specjaliści zaprezentowali postępowanie w ostrych stanach bezpośrednio zagrażających życiu, opisali objawy ze strony układu kostno-stawowego w szpiczaku mnogim, odpowiednie żywienie w chorobie, zespół wyniszczenia w przebiegu nowotworu, problemy endokrynologiczne i zagadnienia opieki psychiatryczno-psychologicznej. Do współpracy zaproszono psychoonkologa, ponadto osobę duchowną oraz lekarza zajmującego się akupresurą, akupunkturą i tradycyjną medycyną chińską co wydaje się mieć znaczenie w holistycznym podejściu do pacjenta. Aby pokazać złożoność tej choroby udało nam się zgromadzić wypowiedzi oraz refleksje osób i rodzin chorych na szpiczaka mnogiego w trakcie często wieloletniej terapii. Dzięki ogromnemu postępowi w medycynie możemy stwierdzić, iż aktualnie chorzy poddani leczeniu mają szansę na długie przeżycie, a być może trwałe wyleczenie. (...)
Książka powstała w związku z planami stworzenia profesjonalnego i interdyscyplinarnego Centrum Leczenia Szpiczaka przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie."
Dr med. Artur Jurczyszyn Prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki
TOM 3: Książka obejmuje opisy historii poszczególnych chorych na szpiczaka, opracowane przez wielu lekarzy z całej Polski, i ma odmienny charakter od dotychczas opublikowanych prac. Oto na tle teoretycznych rozważań, wielu danych z badań podstawowych oraz ogólnych założeń diagnostyczno-terapeutycznych i wyników wieloośrodkowych badań klinicznych, jak również danych epidemiologicznych dotyczących zachorowań na szpiczaka mnogiego w Polsce, w niniejszym tomie pochylono się nad pojedynczym chorym - mimo że wszyscy chorują na tę samą chorobę, każdy choruje inaczej.