I. Iraków ściśle związany z historią naszego kraju, miasto wielowiekowych budowli świeckich i sakralnych oraz licznych pamiątek narodowych posiada też bogate tradycje ludowe. Do naszych czasów przetrwały tu różne ludowe zwyczaje dodające Krakowowi wiele uroku, kolorytu i cech oryginalności.
Muzeum Historyczne m. Krakowa dokumentując i upowszechniając wiedzę o dziejach Krakowa i jego kulturze, dużo uwagi poświęca tym tradycjom, gdyż są one trwałym składnikiem dziedzictwa duchowego naszego narodu. Doniosłość ich w życiu dzisiejszego społeczeństwa jest bezsporna. Doceniając rolę tych pięknych tradycji Muzeum Historyczne organizuje od wielu lat pochody i harce „Lajkonika5^ patronuje i pomaga Towarzystwu Strzeleckiemu w organizowaniu jego statutowych uroczystości. Od roku 1945 Muzeum otacza też opieką jedną z najpiękniejszych tradycji ludowych — szopki krakowskie.
Szopki krakowskie wywodzą się ze średniowiecznych misteriów i jasełek. Zwyczaje jasełkowe sprowadzili do Polski w II połowie XIII wieku z Italii Franciszkanie. Pierwsze jasełka były wystawiane w okresie świąt Bożego Narodzenia na ołtarzach lub bocznych kaplicach kościoła. Całą scenerię składającą się z figurek rzeźbionych w drzewie ukazywano na tle skalistego krajobrazu pokrytego południową roślinnością. Jasełka tego typu roz-