Szkolenie wstępne BHP. Instruktaż ogólny
Autor: Bogdan Rączkowski Wydawca: ODDK ISBN:[zasłonięte]978-8304-024-8 Rok wydania: 2012 Ilość stron: 80 Oprawa: miękka Format: 14,5 x 20,5
Wysyłka w ciągu 24 godzin
Seria: Szkolenie Wstępne BHP EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]80402 Stan prawny na: 1 października 2011 r.
Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcy jest przeszkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 2 k.p.).
Szkolenie obowiązuje wszystkich nowo zatrudnionych pracowników, studentów odbywających praktyki i uczniów zatrudnionych w celu praktycznej nauki zawodu. Prowadzi się je przed rozpoczęciem pracy. W opracowaniu szczegółowo omówiono każdy temat z programu ramowego.
Polecamy pracownikom służby bhp, osobom wykonującym u pracodawcy zadania tej służby, pracownikom wyznaczonym przez pracodawcę do prowadzenia tego szkolenia posiadającym odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności.
Opracowano na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Bogdan Rączkowski Wieloletni Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Ramowy program szkolenia wstępnego
Szczegółowy program szkolenia wstępnego
1. Istota bezpieczeństwa i higieny pracy 2. Zakres obowiązków i uprawnień pracodawcy, pracowników oraz poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu pracy i organizacji społecznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy 3. Odpowiedzialność za naruszenie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 4. Zasady poruszania się na terenie zakładu pracy Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie pracy oraz podstawowe środki zapobiegawcze 5. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z obsługi urządzeń technicznych oraz transportem wewnątrzzakładowym 6. Zasady przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, w tym w odniesieniu do stanowiska pracy instruowanego 7. Porządek i czystość w miejscu pracy oraz higiena osobista pracownika – ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika 8. Profilaktyczna opieka lekarska – zasady jej sprawowania w odniesieniu do stanowiska instruowanego 9. Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru 10. Postępowanie w razie wypadku, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy
Wykaz źródeł Przepisy prawne i literatura Polskie Normy
|