Szkice o współczesnej polityce gospodarczej
Jubileusz 60-lecia Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej
oszczędzasz
10%
Cena dla Ciebie 37,80 zł
oszczędzasz
4,20 zł
Istotą polityki gospodarczej jest ingerencja szeroko pojętego państwa w funkcjonowanie rynku (gospodarki). To słuszne definicyjne odniesienie polityki gospodarczej proponowane przez S. Kruszczyńskiego, K. Secornskiego i B. Winiarskiego poszerza wyzwanie współczesnej demokratycznej gospodarki rynkowej, której celem jest uzyskanie równowagi między swobodą funkcjonowania rynku a interwencją państwa. Trudno sobie wyobrazić, aby tylko jeden z tych elementów mógł zapewnić efektywne funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. W praktyce zatem mamy do czynienia z gospodarką mieszaną, stanowiącą powiązanie rynku i państwa, w której istotną rolę odgrywają działania z zakresu polityki gospodarczej. Należy mieć jednak na uwadze, że w różnych przypadkach powiązanie to, a zarazem stopień aktywności polityki gospodarczej mogą być odmienne. W sytuacji relatywnie dużego udziału państwa i aktywnej polityki gospodarczej mówi się o gospodarce bardziej socjalnej, natomiast w sytuacji odwrotnej o gospodarce bardziej liberalnej. Kombinacja ta powinna być racjonalnie i indywidualnie określona dla poszczególnych krajów przy współudziale m.in. społeczeństwa i władz gospodarczych. Z jednej strony powinny być przy tym uwzględnione niedoskonałości rynku zarówno na szczeblu mikro-, jak i makroekonomicznym oraz przestrzennym. Z drugiej strony powinny być także wzięte pod uwagę wady państwa, które z kolei stanowią argument na rzecz bardziej swobodnego funkcjonowania rynku.
Ze wstępu
Recenzje
Zamysł uczczenia 60-lecia działalności Katedry noszącej obecnie miano Polityki Gospodarczej i Samorządowej (a kontynuującej zarazem tradycje pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej Katedry Planowania Gospodarki Narodowej i Instytutu Planowania i Ekonomiki Regionu, Instytutu Planowania oraz Katedry Polityki Gospodarczej i Planowania Rozwoju) poprzez publikację monografii prezentującej dokonania naukowe pracowników tejże Katedry uznać należy za wielce trafny [ ... ], gdyż z jednej strony przywołuje wcześniejsze, już historyczne, osiągnięcia naukowe związane z działalnością Katedry, a z drugiej - prezentuje aktualny dorobek naukowy jej pracowników wskazujący kierunki rozwoju polityki gospodarczej.
Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr. hab. Wacława Jarmołowicza
Z dużym uznaniem oraz atencją odnoszę się do inicjatywy zorganizowania przez Katedrę Polityki Gospodarczej i Samorządowej dyskursu naukowego zakończonego refleksyjną monografią poświęconą współczesnym problemom polityki gospodarczej z uwzględnieniem zarówno jej historycznych, teoretycznych, jak i praktycznych aspektów. Szczególne słowa uznania kieruję do prof. dr. hab. Kazimierza Pająka, aktualnie pełniącego funkcję Kierownika Katedry, mojego pokoleniowego następcy, za mistrzostwo, perfekcjonizm łączenia tradycji ukształtowanej podczas 60 lat działalności jednostki badawczej z aktualnymi wartościami, wymogami i zmianami w samej ekonomii i polityce gospodarczej, procesie kształtowania i kreowania nowoczesnych menedżerów gospodarczych tak pożądanych przez rynek.
Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr. hab. Bohdana Gruchmana
Spis treści
Wstęp
PAWEŁ BŁASZCZYK
Zarys współczesnej polityki pieniężnej
SŁAWOMIR ZWIERZCHLEWSKI
Wybrane problemy współczesnej polityki fiskalnej
PIOTR LIS
Współczesne wyzwania polityki mieszkaniowej
JOANNA MAZURKIEWICZ
Polityka energetyczna Polski - wyzwania i problemy
JERZY TARAJKOWSKI
Paliwa w polityce gospodarczej (wstęp do badania produkcji, cen i konkurencji)
KAZIMIERZ PAJĄK
Przestrzeń jako kategoria ekonomiczna rozwoju lokalnego
MAREK URBANIAK
Założenia regionalnej polityki innowacyjnej w Regionalnej Strategii
Innowacji dla Wielkopolski na lata 2[zasłonięte]010-20
LUCYNA WOJTASIEWICZ
Podstawy strategii rozwoju aglomeracji poznańskiej
AGNIESZKA ZIOMEK
Idea profilowania bezrobotnych jako narzędzie aktywnej polityki rynku pracy
SŁAWOMIR JANKIEWICZ
Bezrobocie młodzieży - jeden z głównych problemów Polski na początku XXI w.
JANUSZ J. TOMIDAJEWICZ
Przedmiot i metody polityki gospodarczej w warunkach globalizacji
WŁODZIMIERZ DYMARSKI
Czy głęboki kryzys ekonomiczny UE był nieuchronny? Krytyka polityki ekonomicznej Unii Europejskiej
MARIAN WRÓBLEWSKI
Procesy realne podstawą ładu gospodarczego