Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SZKICE ŻOŁNIERSKIE II WOJNA ŚWIATOWA Z.Załuski

23-02-2014, 17:41
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 4 zł     
Użytkownik rybik_cukrowy
numer aukcji: 3973793687
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 23-02-2014 17:34:07

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1966
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji, dziś mam do zaoferowania książkę:



"PRZEPUSTKA DO HISTORII"

SZKICE O ŻOŁNIERSKICH DROGACH CZASU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 
Zbigniew Załuski
   

wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 
stron: 377.
stan książki: - dobry / + dostateczny (książka ma prawie pół wieku więc biorąc na to poprawkę jest w całkiem niezłym stanie, ma podniszczoną obwolutę, pożółkłe kartki i przybrudzenia oraz podpis byłego właściciela na pierwszej stronie).
 

 

 

 

 

 

 

 Zbiór szkiców analitycznych, w których Zbigniew Załuski - po raz pierwszy w naszej publicystyce - stawia sprawę traktowania jako całości walki naszego narodu na wszystkich frontach ostatniej wojny i dokonuje próby oceny wkładu Polaków do wspólnej sprawy zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi. Zbiór zawiera krytyczny zarys literatury o udziale naszego narodu w II wojnie światowej i wysuwa szereg postulatów, dotyczących m.in. opracowania syntezy naszej walki i wydobycia z zapomnienia wielu pasjonujących jej fragmentów. Praca twórcza i nowatorska.

Książka stanowi polemikę z wieloma mitami i poglądami, między innymi z niektórymi publikacjami o wrześniu i o AK. Napisana pięknym językiem publicystycznym, przeznaczona jest dla szerokich mas czytelniczych. Ogniwo wielkiego cyklu obejmującego poza "Przepustką do historii" jeszcze głośne "Siedem polskich grzechów głównych" i "Finał 1945".

 

 

 

 

 

Zbigniew Załuski (ur. 31 lipca 1926 w Kiwercach na Wołyniu, zm. 5 marca 1978 w Warszawie) – polski pisarz, eseista i scenarzysta filmowy, poseł na Sejm PRL V, VI i VII kadencji, pułkownik Wojska Polskiego. 

W 1940 został zesłany do Kazachstanu, gdzie przebywał do 1943. W styczniu 1944 roku wstąpił ochotniczo do 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Służył w 9 Pułku Piechoty, biorąc udział w działaniach wojennych na Wołyniu, lubelszczyźnie, Przyczółku warecko-magnuszewskim, Przyczółku czerniakowskim, bitwie o Kołobrzeg i bitwie o Berlin. Po wojnie uczestniczył w walkach z UPA. Służbę zakończył w stopniu porucznika z trzema krzyżami walecznych.

Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych. Od 1969 był posłem na Sejm z ramienia PZPR. Od 1974 był członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

W latach 1[zasłonięte]983-19 pułkownik Zbigniew Załuski był patronem Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.
Grób Zbigniewa Załuskiego znajduje się na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Debiutował jako pisarz w 1947 na łamach miesięcznika "Nowa Myśl”. Był długoletnim redaktorem miesięcznika "Wojsko Ludowe”, z czasem został zastępcą redaktora naczelnego. Rozgłos zdobył dzięki publicystyce historycznej, w której zajął się rehabilitacją wysiłku polskiego wojska w wojnie obronnej 1939 roku oraz udziałowi Polaków w II wojnie światowej u boku aliantów zachodnich. Przeciwstawiał się szyderczemu stosunkowi współczesnej literatury do polskiej tradycji oraz historii.

 


 

Przed zalicytowaniem koniecznie zapoznaj się ze stroną "o mnie" !!!  

ODPOWIADAM NA WSZYSTKIE PYTANIA pisz na gg[zasłonięte]23279 lub dzwoń 889 [zasłonięte] 506.