Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

szczerbiec - symbol do wpięcia w klape

20-03-2012, 12:43
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 275 zł     
Użytkownik kanc_poznan
numer aukcji: 2207758125
Miejscowość Poznań
Zostało sztuk: 30    Wyświetleń: 435   
Koniec: 28-03-2012 20:09:02
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem sprzedaży jest NOWY (indywidualna linia) znaczek Szczerbca

Znaczek jest wyrobem przygotowanym na zamówienie - kuty całkowicie ze złota

Znaczek jest przedmiotem po windykacyjnym odzyskanym od dłużnika.

 Przedmiot jest wolny od wad prawych i praw osób trzecich.

 

 

Stworzony jako „prosty” wzór szczerbca historycznego – służący do wpięcia w klapę marynarki – jako symbol.

 

Symbolika ( za  www.wikipedia.pl ) 

W okresie międzywojennym, Szczerbiec Chrobrego, owinięty w biało-czerwony sztandar był symbolem Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego, a w okresie okupacji – Narodowych Sił Zbrojnych. Współcześnie motyw Szczerbca również jest wykorzystywany przez niektóre organizacje, odwołujące się do przedwojennych tradycji ruchu narodowego.

 

Historia ( za  www.wikipedia.pl ) 

Szczerbiec powstał najprawdopodobniej w Polsce na przełomie XII i XIII wieku, lub w kręgu nadreńskiej sztuki złotniczej. Pierwszym udokumentowanym źródłowo jego posiadaczem był książę mazowiecki Bolesław I (1[zasłonięte]208-12). Pierwszy raz został użyty w 1320 roku podczas koronacji Władysława Łokietka. Współcześni autorzy wiążą hipotetycznie pochodzenie Szczerbca z Bolesławem (zm. 1248), synem Konrada mazowieckiego. W późniejszych latach miał się dostać Szczerbiec w ręce Władysława Łokietka i był użyty przy jego koronacji w 1320.

Szczerbiec z nazwy wymienił po raz pierwszy Długosz przy koronacji Kazimierza Jagiellończyka (1447), „Jan Głowacz z Oleśnicy, wojewoda sandomierski, trzymał miecz Szczerbcem zwany". Od tej pory Szczerbiec występuje przy opisach koronacji. Sadowski autor pierwszego naukowego opracowania miecza, datował go na I ćwierć XIII w. i wiązał jego proweniencję z kręgiem nadreńskim. Miecz stanowić miał własność Krzyżaków, od których dostał się w ręce Konrada I mazowieckiego, znanego dobroczyńcy Krzyżaków.

W czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zabrał go ze sobą na Śląsk. W roku 1795 Szczerbiec został zrabowany ze Skarbca Koronnego na Wawelu przez Prusaków. W roku 1884 został wykupiony z kolekcji ambasadora Rosji w Paryżu, Aleksandra P. Bazilewskiego, i trafił do Ermitażu w Petersburgu. Do Polski, na Wawel, trafił ponownie w 1928 roku, na mocy traktatu ryskiego. W obliczu wybuchu II wojny światowej Szczerbiec wraz z innymi najcenniejszymi zabytkami w 1939 roku został wywieziony do Kanady. W roku 1959 powrócił na Wawel. Szczerbiec obecnie przechowywany jest w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu.

 


Szczerbiec  przedstawiony  jest  jako  miecz  owinięty  w biało-czerwony sztandar – załączone fotografie przedstawiają realny przedmiot sprzedaży w opakowaniu.

 pytania proszę kierować na adres e-mail.