Tytuł:
Stefan Rowecki GrotAutor:
Tomasz SzarotaWyd.: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1985
Stron: 288
Spis treści:
- 1. Dzieciństwo i legionowa młodość
- 2. W wojsku II Rzeczypospolitej
- 3. Prace z dziedziny wojskowości
- 4. W życiu prywatnym i rodzinnym
- 5. Poglądy społeczno-polityczne
- 6. Komendant ZWZ i dowódca AK
- 7. W rękach wroga
- Indeks osób
- Wykaz skrótów
- Spis ilustracji
Stefan Paweł Rowecki ps. "
Grot" (1
[zasłonięte]895-19) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju), teoretyk wojskowości.
W czasie okupacji niemieckiej stał się obiektem szczególnego zainteresowania niemieckich władz bezpieczeństwa, głównie z uwagi na znaczenie stanowisk które zajmował w polskim ruchu oporu. Pod koniec 1941 utworzył organizację "Wachlarz". Doprowadził do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne, od 1942 występujące jako
Armia Krajowa. 14 lutego 1942 został komendantem głównym Armii Krajowej, następnie dokonał jej restrukturyzacji, usprawniając system dowodzenia. Został uznany za "wroga numer jeden" III Rzeszy w okupowanej Polsce i umieszczony na pierwszym miejscu niemieckiej listy poszukiwanych Polaków. Gestapo przywiązywało szczególną wagę do zdekonspirowania i pochwycenia Roweckiego – utworzono w tym celu specjalną komórkę zajmującą się wyłącznie polowaniem na przywódców podziemia, która dysponowała rysopisem Roweckiego i jego personaliami. W centrali niemieckich władz bezpieczeństwa w Alei Szucha wisiał jego ogromny podświetlany portret, z którym każdy funkcjonariusz lub agent niemiecki działający na terenie Warszawy musiał się dokładnie zapoznać. Sam Rowecki nie był zwolennikiem ścisłej konspiracji, mimo iż zgodził się na ochronę osobistą wywiadu AK, ograniczył ją do spotkań służbowych – w terenie poruszając się bez obstawy.
Został wydany Niemcom przez agentów Gestapo ulokowanych w wywiadzie AK. 30 czerwca 1943 został zdekonspirowany i aresztowany w warszawskim mieszkaniu przy ul. Spiskiej przez ekipę Gestapo. Następnie został przewieziony do Berlina, gdzie stanowczo odrzucił niemiecką propozycję współdziałania (m. in. wzięcia udziału w planowanej akcji antybolszewickiej). Został osadzony w połowie lipca 1943 w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, jako więzień honorowy.
1 sierpnia 1944, Heinrich Himmler, na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Według powojennych ustaleń historyków, został on zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godz 3:00 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944
Stan: db (nieznaczne przetarcia na grzbiecie)
UWAGA! Przed zalicytowaniem przeczytaj stronę "
o mnie". Licytując zgadzasz się na przedstawione tam warunki.
Zapraszam na inne moje aukcje. Jeżeli kupisz kilka przedmiotów, za wysyłkę zapłacisz tylko raz!