Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Szarłat trójbarwny amaranthus tricolor NOWOŚĆ

07-07-2012, 6:50
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 2.77 zł     
Użytkownik Bellanessa
numer aukcji: 2396653989
Miejscowość Komorów
Wyświetleń: 44   
Koniec: 04-07-2012 10:04:27
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji! Wybrałam najciekawsze odmiany, warte zaproszenia do ogrodu!

 

Nasiona renomowanej firmy Legutko, świeże, o sprawdzonej sile kiełkowania.

HIT !!!!

Photobucket

 


Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor)
Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor) mniej okazały rozmiarem od innych odmian (dorasta do wysokości 40-60 cm), ale przebija je kolorystyką. Ma wąskie liście – purpurowo-żółto-zielone.
W Azji (przede wszystkim w Indiach) jest popularnym warzywem. Świeże liście dodaje się do sałatek, a pędy są spożywane jak szparagi. Kwiaty są niepozorne i zielonkawe. W ziołolecznictwie stosowany jest jako środek przeciwzapalny i moczopędny.

 

Photobucket

 

Łaciński przymiotnik amarantus pochodzi od greckiego amárantos i oznacza "niewiędnący". Rzeczywiście, kwiatostany są niezwykle trwałe i świetnie nadają się do suchych bukietów. Od łacińskiej nazwy szarłatu pochodzi nasza nazwa koloru - czerwieni z domieszką różu i fioletu. Amarantusowe kwiatostany przyjmują barwy od amarantowej po buraczkową.
Szarłat (Amaranthus) to jedna z najstarszych roślin użytkowych. Uprawiany jest już od 6 tys. lat. Obok kukurydzy, fasoli i ziemniaków był on podstawą diety starożytnych Inków i Azteków. Nasionami amarantusa płacono podatki, a figurki wypiekane z szarłatowej mąki składano w ofierze bogom. Nie spodobało się to europejskim misjonarzom, więc... na długie lata zakazano uprawy tej rośliny. Gdy naukowcy udowodnili ,że nasiona szarłatu są bardziej wartościowe niż pszenica, okrzyknięto roślinę zbożem XXI w., choć nie należy ona wcale do rodziny traw, jak żyto czy owies. Te jasno kremowe lub lekko brązowe nasiona zawierają do 18 proc. bardzo wartościowego łatwo przyswajalnego białka, podczas gdy pszenica ma go 12 proc., a kukurydza tylko 10 proc. Ponadto są bogate w lizynę i inne aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć i musi pobierać z je zewnątrz.

Nasiona szarłatu nie zawierają glutenu, dlatego zrobioną z nich kaszę lub mąkę mogą bezpiecznie jeść osoby chore na celiakię. Są natomiast bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom "złego" cholesterolu, a przez to zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Obecny w nasionach skwalen jest silnym antyoksydantem (amarantus ma go dziesięć razy więcej niż oliwa z oliwek) opóźniającym procesy starzenia się organizmu. To nie wszystko! Zawartość błonnika, który również kształtuje odpowiedni poziom cholesterolu oraz poprawia perystaltykę jelit i oczyszcza przewód pokarmowy, jest u szarłatu dwukrotnie wyższa niż w słynnych otrębach owsianych. Oprócz tego nasiona dostarczają witamin E i B, łatwo przyswajalnego żelaza oraz wapnia, magnezu, fosforu i potasu. Są przy tym wyjątkowo lekkostrawne. Jadalne są także liście szarłatu bogate w karotenoidy, witaminę C i żelazo. Nasiona szarłatu mielone są na kasze i mąkę, która dodana do zwykłej mąki pszennej znacznie podnosi wartość odżywczą gotowych wypieków, nie zmieniając wszakże ich smaku. Podgrzane nasiona pękają podobnie jak ziarnka kukurydzy, można z nich więc robić popcorn, występujący w handlu pod nazwą "popping". Posypuje się nim potrawy lub jada go z mlekiem jak płatki kukurydziane.

Nasiona można samemu skiełkować i dodawać do sałatek i past. Szarłat jest również wartościowym warzywem liściowym. Z młodych roślin można przyrządzać surówki lub gotować je jak szpinak. Można je także mrozić.

Kwiatostany dostarczają barwnika spożywczego, który nadaje potrawom wspaniałą amarantową barwę.
Szarłat jest bardzo szybko rosnącym gatunkiem jednorocznym. Uprawiany jest na nasiona w Ameryce Łacińskiej, Indiach i Nepalu, a ostatnio na dużą skalę również w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Chinach i Japonii. W kuchni afrykańskiej, indyjskiej i południowo-wschodniej Azji stosowany jest jako warzywo liściowe.
Opakowanie nasiona 0,1 g

 

Wysiew i wymagania
Uprawa szarłatu jest siłą rzeczy ekologiczna, bowiem rośliny nie znoszą pestycydów. Najbezpieczniej nawozić je organicznie (kompostem lub obornikiem), bo stosowane nieumiejętnie nawozy mineralne mogą doprowadzić do kumulacji niebezpiecznych azotanów i azotynów. Nasiona wysiewamy na palety lub wprost do gruntu w kwietniu. W temperaturze 16 – 18°C nasiona kiełkują po 10 – 14 dniach. Rośliny przerywamy, pozostawiając najsilniejsze w odległości 25 – 35 cm.
Rosną na glebie żyznej, na stanowisku słonecznym.

 

Kwitnienie
Kwitnie od lipca do października.



Opakowanie oryginalne 0,1 g. Cena tylko 2,77 zł

 

Photobucket

Photobucket

 

Zapraszam do zakupu
oraz na moje inne aukcje!

za wysyłkę płacisz tylko raz!

 

Numer konta 95 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0170002 [zasłonięte] 021909

Prosimy o podanie w tytule przelewu swojego nicka i rodzaje produktów - to przyspieszy wysyłkę.

 

 

Uwaga!!

Zwykle koszyki w sklepach internetowych są opróżniane w ciągu 2-3 godzin o ile zakupy nie zostaną opłacone.

My czekamy 3 dni, a potem zakupy są automatycznie anulowane i odłożone dla Ciebie produkty wracają na półkę.

 

 

** Dziękuję za zakupy **