Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SZACHY TEORIA DEBIUTÓW DEBIUTY SZACHOWE OTWARTE 1

08-02-2014, 20:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930372848
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 08-02-2014 19:59:51

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
TEORIA DEBIUTÓW SZACHOWYCH CZĘŚĆ I


AUTOR -
P. KERES

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - SPORT I TURYSTYKA, WARSZAWA 1954
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 10160 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA Z PŁÓCIENNYM GRZBIETEM

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 345
WYMIARY - 21 x 15 x 2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - ŁĄCZNA 0,460 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)


P. KERES
TEORIA DEBIUTÓW SZACHOWYCH
Część I
Przełożył Zbigniew Miller
WYDAWNICTWO „SPORT i TURYSTYKA" Warszaita 1954
Tytuł oryginału
TEORIJA SZACHMATNYCH DEBIUTÓW Otkrytyjo debiuty
Konsultant Jerzy Duda
Okładka prejektowala Maria Turhowska
Redaktor Krywana 1'aczhowska
Redaktor techniczny Józef Wardas
Korektor Guaiawa MaśJanhiewicz





OD TŁUMACZA

Szerokim echem odbijają się w świecie imponujące zwycięstwa szachistów radziec-kicli. Szczególnie, bogaty w imprezy międzypaństwowe rok 7954 przyniósł szachistom radzieckim kolejne zwycięstwa nad Stanami Zjednoczonymi, Argentyną, Urugwajem, Francją, Anglią i Szwecją w bezapelacyjnym stosunku punktowym. Tak więc nie tylko zwycięstwo olimpijskie w roku 1952 w Helsinkach, ale i wszystkie następne spotkania potwierdziły wyższość radzieckiej szkoli/ szachowej.
Rozwój gry szachowej w Związku Radzieckim i w krajach demokracji ludowej wymaga coraz szerszych i bardziej wnikliwych opracowań naukowych.
Również w Polsce gra w szachy zdobywa coraz więcej zwolenników i 300 tysięcy zawodników, uczestniczących w turniejach szachowych w roku bieżącym, domaga się wciąż nowych podręczników, a przede wszystkim opracowań debiutowych. Istniejące na ten lemat książki w języku polskim są nie tylko dawno wyczerpane, ale obejmowały szczupły zakres materiału, przeznaczony jedynie dla początkujących.
Rozwój sportu szachowego w Polsce Ludowej, ukoronowany w roku bieżącym wejściem, naszego mistrza sportu Bogdana Śliwy do turnieju międzystrefoweg i w walce o mistrzostwo świata, rosnące kadry coraz lepszych zawodników wymagają jak najszybszego wydania możliwie obszernego podręcznika, obejmującego szczegółowe omówienie debiutów — na poziomie rozgrywek turniejowych wszystkich szczebli.
Wybór padł na jeden z najbardziej znanych i najlepszych podręczników w skali światowej— ,,Teoria debiutów szachowych" Pawła Keresa.
Już w roku 1935 prasa całego świata pisze o sukcesach 19-letniego mistrza estońskiego Keresa, obdarzonego wielkim talentem kombinacyjnym i znakomicie uzbrojonego do walki dzięki doskonałemu opanowaniu wiedzy teoretycznej.
Po długim szeregu sukcesów turniejowych zwycięstw nad najlepszymi graczami świata Keres w roku 1939 wygrywa mecz z eksmislrzem świata Maksem Euwe. Od roku 1940 Keres uczestniczy w turniejach radzieckich, zdobywając w roku 1947 po raz pierwszy zaszczytny tytuł Mistrza Związku Radzieckiego.
Jednym z wielu, następnych sukcesów Keret-a jest jego zwycięstwo przed kilku laty na terenie Polski w wielkim międzynarodowym turnieju w Szczawnie-Zdroju.
Paweł Keres, autor kilku książek szachowych oraz wielu artykułów i komentarzy, jest niewątpliwie jednym z najlepszych teoretyków świata.
Książkę Keresa ,,Teoria debiutów szachowych", przełożoną na szereg języków, cechuje przede wszystkim ogromne bogactwo materiału. Do zebrania tak wielu omówionych w książce wiarianlów bardzo ponugla Keresowi uprawiana przez niego
z zamiłowaniem gra korespondencyjna, w czasie której miał on niejednokrotnie możność na podstawie praktycznych partii przekonać się naocznie o słuszności przeprowadzonych analiz.
Oddając te cenną książkę w ręce naszych czytelników, a przede wszystkim młodzieży, należy na dwie rzeczy zwrócić specjalną uwagę.
Po pierwsze: opanowanie teorii polega nie tylko na zapamiętaniu poszczególnych posunięć — ale, przede wszystkim na wniknięciu w ideę danego wariantu i na głębokim zrozumieniu ściśle z nią związanego planu gry. Należy bowiem pamiętać, że niebezpieczeństwo piwierzchownego stosowania teorii kryje się w tym, że każde posunięcie jest tylko wówczas dobre, jeśli w ślad za nim pójdą inne logiczne posunięcia, a to zapewnić może jedynie wybór właściwego planu i jego konsekwentna realizacja, nie zaś automatyczne wykonanie kilku książkowych posunięć. Po wtóre: aby analiza książkowa przyniosła maksimum korzyści, trzeba przed zastosowaniem w partii sprawdzić ją samemu na szachownicy, zastanawiając się jednocześnie — co zagrać, jeśli przeciwnik odpowie inaczej. Sprawdzanie analiz książkowych jest niezbędne, gdyż nauka idzie nieprzerwanie naprzód i niejeden wariant nawet sprzed roku może zostać obalony w partiach mistrzowskich.
Cenną i niezbędną pomocą w opanowywaniu poszczególnych wiariantów są pisma szachowe, a w szczególności radzieckie ,,Szaclimaly" i polskie ,,Szachy", które stale omawiają ostatnie zdobycze teoretyczne dając wnikliwe analizy oparte na partiach mistrzowskich.
Zadaniem „Teorii debiutów szachowych" P.Keresa jest wypełnienie wielkiej luki w polskiej literaturze szachowej na odcinku debiutów. Książka ta niewątpliwie zdobędzie dla sportu szachowego nowe zastępy utalentowanej młodzieży, zachęci ją do poważnych studiów i da jej do ręki potężną broń w przygotowywaniu się do spotkań turniejowych z silniejszymi przeciwnikami.

Z. Ml U.KR





PRZEDMOWA

Kultura szachowa w ZSRH, w związku z ogólnym wielkim postępem radzieckiej kultury, osiągnęła wysoki stopień rozwoju.
Sukcesy mistrzów radzieckich w międzynarodowych turniejach ostatnich lat wykazały najbardziej przekonywająco siłę i rozmach radzieckiej sztuki szachowej.
Wynika stąd konieczność stworzenia poważnej, teoretycznej bazy — naukowego fundamentu radzieckiej sztuki gry iv szachy. Jednym z kroków w tym kierunku fest podsumowanie dotychczasowych twórczych wyników i przedstawienie obecnego stanu teorii, aby wyjaśniwszy sobie w świetle krytycznej analizy to, o zostało osiągnięte, rozpocząć nowy marsz naprzód.
Pierwszorzędne znaczenie praktyczne posiada obszerny i skomplikowany dział teorii szachowej, poświęćmy zagadnieniu jak na/bardziej celowego, wstępnego rozwinięcia swych sil— tj. debiutu. Na tym polu osiągnięcia szachistów radzieckich są wyjątkowo poważne i gruntowne.
W pierwszej części zamierzonej przez nas obszernej pracy o teorii debiutów będzie mowa na razie tylko o debiutach otwartych, ale też nie o wszystkich. Nie wszystkie bowiem debiuty wzbudzają w jednakowym stopniu zainteresowanie praktyków i dlatego leż wkład, kljry wnieśli radzieccy szacliiści w icłi analitycznym studiowaniu nie jest równomierny. Niektóre z debiutów otwartych, jak np. partię hiszpańską, spotyka się bardzo często w radzieckiej praktyce turniejowej i są one. systematycznie wzbogacane nowymi, twórczymi koncepcjami. Inne debiuty stosowane są rzadziej, a części z nich w ogóle nie spotykamy w poważnych spotkaniach-Co do tych ostatnich, to można powiedzieć, że rozwój ich zatrzymał się w miejscu już przed kilkudziesięciu laty.
Niemniej jednak przedstawienie tych debiutów jest niezbędne, gdyż bez poznania ich trudno sobie wyobrazić proces doskonalenia się młodych szachistów. Również i bardziej doświadczeni szachiści powinni zrozumieć w pełni przyczyny, z racji których te właśnie debiuty, z ich szybko zanikającym naprężeniem i perspektywą równej gry, nie zadowalają uczestników współczesnych turniejów.
Omówienie tych debiutów jest niezbędne także i dlatego, że wiele wariantów odznacza się wielką ostrością i poznanie ich jest również interesujące jak i pożyteczne. Jeśli środki obrony w szeregu otwartych debiutów wydają nam się dzisiaj nie do przezwyciężenia, nie znaczy to bynajmniej, że nie zostaną wynalezione sposoby wzmocnienia środków ataku. Nie należy bowiem zapominać, że
(V naszych czasach zmieniło się i samo podejście do debiutów. Współczesne traktowanie debiutów opiera się na nowych i niewątpliwie bardziej doskonałych pojęciach o celach i zadaniach wstępnego rozstawienia sił. Nie jest wykluczone, że świeże, nowoczesne podejście do niektórych schematów rozwoju, które były zalecane przez teoretyków i praktyków ubiegłych lat, zdolne jest w wielu wypadkach tchnąć nowe życie w wydawałoby się wyczerpane i zwiędłe już formy. Jest tu w każdym razie jeszcze niemało teoretycznych problemów, nad którymi mogą i powinni popracować szachiści radzieccy. Trzeba postawić przed ich twórczą myślą te problemy, wyjaśniwszy uprzednio to, co dotychczas w zakresie teorii zostało osiągnięte.
Zdajemy sobie sprawę, że przedsięwzięta próba przedstawienia współczesnego stanu teorii debiutów daleka będzie od doskonałości. Analiza debiutów podlegających nieprzerwanemu sprawdzaniu i przewartościowywaniu jest w ogóle niezwykle trudna. Ale nie wątpimy, że krytyczna myśl i kolektywny wysiłek szachistów ra-dzieckicli, jak to bywało niejednokrotnie i dotąd, odkryje i usunie liczne braki panujące dziś jeszcze w teoretycznych ocenach, przyczyniając się w ten sposób do dalszego ogólnego postępu teorii sztuki szachowej.

P. KERES





SKOROWIDZ DEBIUTÓW I WARIANTÓW

DEBIUT TRZECH SKOCZKÓW . 1. e4 c5 2. Sf3 str.
Sc6 3. Se3 Gb4................. 7
DEBIUT CZTERECH SKOCZKÓW. 1. c4 oS ........
2. Sf3 Sc6 3. Sc3 Sf6 4. Gb5............. 11
I. 4.... Gb4 5. 0—0 0—0 6. d3 . . . . -...... 13
A. 6.... G:c3 7. bo.............. 15
1) 7.... d6 8. Gg5 ............. 15
a) 8.... He7 9. Wel Sd8
10. d4..................... lfi
aa) 10.... Sefi................... 17
bb) 10.... Gg4.......]............ 18
bb) 10.... Gg4................... 18
b) 8.... Se7................... 20
c) 8.... h6.................... 22
2) 7..... d5.................... 23
B. 6.... d6................ 26
II. 4..... Sd4.................... 29
A. 5. S:d4.................... 30
- B. 5. S:e5.................... 31
G. 5. Gc4.................... 33
D. 5. Ga4..................... 35
III. 4.... a6................. 37
PARTIA WŁOSKA 1. e4 e5 2. Sf3-Sc6 3. Gc4 Ge5........ 40
I. 4. Sc3.................... 41
II. 4. d4..................... 46
III. 4. c3..................... 49
A. 4..... dO................ 49
B. 4.... Hc7 ............... 52
C. 4.... Sf6 5. d4 ed 6.....
cd Gb4+.................... 55
1) 7. Gd2.....................56
2) 7. Sc3 S:e4 8. 0-0................. 59
a) 8..... S:c3....................60
b) 8..... G:c3.................62
GAMBIT EWANSA. 1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Ge4 GcS 4. b4........ 70
I. 4.... G:b4 5. c3.................. 71
A. 5..... Gc5 6. d4 od 7. 0—0
dO 8. cd Gb6.................71
1) 9. d5....................72
2) 9. Sc3...................74
B. 5.... Ga5...................76
1) (i. 0—0....................76
2) 6. d4.....................78
a) 6.... ed...................79
b) 6.... d6................... 81
II. 4.... Gb6.................83
PARTIA WĘGIERSKA. 1. H e5 2. Sf3 Sc6 3. Gc4 Ge7........ 87
OBRONA DWÓCH SKOCZKÓW, f. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Ge4 Si'6..... 90
I. 4. Sg5....................90
A. 4....d5 5. od.................90
1) 5.... S:d5....................91
2) 5.... Sa5..................... 94
a) 6. Gb5+...............95
b) 6. d3....................100
B. 4.... GcS................104
II. 4. d4 od 5. 0—0.................106
A. 5.... S:e4 ...............107
B. 5.... GcS 6. e5 (15 7. ef dr 8. Wel+ Ge6 9. Sg5..... 112
1) 11.... Gb6...................117
2) U.... 0—0—0..................119
3) 11..... Gf8....................121
III. 4. Sc3......................124
PARTIA SZKOCKA. I. o4 e5 2. Sf3 Sc6 3. d4 cd 4. S:d4...... 127
I. 4.... Sf6....................129
A. Sc3....................130
B. 5. S:c6...................134
II. A.... GcS 5. Ge3 Hf6 6. c3
Sge7...............:......137
A. 7. Hd2...................139
B. 7. Sc2...................140
III. 4.... PIh4....................141
PARTIA HISZPAŃSKA. 1. e4 eo 2. Sf3
Sc6 3. Gb5...................144
OBRONY BEZ POSUNIĘCIA 3... a6..................... 146
I. 3.... Sf6...........................14(5
A. 4. 0—0.......................... 150
B. 4. d4........................... 158
II. 3.... d6 4. d4 Gd7 5. S,:;................162
A. 5.... ed.........................164
B. 5.... Sf6..........................168
1) 6. G:c6............................. 168
2) (i. 0-0 Go7 7. Wel od...................... 168
8. S:d4 0—0.........................170
a) 9. G:c6..-.........................173
b) 9. Gfl.............................174
III. 3.... GcS 4. c3........................178
A. 4.... f5........................179
B. 4.... Sf6..........................182
IV. 3.... f5............................ 185
OBRONA Z POSUNIĘCIEM 3... afi...................188
WARIANT WYMIENNY (4. G:c6 dc)................... 188
I. 5. d4............................. 189
II. 5. Sc3............................193
KONTYNUACJA 4. Ga4 be/. odpowiedzi 4.... Sfti...........195
I. 4.... f5...........................196
II. 4.... d6............................197
A. 5. G:c6 +.........................198
B. 5. d4...........................203
C. 5. c3...........................205
1) 5.... Gd7 .........................205
2) 5.... f5 ..........................209
D. 5. c4...........................213
KONTYNUACJA 4. Ga4 Sf6.......................217
I. 5. G:c6 .........................217
II. 5. d4.............................219
III. 5. d3..., ........................222
IV. 5. Sc3............................227
V. 5. Ho2 hii 6. Gb3.......................232
A. 6.... GcS..........................233
B. 6.... Ge7..........................236
VI. 5. 0—0............................238
A. 5.... GcS ........................238
J) 6. c3.............................239
2) 6. S:e5.............................241
B. 5.... dO........................243
1) 6. c3..............................244
2) 6. G:c6+...........................249
3) 6. Wol............................253
C. 5.... S:o4 6. (14 bS 7. GŁ3 d5 8. de Ge6 9 c3 .... 258
1) 9...: Go7............................ 270
a) 10. Sbd2 0—0....................... 272
aa) 11. Gc2........................ 274
bb) 11. He2........................ 278
b) 10. Ge3.......................... 281
c) 10. Wol........................ -;84
(i) 10. He2...- ....................." 288
e) 10. Gf4.......................... 291
f) 10. Sd4.......................... 29:!
g) 10. ai........................ 294
h) 10. Gc2........................ 295
2) 9..... Gq5 ^......................... 296
I). 5.... Ge7....................... 302
1) (i. Wol b7) 7. Gb3 d6.... 8. e3.................. ;j()3
a) 8.... 0-0......................" ." 308
aa) 9. h3....................... 308
bb) 9. d3....................... 318
cc) 9. d4....................... 321
b) 8.... SaS........................ 32,-,
2) (i. Ilc2 bo 7. Gb3........................ 330
a) 7.... dti........................... 332
h) 7.... 0-0....................... 335
IREŚ C
Od tłumacza.....
Przedmowa .... Debiut trzech skoczków Uebiut cztereeb. skoczków
Pailia wioska
............ 40
Gambit Ewansa
n .. . ................- 70
Partia węgierska.....
Obrona dwóch skoczków Partia szkocka ....
Partia hiszpańska
.............144
Obrona bez posunięcia 3. a(i
14(5
Obrona z posunięciem 3.... a(i . ,oo
Wariant wymienny (4. G:c(i) ...
Kontynuacja 4. Ga4 bez odpowiedzi 4.... Sftj , 195
Kontynuacja 4. Ga4 Sf6....... 217
Skorowidz debiutów i wariantów ..... ,41



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.