|
Wydawnictwo - WAT Rok - 2009 Stron - 201 Oprawa - MIĘKKA LAKIEROWANA Format - B5
STAN - NOWA
Cóż odróżnia szachy śląskie od szachów FIDE i symultan ? Bez wchodzenia w szczegóły (o tym będzie mowa w poszczególnych rozdziałach) można stwierdzić, że różnice tkwią w tym, że :
1. szachy śląskie umożliwiają rozgrywanie szerokiej palety gier przez dwóch, trzech lub czterech szachistów jednocześnie, przy czym każdy z nich gra na co najmniej dwóch szachownicach
2. w szachach FIDE na każdej szachownicy podczas rozgrywania partii obowiązuje przemienność posunięć (białe, czarne, białe...)'- W szachach śląskich występują przemienności nowe, dotychczas nie stosowane, dające nowe struktury wynikające z tego, że szachista znajdujący się „na ruchu" może wykonać ruch pojedynczy lub ruch powielany; 3. rozpoczynającego grę ustala się drogą losowania co sprawia, że nie zawsze zaczyna grę ten, który ma bierki białe. Postaramy się nieco przybliżyć czytelnikowi kilka pojęć - charakterystycznych tylko dla szachów śląskich.
Już tylko samo wprowadzenie do gry powyższych reguł wprowadza - o czym przekona się Czytelnik - rewolucję w otwarciach, grach środkowych, końcówkach i matach ! Jednak to nie wszystko ! Kolejne tajemnice szachów śląskich będziemy odsłaniać krok po kroku w kolejnych rozdziałach. A dlaczego „śląskie"? Otóż mieszkając w Rybniku od wielu lat związani jesteśmy ze Śląskiem. Tutaj urodziła się koncepcja szachów śląskich, tutaj toczyły się rodzinne i środowiskowe dyskusje na ich temat.
|