SZABLA POLSKA STEFANA BATOREGO Z POCHWĄ 1:1 OKOŁO 1560r.
Jest to jednej z najpiękniejszych egzemplarzy szabel typu węgierskiego.
Oryginał znajduje się obecnie w Muzeum Wojska w Warszawie
UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).
Prezentowany model jest wierną repliką oryginału. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowany do ostrzenia (nie nadaje się do fechtunku). Ostrze (głownia) wykonane jest ze stali toledańskiej polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy aby co jakiś czas głownia i pochwa były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu).
Producent: HISZPAŃSKI ZAKŁAD PŁATNERSKI
Materiał:
ostrze: wysokowęglowa stal toledańska,
pochwa: twarde drewno, skóra naturalna oraz okucia mosiężne
rękojeść: stal, skóra naturalna, oplot mosiężny
długość w pochwie: 104 cm
długość głowni: 84 cm
waga: 2,7 kg
Głownia wschodnia, długości 84 cm, wyodrębnione obustronnie ostre pióro oraz 2 strudziny na płazach (ciągnione na przygrzbieciu). Głownia została ozdobiona okrągłymi wyżłobieniami oraz ornamentem roślinnym. Krzywizna mierna. Wybita okrągła cecha przedstawiająca lwa charakterystyczna dla szabel perskich (na zastawie zewnętrznego płazu). Rękojeść otwarta w typie węgierskim. Jelce krzyżowy bardzo długi, z długimi dochodzącymi do głowicy wąsami (20 cm). Głowica migdałowata lekko pochylona ku dołowi. Trzon rękojeści drewniany, spiralnie karbowany, obciągnięty czarną skóra i opleciony mosiężnym filigranem. Pochwa z twardego drewna, obciągnięta skórą czarną przyozdobiona pięknymi mosiężnymi okuciami (w stylu oprawy rękojeści). Na pochwie szyjka z okienkiem na dolne wąsy, dwie ryfki z podwójnymi pierścieniami z dwoma ruchomymi koluszkami każda. Dodatkowo ozdobne pierścienie miedzy ryfkami oraz ozdobny trzewik wzmocniony listwą po stronie ostrza.