Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SZABLA POL OFICERSKA WZ 1921 MILITARIA OKAZJA

21-05-2014, 13:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 420 zł     
Użytkownik Globalarts_
numer aukcji: 4218855672
Miejscowość Zaniemyśl
Wyświetleń: 5   
Koniec: 21-05-2014 13:30:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

SZABLA POLSKA OFICERSKA WZ 1921 GŁADKA Z POCHWĄ NA TABLO


WYOBRAŹ SOBIE JAK TA PIĘKNA REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.


WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.


UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).


Prezentowany model jest wierną repliką oryginału.


Szabla nie jest naostrzona ani przystosowany do ostrzenia (nie nadaje się do fechtunku). Ostrze (głownia) wykonane jest ze stali polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy aby co jakiś czas głownia była konserwowana bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu).


"Szable wz. 1921 to w okresie międzywojennym najpopularniejsze szable Wojska Polskiego. Wprowadzone zostały rozkazem wydanym przez Ministerstwo Spraw Wojskowych w dn. 12 IV 1921 r. jako regulaminowe uzbrojenie dla wszystkich broni. Wersja oficerska tych szabel miała skórzaną oprawę trzonu rękojeści. Głownia była długości 80 cm i szerokości przy jelcu 3,4 cm, posiadała potrójną bruzdę. Szabla podoficerska różniła się od oficerskiej tym, iż jej rękojeść była niklowana lub polerowana, a trzon był lakierowany na czarno. Jej głownia posiadała jedną bruzdę. Szabla szeregowego kawalerii wyróżniała się drewnianym polerowanym trzonem. Oprawę rękojeści wykonywano ze stali, choć i zdążają się egzemplarze z rękojeścią mosiężną. Szabli tych używano w pułkach kawalerii do roku 1930, kiedy to wycofano je ze względu na złą jakość stali z której zostały wykonane. Do 1939 r. znajdowały się one min. w dywizjonach artylerii konnej, kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza i w kawalerii dywizyjnej.
Szabla oficerska wz. 1921/1922 przeznaczona była dla wszystkich rodzajów broni, wzorowano ją na szabli podoficerskiej wz. 1921, różniła się od niej tym, iż trzon rękojeści obciągnięty był czarną skórą. Wśród szabel wz. 1921/1922, występuje duże zróżnicowanie spowodowane zamówieniami prywatnymi. Głownie przepisowych szabel wzoru oficerskiego miały 80 cm długości, 3,6 cm szerokości, krzywizna wynosiła zaś 3,2 cm, posiadały jedną bruzdę. Pochwy wykonane z niklowanej blachy miały ostrogę oraz dwa pierścienie nośne z ruchomymi koluszkami. Zamawiane na koszt własny szable oficerskie tego wzoru różniły się od przepisowych parametrami głowni i rękojeści. Głownie miały więcej bruzd lub struzin oraz większą krzywiznę. Występowała także ornamentyka, najczęściej pojawiającym się na nich napisem był: "Honor i Ojczyzna". Rękojeści były dopasowane indywidualnie do dłoni zamawiającego".



Producent: ZAKŁAD PŁATNERSKI



SZABLA


Materiał:


Ostrze: wysokowęglowa stal, skóra, mosiądz


Pochwa: wysokowęglowa stal


DŁUGOŚĆ: 97cm



WAGA: 2,4 kg



TABLO
Materiał: drewno
DŁUGOŚĆ: 110cm
WYSOKOŚĆ: 30cm
ROZSTAW WIDEŁEK: 58cm
WAGA: 2,6kg




1-http://www.kawaleria.marcin-lewandowski.xip.pl/szable.php

/