Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Szabla oficerska Wojska Polskiego WZ 1976 bez poch

14-05-2014, 13:43
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 290 zł     
Użytkownik Globalarts_
numer aukcji: 4240166632
Miejscowość Zaniemyśl
Zostało sztuk: 10    Wyświetleń: 1   
Koniec: 28-05-2014 13:30:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Szabla oficerska Wojska Polskiego WZ 1976 bez pochwy



WYOBRAŹ SOBIE JAK TA PIĘKNA REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.

WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.


UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).



Prezentowany model jest wierną repliką oryginału. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowany do ostrzenia (nie nadaje się do fechtunku). Ostrze (głownia) wykonane jest ze stali toledańskiej polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy aby co jakiś czas głownia i pochwa były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu).



Na ostrzu napis: "HONOR I OJCZYZNA"

Druga strona ostrza jest gładka pod grawer okolicznościowy.


Producent: HISZPAŃSKI ZAKŁAD PŁATNERSKI


Materiał:

wysokowęglowa stal toledańska, skóra naturalna, mosiądz

długość 92 cm
waga: 1,2 kg


"W 1975 r. na wniosek wicedyrektora Muzeum Wojska Polskiego, Aleksandra Czerwińskiego powołano komisję złożoną z historyków, bronioznawców i wojskowych, mającą za zadanie opracowanie nowego wzoru szabli paradnej. W pracach brali czynny udział miłośnicy i znawcy polskiej broni, jak Wojciech Zabłocki czy Ryszard Kuś. W efekcie powstał projekt nawiązujący formą do XVII-wiecznych szabel husarskich i przedwojennej szabli wz. 1934. Szabla została przyjęta jako broń paradna Wojska Polskiego
Próbne egzemplarze zostały wykonane w warsztatach Muzeum Wojska Polskiego, gdzie też obecnie się znajdują. Produkcji szabel podjęła się ponownie łódzka Wifama. Nowa szabla została wprowadzona na wyposażenie LWP 16 października 1981 r. Równocześnie do użytku weszła szabla oficerska Marynarki Wojennej, o prostej głowni i jelcu ozdobionym emblematem marynarki wojennej. Aktualnie w użyciu są szable wz. 76/08 WP i wz. 76/08 MW, odpowiednio w Wojsku Polskim i Marynarce Wojennej.
Każda szabla produkowana przez firmę Z.M. Wifama (obecnie P.I.W. Wifama-Prexer Sp. z o.o.) jest sygnowana oraz numerowana na klindze (pod jelcem), jak również na ostrodze pochwy.
W 1990 r. z Wifamy wyszła nowa seria głowni, z wypukło trawionym rysunkiem orła w koronie. W 2008 r. w szabli wz. 76WP i pałaszu wz. 76MW wprowadzono istotne zmiany kształtu i zdobień.1"

1-Szabla [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2[zasłonięte]013-02 23:41Z
[dostęp: 2[zasłonięte]013-02 19:04Z]. Dostępny w Internecie:
//pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Szabla&oldid=34[zasłonięte]775
/