|
Może być stosowana jako doskonały środek odkażający, ściągający, pobudzający trawienie oraz zapobiegający poceniu. Zewnętrznie służy do płukania i obmywania. Sposób użycia: Do płukania: 4 g surowca (pełną łyżkę) zalać szklanką (200ml) wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 1-15 min., przecedzić. Ciepłego naparu używać do płukania jamy ustnej i gardła. Do użytku wewnętrznego przygotować napar z 2 g (łyżeczki) na szklankę (200 ml) wrzącej wody. Pić 2-3 razy dziennie.
Dawniej szałwia była uważana za cudowne lekarstwo na wiele dolegliwości. herbata z szałwii, cukierki do ssania są doskonałym środkiem, przy problemach związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej, bólach gardła, dolegliwościach trawiennych. Liście szałwi są niezastąpioną przyprawą włoskiej potrawy saltimbokki - specjalnie przygotowanych sznycli cielęcych. Szałwia w kuchni pasuje do smarzonych ziemniaków, z jajkami i boczkiem, do dań z fasoli i innych warzyw, omletu oraz zup. Przyprawia się nią dziczyznę, baraninę, jagnięcinę, wieprzowinę oraz wątróbką i pieczoną rybę. Ryba natarta szałwią przed pieczeniem smakuje wyśmienicie. Szałwia doskonale uzupełnia cebulę i szczypior.
Szałwia hamuje wzrost drobnoustrojów Gram - dodatnich i w nieco mniejszym stopniu Gram - ujemnych. Posiada właściwości przeciwzapalne, wiąże i unieczynnia toksyczne związki w przewodzie pokarmowym. Hamuje krwawienia z drobnych uszkodzonych naczyń krwionośnych. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Znane jest również przeciwpotne działanie szałwii. Po przyjęciu naparu szałwii działanie przeciwpotne występuje szybko osiągając maksimum po upływie 2-3 godzin i trwa nawet do kilku dni, co potwierdzają badania kliniczne.
U karmiących kobiet szałwia zmniejsza laktację.
|