SZAŁWIA LEKARSKA
Ładne, duże i świetnie ukorzenione zioła
w doniczkach P-12
ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA
Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.
Pochodzi z basenu morza śródziemnego, była już używana w starożytności
|
Szałwia lekarska poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, a napary z niej łagodzą zapalenia gardła i skóry. Ponadto działa kojąco na depresję, zmęczenie, wyczerpania. Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków. Dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się szałwię także zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie. Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące sią rany, owrzodzenia żylakowate nóg a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych. Herbatka z liści łagodzi przeciwdziała biegunce, służy też do irygacji pochwy w upławach. Dalej jest także (słabym) środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości wystąpujęce w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku.
W kuchni
Stosuje się ją jako dodatek do sałatek, mięsnych i drobiowych farszów, ciast i deserów. W Niemczech przyprawia się nią węgorza. Doskonale komponuje się z daniami, których składnikami są pomidory, kapusta i groch. Duże zastosowanie znalazła zwłaszcza w kuchni włoskiej. Ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie. Zbyt duża ilość nadaje potrawie nieprzyjemny zapach. Przez proces suszenia smak przyprawy nasila się. Suszona szałwia może być przechowywana do 3 lat w szczelnym opakowaniu. Po tym okresie traci swój zapach. Powinny jej unikać kobiety w ciąży.
Świeże, zielone zioła
to
prawdziwy
smak, aromat i zdrowie!
uwaga : sadzonki wysyłamy w doniczce, odpowiednio zabezpieczone
Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach pazernych ogrodników.
A tak komentują moi klienci!
Warto poczekac na dobre sadzonki. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się aż tak kolosalnej róznicy w jakości ziół w porównaniu z oferowanymi powszechnie w handlu, nie chodzi tylko o wygląd sadzonek ale także o zapach ziół. Jestem naprawdę bardzo zadowolona z sadzonek i będę je polecac każdemu zainteresowanemu prowadzeniem domowego ogródka ziołowego.
Pozdrawiam,
Krystyna T.
info
[zasłonięte]@onet.eu
tel. 661[zasłonięte]408
|