Mam do zaoferowania syrop z kwiatów głogu. Syrop został przygotowany przeze mnie w tym roku. Jest pyszny, pięknie pachnie, a co najważniejsze leczy skołatane, obciążone codziennymi troskami serce. Warto spróbować tego smaku!
Poniżej kilka ciekawostek na temat głogu:
Głóg (Crategus) jest jedną z najlepiej poznanych roślin leczniczych. W przyrodzie występuje około tysiąca gatunków głogu, ale w lecznictwie wykorzystywane są tylko dwa: głóg jednoszyjkowy i głóg dwuszyjkowy. Pozyskuje się z nich surowce lecznicze – kwiatostan z liściem głogu oraz owoc głogu. Najważniejsze substancje aktywne mające wpływ na działanie surowców to flawonoidy.
Kwiatostan głogu zawiera związki czynne wykazujące wyraźne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Główny efekt działania polega na zwiększaniu siły skurczu mięśnia sercowego, co jest wykorzystywane w leczeniu niewydolności mięśnia sercowego. Poza wzmocnieniem pracy serca substancje zawarte w głogu działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, powodując obniżenie ciśnienia tętniczego. Działanie rozkurczowe dotyczy także naczyń wieńcowych serca, co poprawia jego ukrwienie i odżywienie, oraz naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu. Kwiatostan głogu może być wykorzystywany w leczeniu zaburzeń krążenia wieńcowego i mózgowego, zaburzeń rytmu serca (odczuwanych jako kołatanie serca) oraz w stanach nadmiernego napięcia nerwowego.
Jak wygląda terapia? Aby uzyskać efekt leczniczy, należy przyjmować produkty lecznicze z kwiatostanu głogu nie krócej niż 8 tygodni. Wyciągów z głogu nie zaleca się dzieciom do 12 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. W trakcie terapii powinniśmy odczuć ustąpienie duszności, uczucia zmęczenia i ogólną poprawę samopoczucia. Kwiatostan głogu jest surowcem leczniczym i wykazuje istotne działanie na układ sercowo-naczyniowy, dlatego powinien być stosowany wyłącznie jako produkt leczniczy.
/źródło:nowoczesnafitoterapia.pl/
|