Składniki: syrop klonowy 100%*
* produkt rolnictwa ekologicznego objęty certyfikatem kontroli
Syrop klonowy to produkt spożywczy, wytwarzany z soku klonowego.
Sok klonowy pobiera się z pnia klonu głównie z klonu cukrowego Acer saccharum, klonu srebrzystego A. saccharinum) i klonu czerwonego – podobnie jak sosnową żywicę lub kauczuk. Sok ten jest przezroczysty, o lekko żółtym zabarwieniu i mdłym, słodkawym smaku. Syrop otrzymuje się przez odparowanie nadmiaru wody. Syrop o gęstej konsystencji i jasnobrunatnym kolorze zawiera dużo cukru oraz sole mineralne. Używany jest na wiele sposobów. Najpopularniejsze zastosowanie to jako dodatek do popularnego w Ameryce dania śniadaniowego pancake – naleśników podobnych do polskich racuchów. Bywa też dodatkiem do różnych deserów.
Syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż miód, nie zawiera żadnych konserwantów i można przechowywać go przez około 18 miesięcy. Naukowcy z University of Rhode Island (URI) zidentyfikowali w nim 54 substancje, dwukrotnie więcej niż wcześniej wspominano, a wiele z nich wykazuje właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Okazało się, że część tych związków wpływa na enzymy istotne dla kontrolowania cukrzycy typu 2.
W syropie klonowym odkryliśmy szeroką gamę polifenoli. Zapewnia on cały asortyment korzystnych dla zdrowia składników, z których kilka występuje także w jagodach, herbacie, czerwonym winie i siemieniu lnianym [...]. Nie wszystkie preparaty słodzące są jednakowe. Wybranie czystego syropu klonowego może być najlepsze ze względu na zestaw przeciwutleniaczy niewystępujących w innych naturalnych substancjach słodzących – opowiada dr Navindra Seeram.
Syrop klonowy może się przydać w kontrolowaniu cukrzycy typu 2., ale trzeba to jeszcze potwierdzić w badaniach klinicznych. Zauważyliśmy, że polifenole z syropu hamują enzymy zaangażowane w rozkład cukrów złożonych na prostsze. W rzeczywistości we wstępnych badaniach, gdy pod uwagę brano suchą masę, syrop klonowy wykazywał większą zdolność inhibicji enzymów niż kilka innych zdrowych pokarmów roślinnych, np. jagody. Seeram podkreśla, że tego typu badania są bardzo ważne, ponieważ do 2050 roku 1:3 osoby będzie chorować na cukrzycę typu 2.
Poza cukrem występują w syropie klonowym minerały, takie jak: żelazo, wapń i potas oraz witaminy (B2, B5, B6, niacyna, biotyna, kwas foliowy). Najnowsze badania dowodzą, że posiada on także działanie bakteriobójcze, w czym jest podobny do miodu. I co ciekawe, jest mniej kaloryczny. Dla porównania syrop klonowy posiada 50cal a miód – 64cal.
Zastosowanie:
Syrop klonowy jest znany przede wszystkim jako polewa do naleśników w postaci francuskich crepes i amerykańskich pancakes. Jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze i z powodzeniem można włączyć go do codziennej diety. Jest doskonałym dodatkiem do owoców, francuskich tostów, ciast, lodów, jogurtu, płatków śniadaniowych, sałatek, sosów i dipów. Ponadto, znakomicie nadaje siędo warzyw, fasoli, ziemniaków, pieczonych i smażonych mięs i ryb. Można go używać jakosubstytut miodu i cukru, do mleka, kawy, herbaty i oryginalnych drinków.
Wartość odżywcza (przybliżona) na 100g:
wartość energetyczna- 260 kcal/ 1090 kJ
białko- 0,0 g
węglowodany- 67,09 g
tłuszcze- 0,2 g
Amerykańskie pancakes
Składniki:
1,5 szklanki mąki
3 jajka
kubeczek jogurtu naturalnego lub maślanki (150 g)
60g masła, roztopionego
150 ml gazowanej wody mineralnej
masło do smażenia
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
łyżka cukru
syrop klonowy
Roztopione masło, lekko przestudzić, wymieszać z roztrzepanymi jajkami, wodą mineralną i jogurtem lub maślanką. Dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, cukier, szczyptę soli i dokładnie wymieszać. Na niedużej patelni rozgrzać masło, smażyć placki z obu stron po ok. 1-2 min. Podawać polane syropem klonowym.
Ciasteczka klonowe
Składniki:
2 szklanki syropu klonowego
2 szklanki mąki
1 kostka masła
1 łyżka cukru waniliowego
1 łyżka aromatu waniliowego
1 łyżka proszku do pieczenie
1 jajko
W dużym garnku gotować syrop klonowy, aż zredukuje swoją objętość o 1/3. Dodać masło i mieszać, aż się połączy. Dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać, aż powstanie jednolita masa. Odstawić do wystygnięcia. Rozgrzać piekarnik do 180 st C. Wylewać (najlepiej szprycą) masę w kształcie ulubionych ciasteczek na papier do pieczenia i piec przez ok. 10 minut na złotobrązowy kolor.