Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SYMPOZJUM PTTK GÓRY TATRY W KULTURZE PTT TURYSTYKA

08-02-2014, 20:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930391491
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 08-02-2014 20:04:24

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - SYMPOZJUM
GÓRY W KULTURZE POLSKIEJ


AUTOR -
PRACA ZBIOROWA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - KAW, KRAKÓW 1975
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3500 + 100 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY JAK NA WIEK (STAN ZGODNY ZE ZDJĘCIAMI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 143
WYMIARY - 24 x 16 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,293 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Spis treści

Komitet Honorowy Sympozjum..........ł , 3
Lista uczestników Sympozjum.............. 4
Słowo wstępne................ 7
Rola Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w badaniach polskich gór i jego
znaczenie kulturotwórcze Władysław Krygowski........ 11
Człowiek i góry a cywilizacja współczesna Andrzej Ziemilski...... 25
Góry w literaturze polskiej. Próba syntezy Jacek Kolbuszewski..... 41
Turystyka a ochrona przyrody gór polskich Stefan Myczkowski..... 59
Przemiany ujmowania roli Karpat w pradziejach Polski w miarę postępu badań archeologicznych Zenon Woźniak........... 71
Tatry malownicze. Polski pejzaż górski 1800—1950 Jerzy Banach..... 77
Góry polskie w polskiej muzyce Jerzy Młodziejowski........ 93
Kontakt z górami i jego wpływ na badania kultury ludowej regionów górskich Roman Reinfuss................ 103
Funkcje przekazu ludowego w literaturze związanej z górami Lidia Ligęza . 109
Współczesne problemy medycyny górskiej Zdzisław Ryn....... 125
Streszczenie wystąpień i dyskusji na Sympozjum......... 133




Słowo wstępne

Obchodzone w latach 1973/74 100-lecie zorganizowanej turystyki w Polsce, to rocznica odnosząca się przede wszystkim do turystyki górskiej. W górach polskich i pod ich wpływem zrodziły się przed stu laty nowoczesne koncepcje poznawania gór oraz ich turystycznej i naukowej eksploracji.
Założone w roku 1873 Towarzystwo Tatrzańskie było nie tylko formalnym wyrazem intencji patriotycznych i potrzeb duchowych ówczesnej inteligencji, lecz także wyrazem zainteresowań intelektualnych, skierowanych ku poznawaniu i badaniu środowiska górskiego we wszystkich jego dziedzinach. Głównym celem Towarzystwa było „umiejętne badanie Karpat, a w szczególności Tatr i Pienin oraz rozpowszechnianie zebranych o nich wiadomości" — mówił o tym dobitnie pierwszy punkt statutu Towarzystwa Tatrzańskiego. Potwierdziła to także 100-letnia historia Towarzystwa, jednego z najstarszych w świecie, zajmujących się problematyką górską w tak szerokim zakresie. Od samego bowiem początku obserwować można ścisłe związki Towarzystwa z instytucjami naukowymi, a przede wszystkim z Uniwersytetem Jagiellońskim, Kolegium Nowodworskiego i Naukowym Towarzystwem Krakowskim. Wielu działaczy i członków Towarzystwa, to późniejsi wybitni przedstawiciele świata nauki polskiej, często profesorowie Wszechnicy Jagiellońskiej i innych polskich wyższych uczelni. Niektórzy z nich uzyskali dzięki swym pionierskim pracom rozgłos światowy.
Idee Towarzystwa, oparte o uczucia patriotyczne, niejednokrotnie ułatwiały przetrwanie kryzysów natury politycznej, zwłaszcza w okresie rozbiorowym, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości naszych ziem górskich. Na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę, rozpatrując wkład Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w tworzeniu ogólnonarodowej kultury.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), naturalny spadkobierca dorobku i tradycji Towarzystwa Tatrzańskiego, podjęło cele i zadania wytyczone przed laty i poszerzyło je stosownie do aktualnych potrzeb. Z organizacji niegdyś elitarnej, stało się towarzystwem o charakterze społecznym, przed którym kraj postawił zadania zapewnienia warunków do uprawiania masowej turystyki w górach.
Równocześnie z upowszechnieniem turystyki, otwarły się nowe i nieznane dotąd możliwości badań naukowych. Rozwinęła się też twórczość artystyczna. Podstawą tego procesu był inspirujący wpływ środowiska górskiego na badaczy i artystów, ulegających fascynującemu urokowi gór.
Wiedza o górach i ich mieszkańcach, obejmująca dziś wiele różnorodnych dziedzin, urosła dziś na świecie do rangi odrębnej dyscypliny naukowej. O ile początkowo uwagę poświęcane przede wszystkim naturalnemu środowisku górskiemu i jego warunkom fizycznym i biologicznym, o tyle ostatnio główny nacisk kładzie się na aspekty ekonomiczne i humanistyczno-artystyczne, związane z górami. W naszym kraju góry traktowane są głównie jako środowisko krajobrazowo-przyrodnicze, mogące spełnić ważną rolę w procesie rekreacji i wypoczynku ludzi pracy, a także
w procesie badania i ochrony przyrody, zwłaszcza na terenie górskich parków narodowych.
Z okazji setnej rocznicy założenia Towarzystwa Tatrzańskiego odbyło się w naszym kraju wiele imprez i uroczystości, wydano szereg jubileuszowych publikacji, zorganizowano w polskich górach niezliczoną ilość imprez turystycznych.
Wiele prac, związanych z jubileuszem podjęła bezpośrednio Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie, będąca społecznym, fachowym organem Towarzystwa w zakresie turystyki górskiej w Polsce. Wśród jubileuszowych wydawnictw wymienić warto „Zarys dziejów polskiej turystyki górskiej" Władysława Krygow-skiego oraz „Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK" w opracowaniu Kazimierza Polaka.
Centralne uroczystości związane z rocznicą odbyły się w Krakowie i w Zakopanem z udziałem najwyższych władz Towarzystwa oraz władz partyjnych i państwowych.
Na zakończenie jubileuszowych obchodów Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK zainicjowała dwie imprezy o odmiennym charakterze. Jedną z nich była I Polska Wyprawa w Góry Patagonii, zrealizowana przy współpracy Klubu Wysokogórskiego. Dziesięciu uczestników tej gigantycznej wyprawy, działającej w Andach Peru, Boliwii i Argentyny, poza aktywnością alpinistyczną przeprowadziło turystyczną eksplorację mało znanych rejonów Ameryki Południowej, popularyzując na tym terenie osiągnięcia polskiego alpinizmu, turystyki i kultury. W czasie tej wyprawy prowadzono także badania naukowe oraz wykonywano prace filmowe. Drugą imprezą było ogólnopolskie sympozjum pod nazwą: „Góry w kulturze polskiej". Odbyło się ono w Krakowie, w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa w dniach 9—10 listopada 1974 roku. Celem tego sympozjum było „ukazanie gór jako inspirującego bodźca twórczego w naukach humanistycznych, historycznych, przyrodniczych, społecznych i psychologicznych oraz w dziedzinach z pogranicza różnych dyscyplin". Oczekiwano, iż sympozjum pozwoli także na próbę nakreślenia etapów rozwoju stosunku człowieka do świata gór i kształtowania się jego światopoglądu.
Komitet Organizacyjny powołany przez Prezydium KTG ZG PTTK zwrócił się do wybitnych przedstawicieli nauki z propozycją czynnego udziału w sympozjum i przygotowania odpowiednich referatów.
Do udziału w sympozjum, poza aktywem górskim Towarzystwa, zaproszono przedstawicieli wszystkich akademickich środowisk w Polsce oraz instytucji zainteresowanych górami.
Referaty przygotowane zgodnie z sugestiami komitetu organizacyjnego zostały wygłoszone w następującej kolejności: „Rola Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w badaniach polskich gór i jego znaczenie kulturotwórcze" — mgr Władysław Kry-gowski, „Człowiek i góry a cywilizacja współczesna" — dr Andrzej Ziemilski, „Góry w literaturze polskiej, próba syntezy" — dr Jacek Kolbuszewski, „Turystyka a ochrona przyrody gór polskich" — prof. dr Stefan Myczkowski, „Przemiany ujmowania roli Karpat w pradziejach Polski w miarę postępu badań archeologicznych" — doc. dr Zenon Woźniak, „Tatry malownicze. Polski pejzaż górski 1800—1950" — dr Jerzy Banach, „Góry polskie w polskiej muzyce" — prof. dr Jerzy Młodziejow-ski, „Kontakt z górami i jego wpływ na badania kultury ludowej regionów górskich" — prof. dr Roman Reinfuss, „Funkcje przekazu ludowego w literaturze związanej z górami" — dr Lidia Ligęza oraz „Współczesne problemy medycyny górskiej (wysokościowej)" — dr Zdzisław Ryn.
Jak więc widać, zakres tematyczny wygłoszonych referatów był bardzo szeroki i obejmował zarówno aspekty historyczne turystyki górskiej w Polsce na tle dziejów PTT, jak również niektóre nauki szczegółowe i ich powiązania z tematyką górską. Tak szeroką tematykę sympozjum przyjęto w jego założeniach, traktując je jako pierwszą tego typu imprezę o charakterze turystyczno-naukowym. Zadecydowało to
o pewnym braku spoistości, zwartości tematycznej sympozjum, ale też z drugiej strony pokazało, jak różnorodna jest problematyka górska i jak daleko sięga jej penetracja w różne dziedziny nauki i kultury. Tym łatwiej też będzie w przyszłości nakreślić tematykę następnych sympozjów, bardziej szczegółową i skoncentrowaną na jednym temacie wiodącym, naświetlonym z różnych punktów widzenia. Byłoby to zgodne z głosami w dyskusji, jaka rozwinęła się nad wygłoszonymi referatami.
Referaty przygotowali wybitni znawcy przedmiotu, w większości pracownicy naukowi wyższych uczelni lub instytutów naukowych, a jednocześnie oddani działacze społeczni Towarzystwa. Zapewniło to wysoki poziom fachowy opracowań, a także zadecydowało o dużym zaangażowaniu emocjonalnym autorów w przedstawianą problematykę. Dzięki temu sympozjum było żywe, atrakcyjne, barwne.
Oceniając merytorycznie wartość wygłoszonych referatów można przytoczyć opinię Ryszarda W. Schramma, zamieszczoną na lamach Taternika (1975, nr 1, s. 34): „Jeżeli jeszcze dodać, że zagadnienia podawano w sposób syntetyczny, na szerokim tle, i we właściwej proporcji ilustrowano przykładami, to można powiedzieć, że strona referatowa sympozjum wypadła właściwie wzorowo". Jeśli opinię tę podziela więcej uczestników sympozjum, jego organizatorzy mają uzasadnione powody do satysfakcji.
Dzięki pełnemu zrozumieniu intencji organizatorów sympozjum, a także pełnemu zabezpieczeniu finansowemu ze strony zarządu Głównego PTTK, mamy przyjemność przedstawić Czytelnikom materiały sympozjum w formie książkowej. Poza referatami książka ta zawiera także skróty wypowiedzi uczestników sympozjum w dyskusji, a także listę uczestników i gości.
Kończąc słowo wstępne pragnę w imieniu Prezydium KTG ZG PTTK szczególnie gorąco podziękować za prace przygotowawcze i organizacyjne w sympozjum wszystkim społecznym działaczom Prezydium i Plenum KTG ZG PTTK.
W imieniu organizatorów sympozjum, a także jego uczestników przekazuję wyrazy podziękowania pod adresem Władz miasta Krakowa, a przede wszystkim na ręce Wiceprezydenta Miasta mgra inż. Juliana Jaworskiego, za Jego osobisty udział w sympozjum, a także za umożliwienie odbycia obrad w jednej z najpiękniejszych sal naszego miasta, w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.
Wyrazy wdzięczności i podziękowania należą się także członkom Komitetu Honorowego sympozjum w osobach: prof. dr Mieczysława Karasia — Rektora UJ, Wincentego Kraski — Prezesa ZG PTTK, mgr Władysława Krygowskiego — Przewodniczącego ZG PTTK, prof. dr Mariana Mięsowicza — Przewodniczącego Oddziału PAN w Krakowie, dr Bogusława Ryby — Zast. Przewodniczącego GKKFiT, mgr inż. Jacka Węgrzynowicza — Sekretarza Generalnego PTTK oraz prof. dr Kazimierza Wyki — Profesora UJ.
Można wyrazić nadzieję, że w przyszłości uda się uniknąć niedociągnięć organizacyjnych i merytorycznych w przygotowaniu następnych sympozjów, zwłaszcza że nastąpiły zasadnicze zmiany w strukturze pracy Komisji Turystyki Górskiej i Narciarskiej ZG PTTK przez powołanie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej i Narciarskiej ZG PTTK.

dr ZDZISŁAW RYN Wiceprzewodniczący KTG ZG PTTK



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.