Propozycja dla tradycjonalistów:
KWIAT SUSZONY NASTURCJI LECZNICZEJ JADALNEJ BEZ ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN Tropaeolum majus L
ZAPRASZAM
Nasturcja nie tylko potrafi zdobić nasze grządki w ogrodzie ale także może służyć nam jako przyprawa, czy wprost dekoracja na talerzu, którą bez obaw możemy zjeść.
Produkt z Polski z działki bez oprysków chemicznych - nadwyżka dzielimy się
Nasturcja trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłą tarczę, nad którymi unoszą się tryumfalnie, niczym hełmy wojowników, pomarańczowe lub żółte kwiaty. Znamy ją przede wszystkim jako roślinę ozdobną, ale jest także wykorzystywana w kuchni i medycynie. Najbardziej doceniana jest we Francji, gdzie uważa się ją za roślinę odmładzającą i sprzyjającą długowieczności.
Na innych moich aukcjach dostępne są inne części nasturcji wynikające z jej rozwoju:
* Kwiaty do dekoracji czerwony, żółty, pomarańczowy, bordowy - 20 kwiatów - 4 zł
* Kapary nasturcji - 20 szt. - 4 zł
* Nasiona Nasturcji - 20 szt. - 4 zł Promocja zachęcam wszystkich do posiadania własnego poletka oczywiście w otoczeniu aksamitki, która chroni przed mszycą
* Susz Nasturcji (liście, łodygi cała roślina bo cała jest jadalna) - 100 g - 4 zł
Produkt bez chemicznych środków ochrony roślin – jak dla siebie spożywany na bieżąco - ja podjadam na bieżąco z krzaków
na foto poletko z którego pochodzą produkty - gwarancja jakości
Produktem jest : 10 g wysuszonego kwiatu nasturcji z 2014 r. w temperaturze zapewniającej zachowanie właściwości i koloru kwiatów
Skład chemiczny nasturcji (z netu)
Surowce zawierają:
glikozyd gorczyczny (glikotropeolinę) - 0,03% w 100 g,
enzym – mirozynaza - rozkłada glikotropeolinę na aromatyczny izosiarkocyjanian benzylowy i wodorosiarczan potasowy, o silnych właściwościach grzybo-, bakterio- i wirusobójczych (niszczy zarówno bakterie Gramm-dodatnie jak i Gramm-ujemne) jakby antybiotyk,
olejek eteryczny (benzolo-gorczyczny),
wit. C (ponad 100 mg/100 g)
flawonoidy,
tłuszcze,
sole siarki i potasu,
kwasy,
garbniki i in..
Działanie.
Nasturcja działa silnie odkażająco i to nie tylko na układ pokarmowy czy oddechowy, ale również na układ moczowy, wykrztuśnie, silnie żółciopędnie, moczopędnie, napotnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, odwaniające, wiatropędnie, ogólnie wzmacniająco i odtruwająco; pobudza wydzielanie śliny, soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego; przyśpiesza trawienie i wchłanianie mleczka pokarmowego; reguluje wypróżnienia i przemianę materii; reguluje krwawienia miesiączkowe. Ułatwia oddychanie i działa uspokajająco; zauważyłem też, że likwiduje kłucie w sercu oraz kołatanie serca (wyciągi alkoholowe i mocny wywar). Likwiduje zastoje żółci zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamicy żółciowej.
Zastosowana zewnętrznie, zwłaszcza w nalewce, działa przeciwłojotokowo, osuszająco, przeciwzapalnie, przeciwwągrowo, antyseptycznie, przeciw ropnie; poprawia krążenie skórne.
Wskazania:
* zaburzenia trawienne (odbijanie, burczenie i przelewanie w kiszkach, wzdęcia, kurcze),
* zaparcia, stany zapalne i zakażeniowe układu pokarmowego, oddechowego i moczowego,
* kamica moczowa i żółciowa, żółtaczka, niedostateczne wydzielanie soków żołądkowych, trzustkowych, jelitowych i żółci,
* zastoje żółci, choroby zakaźne, przeziębienie, choroby alergiczne połączone z nieżytem układu oddechowego i pokarmowego,
* kaszel różnego pochodzenia,
* nieżyt jelit i żołądka, bóle żołądka, trzustki, wątroby, śledziony i pęcherzyka żółciowego,
* osłabienie, choroby skórne,
* zaburzenia miesiączkowania, hormonalne i metaboliczne,
* upławy, wyczerpanie nerwowe,
*gorączka,
* zatrucia.
Zewnętrznie (płukanki, przemywanie, okłady): rany, owrzodzenia, liszaje, wypryski, ropnie, pryszcze różnego pochodzenia, trądziki, opryszczki, stany zapalne narządów płciowych, jamy ustnej i gardła, zapalenie i stany ropne spojówek oraz gałki ocznej.
Przepisy pochodzą z Internetu (źródło na dole zapraszam).
Napar: 2 łyżki ziela, owoców lub 3 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody lub gorącego mleka; odstawić na 20 minut; przecedzić; napar mleczny osłodzić miodem.
Pić 3-4 razy dz. po 100 ml lub lepiej 6 razy dziennie po 50 ml (zasada: mało i często);
Nalewka nasturcjowa - Tinctura Nasturtii: pół szkl. ziela lub kwiatów zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 4-6 razy dz. po 30 kropli (w bólach - 3 razy dz. po 5 ml); dzieci ważące 15-20 kg - 6-8 kr. 25-30 kg - 10-12 kr., 35-40 kg - 15-17 kr., 45-50 kg - 19-21 kr, 4-6 razy dz.
Intrakt nasturcjowy - Intractum Nasturtii: pół szkl. świeżego, zmielonego ziela zalać 400 ml gorącego alkoholu 40-60%; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać jak nalewkę.
Ze świeżych zmielonych kwiatów proponuję sporządzić alkoholaturę "Zimną": pół szkl. kwiatów (15 do 20 szt.) zalać 150 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać jak nalewkę.
Ocet nasturcjowy - Acetum Nasturtii: pół szkl. świeżego lub suchego ziela, albo owoców zalać 200 ml octu; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Stosować jako przyprawę do tłustych potraw (mięs, galaret, zup, sosów, ryb, marynat, sałatek); do przemywania skóry ze stanami zapalnymi, z łojotokiem, trądzikiem oraz w celu jej zakwaszenia; do płukania włosów (1 łyżka octu na 2 szkl. wody) przetłuszczających się, uszkodzonych zabiegami fryzjerskimi i szamponami, pozbawionych puszystości i połysku, przy łupieżu oraz w celu zakwaszenia; do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych i ropnych (1 łyżka płynu na 1 szkl. wody); do kąpieli zmęczonych, obolałych i opuchniętych nóg (50 ml na 2 l wody) oraz kąpieli ogólnych przy obrzękach, osłabieniu, wysiękach okołostawowych i chorobach skórnych oraz kobiecych (200 ml na pół wanny wody); do okładów na wcześniej wymienione schorzenia skórne (1 łyżka octu na 2 łyżki wody). Ocet nasturcjowy można mieszać z octem arnikowym i nagietkowym w równych częściach i stosować do okładów.
Nalewkę nasturcjową stosować do wcierań w umyte włosy na 12 godz. po czym wypłukać je w naparze tatarakowym lub pokrzywowym. Takie zabiegi działają odżywczo, wzmacniająco i regenerująco na włosy oraz skórę głowy owłosionej.
Źródło - www.panacea.pl