|
Wydawnictwo - SGGW
Rok - 2003
Stron - 92
Oprawa - MIĘKKA LAKIEROWANA
Format - A4
STAN - NOWA
Troska o środowisko naturalne i poszukiwania surowców o możliwie niskiej cenie spowodowały, że w ostatnich latach przemysł płyt drewnopochodnych coraz częściej stosuje rośliny jednoroczne jako substytut drewna. Dzięki temu dotychczas nie zagospodarowane części roślin nie są spalane np. na polach, co w istotny sposób ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednocześnie poprzez wykorzystanie takich odpadów zmniejsza się zużycie drewna, które w wielu rejonach świata jest surowcem deficytowym.
Nowe technologie pozwalają na wykorzystanie do produkcji tworzyw różnych rodzajów i części roślin jednorocznych, np.: słomę zbóż, łodygi trzcin, paź-dzierze lniane i konopne, łuski ryżowe itp. Przykładowo, w Kanadzie i w USA agrowłókna stosowane są do produkcji płyt wiórowych i MDF. Trwają także badania nad wykorzystaniem słomy do produkcji płyt OSB, które w nowej postaci będą nosiły nazwę OSSB - Oriented Strand Straw Boards.
Płyty produkowane z surowców jednorocznych mają tak wysokie właściwości wytrzymałościowe, że mogą być stosowane nie tylko w meblarstwie, ale również jako elementy konstrukcyjne w budownictwie. Jednocześnie charakteryzują się niskim przewodnictwem ciepła i dźwięku, co wyróżnia je jako dobry materiał izolacyjny. Kolejnym atutem jest znaczna ognioodporność. Czołowi producenci płyt przypuszczają, że w niedalekiej przyszłości obecne płyty drewnopochodne będą produkowane głównie na bazie roślin jednorocznych i będą nosiły nazwę „biopłyt" (Panel Board 2/2002).
Biorąc od uwagę przedstawione wyżej tendencje, napisaliśmy niniejszy skrypt, w którym, w możliwie zwięzły sposób, zostały omówione właściwości drewna poużytkowego oraz roślin włóknistych jako wartościowych surowców do produkcji tworzyw drzewnych. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono najnowsze maszyny i urządzenia służące do rozdrabniania tych surowców oraz ich transportu w pierwszej fazie produkcji. Schematy urządzeń, ich wydajność i wybrane parametry techniczne zostały opracowane na podstawie materiałów firmy Pallmann Maschinenfabrik GmbH & Co. KG (jednego z największych światowych producentów rozdrabniarek).
Skrypt jest przeznaczony dla studentów Wydziału Technologii Drewna, szczególnie tych, którzy specjalizują się w tworzywach drzewnych. Mamy nadzieję, że opracowanie okaże się przydatne także dla osób zawodowo zajmujących się produkcją tworzyw z materiałów organicznych.
|