Działanie:
- kompleks błonnika naturalnego pęczniejąc powoduje uczucie sytości
- poprawia perystaltykę jelit
- przeciwdziała zaparciom
- obniża poziom cholesterolu we krwi
Zastosowanie:
Produkt zalecany jest dla osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, o małej aktywności ruchowej.
Wskazany dla osób odchudzających się z tendencjami do zaparć.
Sposób użycia:
Dwa, trzy razy dziennie po 2 - 3 tabletki obficie popijając wodą.
Co to jest błonnik?
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) to zespół substancji ścian komórkowych roślin, nie trawionych i nie wchłanianych w przewodzie pokarmowym człowieka. Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i ne rozpuszczalny w wodzie. Błonnik rozpuszczalny w wodzie jest wielocukrem i ma działanie przeciwnowotworowe, Błonnik nierozpuszczlny w wodzie to celuloza i lignina. Wchłania on kilka razy więcej wody niż wynosi jego ciężar. Powoduje wzrost wydalania cholesterolu i kwasów żółciowych. Zapobiega nowotworom okrężnicy.
Źródła błonnika:
Produktami, które zawierają dużo błonnika są:
- warzywa: groch, fasola, seler, marchew, kapusta, ziemniaki
- owoce: jeżyny, porzeczki, maliny, rodzynki, morele suszone
- orzechy i nasiona
- produkty zbożowe: kasze, ryż, otręby, mąka pełnoziarnista
Błonnika nie zawierają: ryby, nabiał i mięso
Dlaczego powinno się stosować suplementację błonnika?
W krajach wysoko rozwiniętych spożycie błonnika jest średnio o połowę niższa od zalecanych dawek. W Stanach Zjednoczonych spożycie błonnika należy do najniższych na świecie. Posiłki serwowane w barach szybkiej obsługi zawierają duże ilości tłuszcz i cukru, natomiast bardzo mało błonnika. Badania epidomiologiczne wykazały wyraźne powiązania, między szeregiem schorzeń a dietą ubogobonnikową. Najbardziej znany jest związek pomiędzy dietą bogatą w błonnik a regularnymi wypróżnieniami. Przewlekłe zaparcia są dolegliwością naszej cywilizacji.
W wielu rodzinach istnieje, bowiem nawyk zjadania dużej ilości białego pieczywa, ciast, budyniów, obierania owoców ze skórki, przy jednoczesnym ograniczeniu warzyw, surówek i ciemnego pieczywa. U takich osób dochodzi do zaparć, a w konsekwencji do rozwoju uchyłkowatości jelit, hemoroidów i przepukliny rozworu przełykowego. Dieta niskobłonnikowa sprzyja też hypercholesterolemii i jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu naczyniowego. Największe znaczenie przypisuje się niedoborowi błonnika i co za tym idzie wzrostowi ryzyka rozwoju chorób jelita grubego i odbytnicy.
Nie spożywaj błonnika bez jednoczesnej dużej ilości płynów, może to nawet nasilić zaparcie. Zalecane jest wypijanie ok. 2 l napojów dziennie. Duża dawka błonnika może zmniejszyć skuteczność innych leków. Powinno sie zachować 2 godzinny odstęp.
Opakowanie 100 tabletek