Dokonaliśmy w naszej pracowni kolejnych pomiarów kondensatora - tym razem zbadaliśmy ilość energii, jaką jest w stanie przyjąć kondensator czyli pojemność kondensatora. W tym celu zastosowaliśmy skonstruowany przez nas precyzyjny licznik energii.
Źródło energii ustawione w tryb stabilizacji prądu ładowania ( 3A), niestety nasz zasilacz więcej nie potrafi. Miernik DPM dokonuje pomiaru prądu i napięcia z dużą częstotliwością, oblicza moc i dokonuje wyliczenia ilości energii.
Na ekranie widzimy ilość energii, jaką przyjął kondensator po czasie 53 minut, Ten czas nie jest zbyt miarodajny bo większość energii przyjął w czasie ok. 20 minut. Przy napięciu zbliżonym do 2,65V prąd zaczął gwałtownie spadać i końcówka ładowania o te 0,05V trwa już długo, nawet na powyższym ekranie widać, że prąd jeszcze płynie ale ja już nie miałem czasu dokończyć ładowania tym bardziej że karta katalogowa mówi, że przy napięciu 2,7 V kondensator ma pojemność 3000 F co z obliczeń daje zgromadzoną energię prawie 11.000 J a przeliczając to na watogodziny będzie 3,04 Wh. Jak widzimy na ekranie - w kondensator wpakowałem 3,02 Wh energii, ale ładowanie jeszcze się nie skończyło więc podejrzewam, że wpakował bym dokładnie to co mówi karta.
Świadczy to o całkowitej sprawności kondensatora.