Nazwa: Super zestaw 7 polskich akcji przemysłu II RP
Data: 14 III 1936/1 IV 1939/28 IV 1925/ 10 V 1924/1 VII 1923/10 XI 1937/ 24 VI1935
Podpis: Pióro i faksymile
Wymiary: różne
Kupony: Tak
Kategoria: Przemysł, cukrowniczy, hutniczy, elektryczny, naftowy i górniczy
Stan: VF/EF
Nominał: różne
Opis: SUPER ZESTAW 7 POLSKICH AKCJI PRZEMYSŁOWYCH II RP.
NR 1: WYJĄTKOWO CIEKAWA AKCJA POLSKIEGO PRZEDWOJENNEGO PRZEMYSŁU NAFTOWEGO. SPÓŁKA ZAŁOŻONA W 1919 ROKU PRZEZ SZWEDZKICH PRZEMYSŁOWCÓW, ZE SŁYNNEJ RODZINY NOBLÓW, Z UDZIAŁEM KAPITAŁU POLSKIEGO SZYBKO STAŁA SIĘ POTENTATEM W SWOJEJ BRANŻY. DZIĘKI WYDOBYCIU W ZAGŁĘBIU BORYSŁAWSKIM I RAFINERII W LIBUSZY SKUTECZNIE EKSPANDOWAŁA NA POLSKIM RYNKU, TWORZĄC PIERWSZĄ SIEĆ STACJI BENZYNOWYCH. WYJĄTKOWO ŁADNE ŚWIADECTWO HISTORII PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W POLSCE Z BORDIURĄ O KSZTAŁTACH GEOMETRYCZNO-ROŚLINNYCH, MŁOTACH GÓRNICZYCH I CIEKAWEJ NIEBIESKIEJ KOLORYSTYCE. TŁEM AKCJI JEST WIDOK SZYBU NAFTOWEGO, RAFINERII I CYSTERN NA BOCZNICY KOLEJOWEJ. NA AKCJI PIECZĄTKA UWIERZYTELNIAJĄCA KONSULATU RP W NOWYM YORKU Z 1948 ROKU, WRAZ Z PODPISEM KONSULA. NA PODSTAWIE USTAWY NACJONALIZACYJNEJ, EMIGRANCI PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ, KTÓRZY DO PRL NIE CHCIELI WRACAĆ PRÓBOWALI UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZA POZOSTAWIONY I UTRACONY MAJĄTEK I REJESTROWALI PAPIERY WARTOŚCIOWE W POLSKICH KONSULATACH NA PODSTAWIE DEKRETU Z II 1947 ROKU. CIEKAWOSTKA NA POLSKIM RYNKU ANTYKWARYCZNYM.
NR 2: WALOR WYSTAWIONY W KATOWICACH SIEDZIBIE SPÓŁKI. SPÓŁKA POWSTAŁA W 1933 ROKU I ZAJMOWAŁA SIĘ DOSTAWAMI PRĄDU DLA PRZEMYSŁU GÓRNEGO ŚLĄSKA. W 1937 AKCJE SPÓŁKI ZOSTAŁY WYKUPIONE PRZEZ KONSORCJUM UTWORZONE PRZEZ KATOWICE, CHORZÓW ORAZ JAWORZNICKIE KOMUNALNE KOPALNIE WĘGLA I TOWARZYSTWO GÓRNICZO-PRZEMYSŁOWE SATURN W SOSNOWCU. AKCJA Z BORDIURĄ W KOLORZE CIEMNOZIELONYM ŁADNIE KOMPONUJĄCA SIĘ Z JASNYM TŁEM, O KSZTAŁTACH GEOMETRYCZNYCH I ROŚLINNYCH. DODATKOWĄ OZDOBĄ JEST LOGO FIRMY UMIEJSCOWIONE W ROGACH WALORU. CIEKAWOSTKA NA POLSKIM RYNKU ANTYKWARYCZNYM.
NR 3: AKCJA TOWARZYSTWA PRZEMYSŁU CUKROWNICZEGO W CHODOROWIE (DZIŚ UKRAINA), MIASTA OBWODU LWOWSKIEGO. CUKROWNIA BYŁA NAJWAŻNIEJSZYM ZAKŁADEM PRZEMYSŁOWYM TEGO MIASTA, LICZĄCEGO W 1939 ROKU OKOŁO 4500 MIESZKAŃCÓW. MIASTO BYŁO ZWIĄZANE Z RODZINĄ LUBOMIRSKICH, KTÓRZY POSIADALI TU SWÓJ PAŁAC I MAJĄTKI. AKCJA SKŁADA SIĘ Z 2 STRON. WALORU WYDANY Z OPISAMI W TRZECH JĘZYKACH: PO ANGIELSKU, FRANCUSKU I NIEMIECKU. WYJĄTKOWA BORDIURA Z MOTYWAMI ROŚLINNYMI. W GŁÓWNEJ CZĘŚCI WIDOK CAŁEGO KOMPLEKSU ZAKŁADÓW. CIEKAWOSTKA NA POLSKIM RYNKU ANTYKWARYCZNYM. WYJĄTKOWE ŚWIADECTWO HISTORII PRZEMYSŁU NA DAWNYCH KRESACH WSCHODNICH.
NR 4: KOPALNIE ROPY NAFTOWEJ SOBNIÓW KOŁO JASŁA, TO CIEKAWA AKCJA Z PODKARPACIA. ŚWIADECTWO HISTORII PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W POLSCE.
NR 5: KOPALNIE ROPY NAFTOWEJ DĄBROWA TO CIEKAWA AKCJA Z PODKARPACIA. KAPITAŁ SPÓŁKI TO 138 MILIONÓW FRANKÓW, Z CZEGO 13 MILIONÓW CAŁKOWICIE UWOLNIONYCH. ŁADNA BORDIURA Z MOTYWAMI ROŚLINNYMI I GEOMETRYCZNYMI. CIEKAWE ŚWIADECTWO HISTORII PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W POLSCE.
NR 6: ŚLĄSKIE KOPALNIE I CYNKOWNIE LIPINY. CIEKAWA AKCJA Z GÓRNEGO ŚLĄSKA W SUPER STANIE. ŁADNE ŚWIADECTWO HISTORII PRZEMYSŁU HUTNICZEGO W POLSCE.
NR 7: AKCJA SŁYNNEJ SOSNOWIECKIEJ FABRYKI RUR I ŻELAZA WYSTAWIONA W WARSZAWIE (SIEDZIBA ZARZĄDU SPÓŁKI). CIEKAWA BORDIURA WALORU. NA AKCJI PIECZĄTKA UWIERZYTELNIAJĄCA KONSULATU RP W LILLE (LUB W BRUKSELI) Z 1949 ROKU.