Przedmiotem aukcji są nasionka 100szt drzewka Sumak octowiec
Rhus typhina
WYSTĘPOWANIE:
Dziko gatunek ten występuje na wschodnich obszarach Ameryki Północnej, na obrzeżach lasów, skarpach i nieużytkach. Roślina pionierska, niemalże ruderalna. Dobrze czuje się na glebach piaszczystych i jałowych. Należy do rodziny nanerczowatych. Liczba gatunków w tej rodzinie wynosi ponad 150, porastając obszary Azji wschodniej i Afryki południowej.
CHARAKTERYSTYKA:
» Pokrój
Wysoki krzew lub niewielkie drzewo. Dorasta do 4-6m wysokości i tej samej szerokości. Gałęzie luźno ułożone, grube, przypominające poroże, gęsto owłosione. Korona ażurowa o parasolowatym kształcie. Pień krótki lub w ogóle go brak. Daje odrośla korzeniowe, tworząc wtedy krzaczaste i gęste zarośla. Wzrost szybki. Roślina krótkowieczna.
» Kora
Lekko chropowata, pokryta aksamitnym nalotem, zawiera sok mleczny. Kolor od pomarańczowego do ciemnobrązowego.
» Liście
Pojedyncze listki są podłużnie lancetowate, z wierzchu zielone, od spodu szarozielone. Liście są złożone pierzasto. Opadają na zimę, wiosna późno się rozwijają bo dopiero w maju. Jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółci, czerwieni i pomarańczu. » Kwiaty i owoce
Kwiaty sumaka zebrane są w zbite sterczące wiechy dochodzące do 15 cm długości. Wyrastają na końcach pędów. Kwitną w czerwcu-lipcu, są koloru żółto-zielonego. Owoce zaś są koloru szkarłatno-czerwonego, gęsto owłosione, w sterczących kolbach. Utrzymują się przez całą zimę, dodając czerwieni do ogrodu.
» Korzenie
W przypadku sumaka warto także wspomnieć o jego systemie korzeniowym. Korzenie sumaka rozrastają się bardzo szeroko tuz pod powierzchnią ziemi. Są mięsiste, w razie ich uszkodzenia bardzo szybko tworzą odrośla korzeniowe, tworząc gęste zarośla. Dlatego w miejscu gdzie rośnie sumak nie są zalecane żadne zabiegi mechaniczne.
WYMAGANIA
Sumak octowiec jest gatunkiem wyjątkowo mało wymagającym. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Jest bardzo tolerancyjny w stosunku do gleb. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych i suchych, zbitych i przepuszczalnych, kwaśnych i zasadowych. Wytrzymały na mrozy i bardzo tolerancyjny na warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe.
ZASTOSOWANIE:
Sumak jest gatunkiem bardzo popularnym w naszych ogrodach. Doskonale nadaje się do posadzenia w te miejsca gdzie inne rośliny nie chcą rosnąc ze względu na złe warunki. Polecany jest także do sadzenia samotnie w celu uwydatnienia bardzo oryginalnego pokroju jak i dekoracyjnych owocostanów.
|