Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SUCHA DESTYLACJA DRZEWA DRZEWO DRZEWNICTWO 1927

16-01-2012, 18:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022770
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 21   
Koniec: 13-01-2012 20:23:06

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
SUCHA DESTYLACJA DRZEWA
Z 36 RYSUNKAMI



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
PRACA ZBIOROWA POD REDAKCJĄ M. DOMINIKIEWICZA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM LUDWIKA FISZERA, ŁÓDŹ KATOWICE 1927
WYDANIE - DRUGIE
NAKŁAD - ??? EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 92
WYMIARY - 18 x 12 x 0,4 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,079 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA 36 RYSUNKÓW


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

BIBLJOTEKA TECHNICZNO - NAUKOWA FISZERA
pod redakcją M. DOMINIKIEWICZA
Sucha Destylacja Drzewa
Z 36 RYSUNKAMI.
1927
Nakładem LUDWIKA FISZERA
ŁÓDŹ - KATOWICE.
CZCIONKAMI DRUKARNI UDZIAŁOWEJ w ŁODZI, GDAŃSKA 101.






Pod nazwą destylacji rozumiemy ogrzewanie ciał w naczyniach zamkniętych w celu przemiany na pary lub gazy i następne ponowne zgęszczenie utworzonych par. Niekiedy pozostaje przytem reszta, na którą dalsze ogrzewanie żadnego działania już nie wywiera. Pary, utworzone podczas destylacji, składać się mogą z ciał zupełnie innych, niż ciała poddane destylacji. A jeżeli masa, podlegająca destylacji, jest mieszaniną ciał różnych, to pary każdego z tych ciał mają niekiedy skłonność destylowania się zupełnie oddzielnie, albo też wraz z innemi ciałami o podobnych własnościach fizycznych.
We wszystkich wypadkach pary utworzone podczas destylacji zajmują przestrzeń znacznie większą, niż to samo ciało w jego stanie pierwotnym, ciekłym lub stałym. Naprzykład woda, zamieniona na parę, zajmuje objętość 1700 razy większą, niż przedtem, o ile para znajduje się pod ciśnieniem zwykłem. Naogół przyjmujemy, że stosunek objętości, zajmowanej przez ciało w stanie ciekłym lub stałym a gazowym, wynosił : 1000. Okoliczność ta powinna być uwzględniona w budowie przyrządów destylacyjnych.
Celem destylacji jest oddzielenie jednego ciała od innych; dlatego też jest ona równocześnie sposobem oczyszczania ciał. Podczas destylacji cieczy naogół (z pewnemi wyjątkami) nie zachodzi rozkład, albo też unikamy go, wykonując destylację pod ciśnieniem zmniejszonem, w tak zwanej próżni. Z chwilą jednak, gdy nastąpi przegrzanie
ciała, następuje też i rozkład. Podczas destylacji ciał stałych rozkładu uniknąć niepodobne, zwłaszcza przy ciałach organicznych.
Jeżeli ciała organiczne poddać destylacji bez dostępu powietrza, wówczes mówimy o destylacji suchej. Pociąga ona za sobą zawsze rozkład ciał. Ciała ulatniające się podczas tej destylacji, a następnie zgęszczone, nazywamy destylatami albo wytworami destylacji. Łatwo lotnem nazywamy takie ciało, które ze stanu ciekłego lub stałego można przeprowadzić w stan gazowy już przez nieznaczne ogrzanie. Niektóre ciała nie dają się zamienić na lotne; należy do nich np. drzewo. Jednak w większości wypadków odpowiednie ogrzanie pociąga za sobą przemianę ciała na parę. W pewnych wypadkach potrzeba do tego celu temperatur niższych, niż w innych. Naogół słusznym jest wniosek, jaki stąd wysnuwamy, że podczas destylacji mieszaniny, złożonej z dwóch lub więcej ciał o różnych punktach wrzenia, najpierw destylować się będzie to ciało, którego punkt wrzenia jest niższy.
Przyrząd destylacyjny składa się z czterech części zasadniczych (rys. 1): retorty czyli kotła destylacyjnego, zwanego również kubem (B); nasady czyli hełmu (A), mającej nieraz budowę bardzo złożoną, np. gdy służy do destylacji rozdzielczej czyli cząstkowej; chłodnicy zgęszczają-cej (D), złożonej z wężowato skręconej rury, umieszczonej w naczyniu z zimną wodą, o ile już samo powietrze nie wystarcza do zgęszczania się pary; odbieralnika, czyli jakiegokolwiek naczynia,
służącego do zbierania destylatu u wylotu chłodnicy. Wyobrażony na rysunku naszym przyrząd destylacyjny służyć może do destylacji wody lub
innych cieczy. Przyrządy takie ogrzewane być mogą bezpośrednio ogniem lub gazami palenisko-wemi, albo też parą.
Do destylacji suchej najwłaściwsze jest urządzenie, wyobrażone na rys. 2. Tego rodzaju retorta zazwyczaj nie posiada wcale nasady.
Przy najdawniejszym sposobie zwęglania drzewa nie używano zupełnie przyrządów do chwytania par, lecz puszczano je swobodnie w powietrze. Reszta, pozostała po odpędzeniu wszystkich ciał lotnych, była jedynym cennym materjałem, jaki przytem otrzymywano. Do wykonania tego procesu służyły pierwotnie doły, w których układano drzewo i przysypywano ziemią. Zapomocą kanałów doprowadzano ilość powietrza, niezbędną do powolnego zwęglania się drzewa. Chińczycy przeprowadzali w tym celu komin, sięgający do dna dołu. Urządzenia tego rodzaju są to znane niegdyś w kraju naszym bardzo dobrze, a i dziś jeszcze tu i ówdzie spotykane m i e 1 e r z e do wypalania węgla drzewnego.



INNE ROZDZIAŁY

Urządzenia do suchej destylacji drzewa
Skład drzewa i wytwory suchej destylacji
Wykonanie destylacji drzewa
Oczyszczanie i przetwarzanie wytworów destylacji drzewa




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI