STRUKTURA SAMOOCENY W PROCESIE RESOCJALIZACJI OSÓB
UZALEŻNIONYCH OD ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH
Misiewicz Halina
Wydawnictwo: Akademia Pedagogiki Specjalnej Warszawa
ISBN: 83[zasłonięte]87079-9
Format: 17x24cm
Liczba stron: 170
Oprawa: Miękka
Wydanie: 1999 r.
Język: polski
Prezentowane badania mają charakter badań podłużnych. Prowadzono je przez pięć lat na oddziale narkomanów w Sanatorium Neuropsychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Garwolinie. Był to w tym czasie największy oddział leczenia narkomanów. Resocjalizację zaczynano tam na oddziale detoksykacji, a kończono w hostelu. Podstawowym narzędziem badań był Kwestionariusz Stylu Spostrzegania „Koło", opracowany przez Bena Shali-ta. Dokładnie został omówiony w podrozdziale 4.5. Badania prowadzono także za pomocą Testu Zainteresowań i Preferencji M. Zuckermana. Opracowano kartę do kodowania danych, co stanowiło podstawę do określania zmieniających się preferencji zaspokajania potrzeby stymulacji.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. W rozdziale pierwszym wprowadzono w problematykę uzależnień, podano przykłady badań prowadzonych nad osobowością narkomanów oraz przykłady programów resocjalizujących. Rozdział drugi poświęcony jest genezie i strukturze obrazu siebie. W rozdziale trzecim podjęto próbę przedstawienia własnego sposobu rozumienia samooceny i obrazu siebie. W rozdziale czwartym opisano problemy badawcze, metody badania i osoby badane.
Rzeczywista sytuacja, w której prowadzono badania, spowodowała podział jednorodnej grupy osób uzależnionych od środków odurzających na dwie grupy podstawowe. Grupę pierwszą stanowiły osoby, które przeszły pełny cykl resocjalizacji, grupę drugą — osoby, które przerwały resocjalizację. Dokładnie zostało to omówione w podrozdziale 4.6. W związku z tym analiza wyników zawarta jest w dwóch rozdziałach: rozdziale piątym „Poziom samooceny w grupie osób kontynuujących resocjalizację" i w rozdziale szóstym „Poziom samooceny w grupie osób przerywających resocjalizację".
W rozdziale piątym podano wyniki różnic średnich poziomów elementów samooceny w grupach osób kontynuujących i przerywających resocjalizację, zależności między elementami samooceny a przedziałami czasowymi, współzależności elementów samooceny w przedziałach czasowych resocjalizacji. Badaniem tym objęto grupę osób kontynuujących resocjalizację, ponieważ chciano określić pewne prawidłowości oddziaływań badanych zmiennych, przyjmując, że występują one tylko w tej właśnie grupie, a nie w grupie osób przerywających resocjalizację. Ponieważ ważna stała się odpowiedź na pytanie o to, czy związki między elementami samooceny utrzymują się na tym samym poziomie w toku resocjalizacji, czy też wykazują tendencję do zmian, a jeśli tak, to w jakim kierunku, zastosowano metodę analizy trendów. Wyniki zostały omówione w podrozdziale 5.4.
W rozdziale szóstym podano wartości współczynników korelacji w grupie osób przerywających resocjalizację.
W rozdziale siódmym podjęto próbę interpretacji wyników na podstawie własnej koncepcji znaczenia samooceny. Ostatecznie praca została zakończona wnioskami pragmatycznymi, wynikającymi z uzyskanych danych.