Produkt uzupełniający codzienną dietę w wapń i magnez. Obydwa składniki występują w formie chelatu, w idealnej proporcji 2 do 1, która gwarantuje ich maksymalne wykorzystanie przez organizm.
Jednym z podstawowych czynników decydujących o mocnej strukturze szkieletu jest odpowiednia zawartość składników mineralnych w organizmie. Po zakończeniu wzrostu kości, wciąż możemy zrobić wiele, by je wzmocnić, gdyż mineralizacja (tj. „stopień wysycenia kości składnikami mineralnymi”) może trwać nawet do ukończenia 30 roku życia. Po tym okresie nie powinniśmy zapomnieć jednak o odpowiedniej podaży wapnia i magnezu, gdyż z wiekiem coraz trudniej zachować prawidłową strukturę kostną. A na dodatek składniki te uczestniczą również w wielu innych, ważnych procesach fizjologicznych.
Jedna tabletka Strong Bones dostarcza tyle wapnia, co jedna szklanka mleka lub 1 porcja sera oraz tyle magnezu, co pół szklanki mleka lub 3 porcje (100 g) sera!
Skład
Wapń i magnez należą do tzw. budulcowych składników mineralnych organizmu. Stanowią podstawowy składnik kości i zębów, są potrzebne do prawidłowego działania serca i układu krążenia oraz funkcjonowania mięśni i nerwów.
Wapń
Wapń wspomaga wchłanianie żelaza, łagodzi bezsenność, buduje silne kości i zęby oraz poprawia działanie systemu nerwowego. Niedobór tego pierwiastka może u dzieci spowodować krzywicę (głównie w przypadku równoczesnych niedoborów witaminy D), a u nastolatków bóle wzrostowe kości. Natomiast u dorosłych, niedostateczna podaż wapnia w diecie związana jest z osteomalacją i osteoporozą. Ponadto duża podatność na stresy, alergie, zwiększona skłonność do stanów zapalnych, bolesne skurcze mięśni oraz nasilone problemy z próchnicą zębów również mogą wskazywać na brak wapnia w organizmie. Wapń i żelazo to 2 składniki mineralne, których najczęściej brak w podstawowym pożywieniu kobiet. Niestety, dowiadują się o tym zbyt późno, dopiero po porodzie lub gdy pojawią się objawy osteoporozy.
Zwiększone spożycie wapnia często przynosi ulgę osobom cierpiącym na bóle pleców i krzyża, a także łagodzi bóle miesiączkowe.
Zdrowe dorosłe osoby na ogół potrzebują dziennie[zasłonięte]800-12 mg wapnia. "Wrogami" wapnia są tłuszcze, kwas szczawiowy (obecny np. w czekoladzie) oraz kwas fitynowy (zawarty w produktach zbożowych). Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne, oleiste ziarna (mak, orzechy itp.), soja i warzywa. Nie jemy wystarczająco dużo ziaren zawierających olej, a mleka (często z powodu nietolerancji laktozy) 70-80% osób nie może strawić, więc prawie wszyscy powinniśmy uzupełniać codzienną dawkę wapnia.
Magnez
Magnez jest konieczny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Bierze udział w kierowaniu pracą 300 różnych enzymów, odgrywa więc ważną rolę w przemianie węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych i białka oraz w procesach wytwarzania i zużytkowania energii. Opóźnia proces starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na układ krążenia i zapobiega chorobom serca. Konsekwencją niedoboru magnezu może być wzrost poziomu cholesterolu we krwi i większa podatność na zmiany miażdżycowe.
Według niektórych badaczy, odpowiednie dawkowanie magnezu zwiększa zdolność obrony organizmu przed infekcjami, jak również poprawia zdolności intelektualne. "Wrogami" magnezu są tabletki moczopędne i alkohol. Jego naturalnym źródłem są oleiste ziarna, warzywa i twarda woda pitna.
Magnez jest potrzebny do utrzymania równowagi wapnia, sodu, potasu i fosforu w organizmie, do wymiany jonów oraz przyswajania witaminy C. Zaleca się zwiększenie dawki magnezu kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz kobietom zażywającym tabletki antykoncepcyjne lub estrogeny.
Doświadczenie wykazuje, że proporcja pomiędzy wapniem a magnezem powinna wynosić 2:1. Dobre preparaty zawierają te dwa makroelementy w takich właśnie proporcjach. Magnez przyjmowany podczas posiłku może utrudnić trawienie, ponieważ zobojętnia soki żołądkowe. Lepiej więc zażywać go między posiłkami. Natomiast przy nadkwasocie przyjęta na czczo tabletka magnezu skutecznie zobojętni soki żołądkowe i złagodzi dolegliwości.
Witamina A, wapń oraz fosfor zwiększają skuteczność magnezu.
UWAGA!
Nie zaleca się przyjmowania przez dłuższy okres czasu większej dawki wapnia niż 2000 mg dziennie, chyba, że po konsultacji lekarskiej. Nie zaleca się przyjmowania przez dłuższy okres czasu dużych dawek magnezu (więcej niż 1000 mg dziennie). Osoby, przyjmujące z powodu chorób serca tabletki zawierające magnez powinny uzgodnić z lekarzem dawkę wszelkich innych preparatów z magnezem. Preparat dla osób dorosłych.