Dzieła Kazimierza Stronczyńskiego to fundamentalne pozycje dla polskiej numizmatyki średniowiecznej. Pierwsza jego praca pochodzi z roku 1947 i obejmuje pieniądze Piastów do roku 1300, opracowane w oparciu o znane do wówczas wykopaliska. Ponownie autor podjął temat w roku 1883 wydając już znacznie obszerniejsze, trzytomowe opracowanie, obejmujące monety polskie do końca panowania Stefana Batorego. Poszczególne tomy niniejszego dzieła to:
- Część I - "Monety pierwszych czterech wieków rozbiorem wykopalisk objanione". Część utrzymana w konwencji wydania z roku 1847, ale opracowana z uwzględnieniem nowych wykopalisk oraz postępu nauki w tym temacie, które od owego czasu zostały poczynione. Ciekawe opisy i liczne ryciny w tekście pomagają zrozumieć numizmatykę tego, jakże trudnego do dziś tematu. Część ta w niniejszej reedycji wzbogacona o 11-stronnicowy wstęp o K. Stronczyńskim pióra S. Suchodolskiego, fragment tutaj
- Część II - "Monety pierwszych czterech wieków w porządek chronologiczny ułożone i opisane". Część ta, jest to, tak jak pisze sam autor "...spis systematyczny naszych średniowiekowych monet... ale spis rozbudowany, poprzedzony w każdym panowaniu ogólnym poglądem na całoć wybitych w jego ciągu typów, wskazujący skąd każda z tych monet pochodzi, w jakich zbiorach jej okazy widzieć można i jak była w numizmatycznym handlu cenioną... część ta przeznaczona jest głównie na użytek zbieraczy naszych menniczych pomników..." W tekście umieszczone są liczne ryciny opisywanych monet, jak i podstawowe ich typy sš zebrane na końcu, na 22 tablicach. Ponieważ polska numizmatyka średniowieczna ciągle jest żywą, autorzy niniejszego reprintu-reedycji zaopatrzyli tę część w tabele aktualnej atrybucji opisywanych monet. Jest to łącznie 11 dodatkowych stron na wstępie książki, jedna z takich strona tutaj
- Część III - "Monety XIV XV i XVI wieku uporządkowane i objaśnione". Niniejsza częć obejmuje monety po roku 1300, zaczyna się od okresu groszowego, następnie mamy monety Jadwigi, Wł. Jagiełły i Wł. Warneńczyka, w tym jego monety węgierskie, monety Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta. Wiek XVI to monety Zg. I Starego, Zg. Augusta oraz Stefana Batorego. Dużą zaletą niniejszego opracowania są ciekawe opisy poszczególnych monet. Książka zawiera liczne wizerunki monet w tekście, jak i podstawowe ich typy ujęte na 13 tablicach.
Niniejszy reprint jest ładnie i starannie wydany, karty sš szyte, a oprawa twarda. Pozycja godna włączenia do biblioteczki, tym bardziej, że oryginalne wydanie bardzo rzadkie i trudnodostępne.
|