Katarzyna Kołodziejczyk
Stosunki Unii Europejskiej z grupą państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Rola i znaczenie Umów w zakresie handlu i pomocy rozwojowej
Cena rynkowa: 59,90 zł
Nasza cena: 49,99.
Książka jest pierwszym na polskim rynku kompleksowym studium analizującym problematykę Umów o partnerstwie gospodarczym. Łącząc handel i rozwój w jedną całość, umowy EPA miały stanowić modelowy wzorzec nowego podejścia Unii Europejskiej do problematyki rozwoju krajów rozwijających się, w których handel traktowany jest jako element polityki rozwojowej. Z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej, umowy EPA miały również służyć zakończeniu okresu uprzywilejowanego traktowania krajów grupy AKP i wejściu w nowy etap współpracy z krajami AKP oparty na zasadzie wzajemności. Książka stanowi cenne źródło wiedzy na temat stanu relacji Unii Europejskiej z grupą państw AKP w zakresie handlu i pomocy rozwojowej w nowych warunkach prawnych. Może być użyteczna dla studentów i badaczy stosunków międzynarodowych, europeistyki, polityków oraz dziennikarzy zajmujących się podobną problematyką.
- Edward Haliżak
Katarzyna Kołodziejczyk - absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, dr nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce (1999 r.). W latach 1[zasłonięte]999-20 Kierownik Dziennego Magisterskiego Studium Stosunków Międzynarodowych, w latach 2[zasłonięte]000-20 Kierownik Studium Bezpieczeństwa Narodowego. W okresie od 2[zasłonięte]000-20 pełniła funkcje Sekretarza Naukowego Komitetu Nauk Politycznych PAN. Współpracowała w charakterze wykładowy z m. in. Akademią Dyplomatyczną MSZ, wieloletni członek jury Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady o Unii Europejskiej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki dotyczącej procesów integracji gospodarczej oraz walutowej Unii Europejskiej, ekonomicznych aspektów zewnętrznej polityki Unii Europejskiej oraz procesów globalizacji gospodarczej i pogłębiania różnic rozwojowych we współczesnej gospodarce światowej.