|
Raimo Pullat
Stosunki polsko-fińskie w okresie międzywojennym
Warszawa 1998
222 s., tw., 24 cm
stan dobry
SPIS TREŚCI
Do Czytelników..........................5
Przedmowa.........................7
Finlandia i Polska — różnice i podobieństwa.............13
Polityka zagraniczna........................... 45
Stosunki wojskowe ......................... 101
Fińsko-polskie stosunki handlowe ................... 142
Stosunki kulturalne ........................... 155
Epilog .................................. 183
Podsumowanie.............................. 187
Wykaz archiwów ............................ 190
Wykaz gazet i czasopism........................ 193
Bibliografia................................ 194
Załącznik 1. Ludność Finlandii i Polski w latach 1[zasłonięte]900-19..... 206
Załącznik 2. Podział zawodowy ludności w zależności od wykonywanej pracy w Finlandii i w Polsce w latach 1[zasłonięte]910-19....... 206
Załącznik 3. Produkcja energii w Finlandii i w Polsce w latach 1923-
1938 w kWh/osobę ......................... 207
Załącznik 4. Statki handlowe i transport kolejowy w Finlandii i w Polsce w latach 1[zasłonięte]920-19....................... 207
Załącznik 5. Handel zagraniczny między Finlandią i Polską w latach
1[zasłonięte]920-19 w markach fińskich................... 208
Załącznik 6. „U marszałka Mannerheima"............... 209
Załącznik 7. Obóz sportowy-wojskowo w Ruukki........... 212
Indeks nazwisk..............................215
DO CZYTELNIKÓW
Książka, którą wzięli Państwo do ręki, ukazuje się we właściwej dla Polaków chwili. Finlandia, Estonia i Polska wyzwoliły się spod wpływów obcej władzy w niewielkich odstępach czasu w latach 1[zasłonięte]917-19, czyli ok. 80 lat temu. Obecnie jesteśmy świadkami narodzin nowej Europy, nieraz po bardzo dramatycznych wydarzeniach. Kraje Unii Europejskiej, w tym Finlandia, wiosną 1998 roku rozpoczną rozmowy o wejściu Polski i Esto nii do Unii. Na takim tle spojrzenie estońskiego historyka na stosunki Finlandii i Polski w okresie międzywojennym to, z punktu widzenia dnia dzisiejszego, bardzo pomocny wkład.
Nasze kraje geograficznie położone są blisko siebie, są nawet sąsiada mi przez Bałtyk. Ich losy czasami się splatały. Wielkość i intensywność współpracy gospodarczej i wojskowej oraz konkurencja w regionie Morza Bałtyckiego ulegały zmianom. Sytuacja Polski, ze względu na jej strategiczne usytuowanie, była niejednokrotnie znacznie trudniejsza i tragiczniej sza niż sytuacja Finlandii, choć i ta przeżyła wiele ciężkich chwil.
W 1917 roku Finlandia stanęła przed niełatwym zadaniem ustalenia swojej drogi po odzyskaniu niepodległości. Rok później Polska po ponad stuletniej przerwie mogła sama stanowić o własnych sprawach. Fakt, że w losach Finlandii i Polski występuje tyle podobieństw, ale zarazem i rozbieżności przyczynił się do wzajemnego zainteresowania obu krajów. Fi nowie cenią Polskę i Polaków; najlepszym przykładem może być marsza łek Mannerheim, który służył w Polsce w carskiej armii tuż przed wybuchem I wojny światowej oraz w jej początkowym okresie. Polacy cenią go, choć lojalnie służył on carowi. Marszałek przy pełnieniu swoich obowiąz ków w niepodległej Finlandii wykorzystywał zdobyte w Polsce doświadczenia i idee, zwłaszcza panujące wśród Polaków pragnienie wolności. W książce przedstawiono także bardziej dramatyczne momenty w naszych stosunkach, w tym krótki okres polityki krajów buforowych oraz ciężki dla
obu krajów początek II wojny światowej w 1939 roku. Poza tym wzajemne stosunki między naszymi krajami rozwijały się zwykłym trybem.
Profesor Raimo Pullat przedstawia wiele wpływowych postaci, dzięki którym pomiędzy naszymi krajami zawiązały się silne i przyjacielskie więzy. Miały one ogromny wpływ na powstanie dobrosąsiedzkich stosunków. Pomimo to znajomość kultury i osiągnięć drugiej strony była i jest nadal zbyt słaba. Braki te praca Raimo Pullata doskonale uzupełnia. Przedstawiono w niej drogi wzajemnych kontaktów, które do tej pory znane były tylko wąskim kręgom.
W czasie mojej pracy w Warszawie poznałem dobrze profesora Raimo Pullata, człowieka o solidnym stosunku do badań historycznych, który w swym dorobku ma wiele znaczących prac. Jego domeną stała się historia miast i za to ceniony jest w wielu krajach Europy. Jego prace charakteryzuje swobodny styl, zagadnienia przedstawiane są problemowo. Cieszy mnie fakt, że podjął w swej pracy historię stosunków pomiędzy Finlandią i Polską. Praca ta ukazała się po fińsku w 1997 roku. Jej polski przekład w nowym momencie rozwoju jednoczenia się Europy to cenny wkład w poprawę znajomości naszych krajów.
Warszawa, styczeń 1998
Seppo Kauppila Ambasador Finlandii
Słowa kluczowe:
|
KOSZT WYSYŁKI:
- Niezależnie od ilości kupionych książek koszt wysyłki liczony jest tylko raz i wynosi:
- 7,50 polecony/paczka ekonomiczna
- 9.00 polecony/paczka priorytet
- Koszt wysyłki za granicę: ustalany indywidualnie
DODATKOWE INFORMACJE O WYSYŁCE I PŁATNOŚCI:
- Wysyłkę realizujemy 2 razy w tygodniu za pośrednictwem Poczty Polskiej
- Książki wysyłamy w bezpiecznych "bąbelkowych" kopertach
- Nie wysyłamy za pobraniem, nie ma także możliwości odbioru osobistego
- Forma płatności: płatne z góry (zwykły przelew/Płacę z Allegro)
- W przypadku większej ilości zakupionych książek, prosimy o wpłatę w terminie 10 dni - niestety nie przetrzymujemy zakupionych książek "na później":)
|