Smak i zdrowie!
Własna, zawsze świeżo zerwana!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Stewia wywodzi się z rejonów Meksyku, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Stewia to roślina o wyjątkowo słodkich liściach. Od wielu lat używana przez miliony ludzi jako naturalny słodzik. Ekstrakt z liści stewii jest do 300 razy słodszy od sacharozy, natomiast liście suszone do 45 razy. Uczucie słodkości po spożyciu stewii dociera do zmysłów nieco później niż po spożyciu cukry, ale za to dłużej trwa. W ekstraktach o bardzo wysokim stężeniu da się wyczuć nutę goryczy.
Zalety stewii:
- w pełni naturalny słodzik
- zero kalorii
- słodsza do 250-450 razy od cukru (sacharozy)
- Rozpuszczalna w wodzie i alkoholach
- Odporna na wysoką temperaturę (do 200 °C) – może być używana do pieczenia i gotowania
- Stabilna w kwaśnych i zasadowych płynach (pH 3-9)
- Może być długo przechowywany
- nie powoduje próchnicy zębów
- nie podnosi poziomu cukru we krwi
- bezpieczna dla osób chorych na fenyloketonurię (PKU)
- nietoksyczna –Słodziki ze stewii nie ulegają fermentacji
- może być uprawiana samodzielnie
W medycynie naturalnej stewia jest wykorzystywana jako roślina wspomagająca odchudzanie, obniżająca nadciśnienie, lecząca zgagę, a także wzmacniająca serce. Wyciąg z liści stewii może wpływać pozytywnie na osoby z depresją. Obecnie dowiedziono, że ekstrakt z tej rośliny zwiększa tolerancję organizmu na glukozę i obniża jej stężenie we krwi bezpośrednio po posiłku, co jest szczególnie ważne dla ludzi chorych na cukrzycę.
Stewia wspomaga również leczenie nadciśnienia, gdyż stewiozyd – substancja zawarta w liściach – obniża ciśnienie krwi. Dzieje się tak tylko u osób z nadciśnieniem. Glikozydy stewiolowe nie wpływają na wysokość ciśnienia wtedy, gdy nie mamy tendencji do nadciśnień, dlatego bez obaw możemy wykorzystywać stewię do słodzenia napoi i jedzenia.
Świeżych liści stewii możemy użyć do doprawiania sałatek lub deserów. Jeśli najpierw wysuszymy, a później sproszkujemy liście, wykorzystamy je do słodzenia herbaty i kawy. Możemy również przygotować ekstrakt ze stewii, który przyrządza się gotując liście w niewielkiej ilości wody. Dodatkowo żeby ekstrakt był bardziej gęsty, należy doprowadzić do odparowania całej wody.