|
Wydawnictwo - BTC
Rok - 2008
Stron - 344
Oprawa - TWARDA LAKIEROWANA
Format - B5
STAN - NOWA
Programowalne sterowniki przemysłowe (ang. PLC - Programmable Logic Controllers) na trwałe zadomowiły się we wszelkich instalacjach automatyki. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny zakład, w którym nie byłoby PLC.
Niniejsza książka jest próbą zbudowania pomostu pomiędzy teoretycznymi podstawami sterowania (do rozdziału 3) a ich wykorzystaniem w sterownikach (od rozdziału 6). Moje wieloletnie doświadczenia podczas uruchamiania instalacji bazujących na sterownikach zarówno w kraju, jak i za granicą (we Włoszech i Iranie) przelałem na papier, co się rzadko zdarza w życiu, zwłaszcza w obecnej dobie charakteryzującej się chorobliwą pogonią za pieniądzem. Do powstania tej książki przyczyniło się również miejsce pracy, jakim jest Katedra Automatyzacji Procesów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie jako profesor staram się uczyć studentów tego, co jest nowoczesne i przydatne w życiu.
Książka dotyczy wszystkich sterowników, jednak niezamieszczenie w niej interesujących przykładów obniżyłoby jej wartość. Przykłady te, im bardziej są zaawansowane, tym więcej mają instrukcji specjalnych, a nimi przeważnie sterowniki różnią się od siebie. Stąd bardzo trudny wybór, do jakiego sterownika napisać przykłady. Po długim zastanowieniu mój wybór padł na sterowniki japońskiej firmy Omron, która znajduje się w czołowej szóstce światowych producentów osprzętu do automatyki przemysłowej.
Programiści mogą wykorzystywać przykłady zamieszczone w niniejszym podręczniku, są one jednak tylko ogólnym przybliżeniem. Konkretne zastosowanie może się znacznie różnić, w związku z czym na programiście spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zaprogramowanie sterownika.
|