Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Sterownik Atmega, zestaw startowy na szyne 35mm

30-04-2014, 7:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 150 zł     
Użytkownik ditomek
numer aukcji: 4178304362
Miejscowość Głogów
Wyświetleń: 24   
Koniec: 30-04-2014 07:24:45
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam.
Przedmiotem aukcji jest zestaw uruchomieniowy oparty o mikrokontroler Atmega8.
Płytka zestawu została tak zaprojektowana, żeby można ja było zapakować do obudowy pasującej na listwę 35mm.
Dzięki temu można zbudować urządzenie (sterownik) oświetlenia, rolet itp.
Płytka wyposażona jest w standardowe złącze do programowania umieszczone w takim miejscu, że programowanie nie wymaga wyjmowania sterownika ani rozłączania okablowania. Dzięki zworce sterownik może być zasilany z programatora lub zasilany oddzielnie.
Do dyspozycji są dwa standardy szeregowej transmisji danych. Na froncie gniazdo DB9 (RS232c) na płycie głównej RS485. Czerwona dioda sygnalizuje kierunek przepływu danych (tryb pracy układu MAX 486).
W docelowym układzie trzeba wybrać potrzebny standard transmisji oraz usunąć z podstawki niepotrzebny scalak (Max232 lub Max485)

Wyjścia to 8 przekaźników 10A sterowanych przez ULN2003. Praca przekaźnika sygnalizowana jest świeceniem odpowiedniego LEDa. Piny przeznaczone na wyjście zostały celowo dobrane w sposób zapewniający programowanie mikrokontrolera w środowisku pracy. Na zdjęciu widać krótki kabelek wpięty w wejscie sterownika. Po podpięciu programatora odbywa się programowanie. Oczywiście kabelek ze zdjęcia w docelowym układzie nie jest potrzebny :)

Wystarczy sobie wyobrazić co by było gdyby do lini ISP był podłączony przez ULN przekaźnik zasilający jakiś większy odbiór 230V....
W moim sterowniku pomyślałem także i o tym dlatego piny ISP są użyte jako wejścia. Podczas programowania na sterowniku migają LEDY od wejść.

Mocna strona sterownika to galwaniczna izolacja wszystkich wejść. Sterownie odbywa się poprzez podanie odpowiedniego napięcia na wejście (analogicznie jak w przypadku tradycyjnych PLC - z tą różnicą że tu napięcie ma wartość 12V)

Do dyspozycji jest 10 wejść. Zgrupowane w 8 i 2 wejścia.

LEDy sygnalizujące pracę wejść są podłączone w taki sposób, że użytkownik może je wykorzystać do wysyłania komunikatów ze sterownika. Wystarczy ze port zostanie ustawiony jako wyjście.
Robię tak w swoim oprogramowaniu. Podczas startu nikrokontrolera piny są na ułamek sekundy ustawiane jako wyjścia i wystawiane jest 0 logiczne. Informuje to że port i LED są ok. po chwili port ustawiany jest jako wejście i od tej chwili led sygnalizuje podanie sygnału na wejście mikrokontrolera.

Wszystkie wejścia w mikrokontrolerze zostały wykorzystanie. Dlatego okład nie umożliwia pracy z zewnętrznym kwarcem. Przy taktowaniu 8MHZ i częstotliwości pracy układu USART 9600 nie ma problemu z transmisją danych. Możliwe są nawet wyższe parametry transmisji.

U mnie 6 takich sterowników działa właśnie z taką prędkością.
Spięte przez RS485 są zarządzane nadrzędnym modułem oraz konfigurowane z komputera PC.

Polecam osobom które umieją programować i chciałyby zbudować konkretny sterownik.

Zamiast małej Atmegi8 można użyć Atmega328.
Obudowa którą widać na zdjęciach nie jest przedmiotem aukcji.

Wszystkie elementy w podstawkach.

Led najbliżej złącza DB9 jest sterowny z mikrokontrolera i może być użyty zgodnie z wolą programisty.

 

Płytki sterownika zostały wykonane wg mojego projektu przez firmę zajmującą się produkcją obwodów drukowanych.