Program STEP2CNC przeznaczony jest do sterowania dowolną obrabiarką CNC 4-osiową, podłączoną do jednego z wybranych portów LPT komputera PC wyposażonego w system operacyjny Windows od 95 do Windows 7 (nie 64-bit!). Program obsługuje tylko jeden (dowolny) port LPT i interpretuje polecenia dla 4 osi (XYZA). Sterownie odbywa się przez wysyłanie do portu LPT sygnałów - na przemian "wysokich" i "niskich" - o odpowiedniej częstotliwości i synchronizacji. Sygnały te przetwarzane ną następnie na ruch przez sterowniki silników poszczególnych osi.
Uruchomienie programu
Program jest wyjątkowo prosty w użytkowaniu. Po uruchomieniu wystarczy ustalić wartości początkowe (piny, port, posuwy), według ustawień własnego portu, sterownika i maszyny, następnie zapisać te ustawienia, wczytać kod CNC (lub napisać go samemu w edytorze kodu) albo HPGL (PLT) i uruchomić jego wykonanie. Można także wczytać kod XYZA (kod ruchów maszyny skompilowany na podstawie pliku G-kodu). Wersja demonstracyjna programu (niezarejestrowana) obsługuje jedynie pierwsze 500 ruchów maszyny.
UWAGA: Do prawidłowej pracy programu wymaganie jest odinstalowanie wszystkich "driverów" i programów, które w jakikolwiek sposób wykorzystują port LPT do swojej pracy. Przykładem jest tu sterownik portu LPT programu Mach (wszystkie wersje).
Dane techniczne:
MODUŁ KONWERSJI BITMAP: 1. W module przetwarzania map bitowych [BMP] doszła opcja "Grawerowanie liniami". Opcja ta przygotowuje linie grawerowania w zależności od stopnia zaciemnienia piksela. Po grawerowaniu materiałach jasnych linie grawerowania będzie trzeba podbarwić na ciemno. Przygotowanie opcji i wynik pokazano poniżej.
Interpretacja g-kodu dla 4-osi w STEP2CNC
Program STEP2CNC w wersji 1.5 został poszerzony o interpretację poleceń g-kodu dla czwartej osi. Wszystkie cztery osie są osiami interpolowanymi. Jednakże mogą być używane, jako osie indeksowane (działające niezależnie). Mnemonikiem (znacznikiem) dla poleceń g-kodu czwartej osi jest znak "A".
STEP2CNC - akceleracja/deakceleracja ruchów
Program STEP2CNC zawiera teraz algorytm przyspieszania/hamowania ruchów (akceleracji/deakceleracji). Dzięki wprowadzeniu przyspieszania ruchów silniki krokowe maszyny można rozpędzać do znacznie większych prędkości, a hamowanie maszyny dodatkowo będzie tłumiło drgania pochodzące od ruchomych jej części.
Opcja "Akceleracja..." jest dodana w zakładce "Ustawienia maszyny". Przyspieszanie i hamowanie następuje na dowolnym odcinku między 5 a 50 mm (tyle samo przyspieszania, co hamowania). Po wybraniu tej opcji każdy wektor o długości większej, od ustalonego będzie odpowiednio przyspieszany i hamowany do prędkości ustawionych suwakami prędkości pracy i ruchu jałowego (w zależności oczywiście od jego rodzaju).
W opcjach zakładki "Ustawienia maszyny" znalazł się nowy parametr - prędkość bezpieczna (V bezp. [mm/min]). Jest to prędkość, przy której silniki maszyny nie wymagają przyspieszania - pracują równomiernie bez uślizgów (tzw. gubienia kroków). Jeśli parametr "Akceleracja.." jest włączony, a wykonywany wektor ruchu jest mniejszy, niż droga rozpędzania+hamowania - czyli mniejszy od 10 mm - taki wektor ruchu będzie wykonany właśnie ustaloną prędkością bezpieczną.
STEP2CNC 1.5 - Konwersja bitmap na "dziurkowanie"
Moduł konwersji plików bitmapowych (np. zdjęć) na g-kody ma dodaną opcję "dziurkowania" materiału. Podstawą tego algorytmu jest zamiana odcieni szarości poszczególnych pikseli bitmapy na głębokości wiercenia. Dzięki temu użytkownik zyskał możliwość tworzenia specyficznych obrazów powstałych na skutek wiercenia otworów o różnej głębokości, a co za tym idzie "zapełnienia" obrabianego obszaru otworami o różnym stopniu wypełnienia. Jak poprzednio nie ma znaczenia, czy plik jest bitmapą kolorową, czy monochromatyczną. Poniżej wynik przerobienia mapy bitowej. Widoczny kawałek napisu "Kopytko". Należy zwrócić uwagę na g-kod (po prawej stronie podglądu 3D). Każda dziurka ma dojazd (G0), zjazd do powierzchni (także G0) i dopiero wiercenie ruchem pracy (G1). Dzięki temu dojazdy mogą być np. bardzo szybkie, a samo wiercenie bardzo wolne.
STEP2CNC 1.5 został wyposażony także w jeszcze jeden zestaw opcji, którego mu bardzo brakowało. Podobnie do konwersji pliku PLT teraz - w czasie wczytywania g-kodów - można wykonać jednocześnie następujące konwersje wektorów:
Wszystkie konwersje można wykonać jednocześnie. Poniższy rysunek pokazuje właśnie taki zestaw konwersji.
Oryginalny plik po wczytaniu z dysku:
W wyniku konwersji dwukierunkowej otrzymano (grawerka wypukła):
Po odwróceniu kolorów i dwukrotnym rozmyciu krawędzi (dwukrotnie użyta opcja [Rozmycie]):
W wyniku konwersji dwukierunkowej otrzymano (grawerka wklęsła):
W wyniku konwersji dwukierunkowej otrzymano:
Program jest wyjątkowo prosty w użytkowaniu. Po uruchomieniu wystarczy ustalić wartości początkowe (piny, port, posuwy), według ustawień własnego portu, sterownika i maszyny, następnie zapisać te ustawienia, wczytać kod CNC (lub napisać go samemu w edytorze kodu) albo HPGL (PLT) i uruchomić jego wykonanie. Można także wczytać kod XYZ (kod ruchów maszyny skompilowany na podstawie pliku G-kodu).
Wersja demonstracyjna (niezarejestrowana) obsługuje jedynie pierwsze 500 ruchów maszyny.
Dzięki dużym możliwościom konfiguracyjnym program STEP2CNC pozwala na współpracę z szeroką gamą sterowników oferowanych także na aukcjach Allegro. Polecam sterowniki następujących sprzedawców:
Program pozwala na wczytanie plików:
Program potrafi wczytywać pliki automatycznie, korzystając z pliku "toopen.txt", w którym w pierwszej linii znajduje się ścieżka i nazwa pliku do otwarcia. Można taki plik utworzyć "ręcznie" i umieścić go w katalogu instalacyjnym programu STEP2CNC. Program można także wywołać z parametrem nazwy pliku (np. z linii poleceń Windows Commandera). Można także ikonkę pliku *.nc lub *.plt przeciągnąć na ikonę programu. Można również w Managerze Windows ustawić tak, aby plik o rozszerzeniu PLT i CNC automatycznie były wczytywane programem STEP2CNC.
Program STEP2CNC będzie oczywiście współpracował z różnymi programami grafiki wektorowej, zarówno ilustracyjnymi, jak i CAD-owskimi. Polecamy jednak program naszej produkcji eduCAD 2.7 CNC, z którym STEP2CNC współpracuje najlepiej.
Nowe opcje programu: 1. Włączanie wątku ruchów ręcznych. Włączanie następuje dopiero po zaznaczeniu odpowiedniej kontrolki na ekranie. Domyślnie jest wyłączona! Pozwala to na znacznie pewniejsze sterowanie w wątku głównym (wątek pracy). 2. Wartości posuwów w osiach XYZ są teraz ułamkowe (a nie całkowite, jak poprzednio). To jest ukłon w kierunku wszystkich tych, którzy mają niecałkowity (ułamkowy) posuw, wynikający np. z zastosowania śrub napędowych (lub przełożenia) o skoku np. 3 mm. 3. Obrót pliku PLT o dowolny kąt. Teraz w trakcie wczytywania pliku PLT możliwy jest jego obrót o dowolny kąt (wartość całkowita z zakresu -360 do 360 stopni). 4. Całkowie wyłączenie podglądu w czasie ruchu maszyny. Zrealizowane za pomocą kontrolki "Pokazuj stan pracy maszyny" w zakładce "Ustawienia sterownika". Jej wyłączenie spowoduje, że maszyna maszyna będzie sterowana bez podawania jakichkolwiek informacji o na ekranie programu. Tę opcję prowadzono dlatego, że wielu klientów skarżyło się na charakterystyczne "pukanie" maszyny w czasie wykonywania pracy, co z kolei jest spowodowane odświeżaniem stanu kontrolek ekranowych. 5. Wczytywanie i interpretacje pliku wierceń EXCELLON w formacie TXT. Pliki takie generowane są przez programy do tworzenia płytek obwodów drukowanych. Zawarto interpretację pliku zapisanego zarówno w jednostkach calowych (M72), jak i metrycznych (M71). Format zapisu calowego 5-znakowy (2:3), metrycznego 8-znakowy (4:4). W programie jest nowa zakładka "Opcje DRL", zawierająca ustawienia początkowe dla tej konwersji. W czasie konwersji program interpretuje zmiany narzędzi (wierteł). STEP2CNC reaguje na taką zmianę, przez uniesienie osi Z do zadanej wysokości (może być innej dla każdego narzędzia) i zatrzymanie ruchów (pracy programu). Po zamianie wiertła (najlepiej podkładając jakąś podkładkę o stałej wysokości) trzeba nacisnąć przycisk "Wznów" na ekranie programu. Zmiany w programie: * Zmiana realizacji ruchów klawiaturą. Ruchy odbywają się kombinacjami z klawiszem [Ctrl], a nie jak poprzednio [Alt]. * Synchronizacja wątków. Wszędzie tam, gdzie wymagało to ingerencji wprowadzono synchronizację pracy wątków z wątkiem głównym programu. Powinno to zabezpieczyć użytkowników przed pojawiającymi się komunikatami w stylu "Błąd: nieprawidłowe dojście". * Zmiana sposobu realizacji "zamień-wszystko" w opcji "Zamień" edytora g-kodu (zakładka G-kod). Zamiana taka odbywa się teraz "w mgnieniu oka" - procedura przyspieszona około 100x. * wczytanie pliku ruchów XYZ powoduje teraz już odblokowanie przycisku "Wykonaj". * Poprawiono interpretację kodu "M4 H0". Teraz już dziala poprawnie, zatrzymując pracę programu. * Poprawiono wątek "powrotu do pozycji 0,0,0". Teraz oś niepodłączona oś Z nie powinna blokować powrotu do pozycji wyjściowej.
Pobierz najnowszą demonstracyjną wersję 2.35 programu STEP2CNC:
STEP2CNC DEMO (z plikami pomocy - około 4 MB)
Instalacja polega na jego uruchomieniu. Instalator poprowadzi instalację samoczynnie.
Program posiada także moduł deinstalujący.