Niniejszy zbiór stanowi próbę połączenia teorii podstaw statystyki z praktycznym zastosowaniem omawianych zagadnień, w nawiązaniu zarówno do obowiązujących na polskich uczelniach ekonomicznych programów nauczania, jak i do funkcjonujących na rynku podręczników.
Opracowanie składa się z dziewięciu rozdziałów. Obejmują one rozległą tematykę - od rozkładów zmiennej losowej, poprzez opis i wnioskowanie statystyczne dotyczące struktury zjawisk, korelacji i regresji wraz z analizą wariancji, analizę dynamiki zjawisk aż do zastosowania niektórych najpopularniejszych pakietów komputerowych (EXCEL, SPSS, SAS, StatisticaTM PL). Ostatni rozdział w całości jest poświęcony przykładowym zadaniom i testom, jakie mogą znaleźć się w zestawach tematów egzaminacyjnych lub prac zaliczeniowych. Stanowi to pewną nowość na polskim rynku zbiorów zadań ze statystyki.
Każdy rozdział książki jest poprzedzony odpowiednio dobranymi rozwiązanymi przykładami. Zadania są zwięzłe i opierają się na współczesnych realiach. Przy ich wyborze wykorzystano doświadczenia zespołów dydaktycznych Instytutu Statystyki i Demografii SGH oraz Katedry Badań Ilościowych Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Stopień trudności zadań jest zróżnicowany, co poszerza znacznie krąg odbiorców książki. Rozwiązania do zadań są podane na końcu zbioru. Zamieszczono tam również tablice niektórych powszechnie używanych rozkładów zamiennych losowych.
Niniejsza publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów wyższych uczelni ekonomicznych zarówno studiów dziennych, wieczorowych, jak i zaocznych zawodowych oraz magisterskich.
Z powodzeniem mogą z niej korzystać również studenci statystyki na innych uczelniach.