Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Statut Kaliski A. Szyk Książka Opis miniatur

16-06-2015, 0:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59 zł     
Użytkownik retrokafeteria
numer aukcji: 5425840502
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 16-06-2015 00:00:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Ważne

Każdy udział w licytacji lub dokonanie zakupu przez Kup teraz jest wiążące.

Prosimy o przemyślane zakupy i o zapoznanie się z regulaminem. Udział w aukcji oznacza bowiem jego pełną akceptację!

Uprzejmie informujemy, że wysyłki są realizowane w momencie zaksięgowania wpłaty na naszym koncie.


Sprawdź nasze komentarze



O nas:



Nie jesteśmy z wykształcenia historykami sztuki, dla nas nie ma znaczenia forma, ale treść dzieła. Przypuszczam, że dlatego do tej pory nikt nie wydał reprintu Albumu Napoleona Ordy, bo mówi się o nim, że jest niepoprawny artystycznie, że nie trzyma perspektywy, kształtów etc. Dla nas ważne jest co innego, to co czujemy, patrząc na tą architekturę. Czujemy piękno tych budowli, niepowtarzalną atmosferę, dumę narodową, patriotyzm, my czujemy te obrazy i forma jest dla nas sprawą drugorzędną.

Wspólnie wyszukujemy pozycji, które budzą nasze zainteresowanie i zachwyt. Obecnie nawiązuję kontakty z kolekcjonerami, bibliofilami, którzy w swych kolekcjach mają same perełki, a ja mam zamiar je wszystkie wydać. Jest tyle do zrobienia?


Dane kontaktowe:

Graf_ika
ul. Hoża 7/48
00-528 Warszawa

tel. kom. 660 [zasłonięte] 919

 


Numer Rachunku bankowego:

 

83 1060 [zasłonięte] 0[zasłonięte]0760060 [zasłonięte] 016568

Historia Statutu Kaliskiego księcia Bolesława Pobożnego z roku 1264 i jego iluminacji przez Artura Szyka w latach 1926 – 1928


z TEKI STATUTU KALISKIEGO

wydanego ponownie po 80 latach

 

 

O Statucie

 

"Statut Kaliski" Artura Szyka powstał w latach 1[zasłonięte]926-19 i zajmuje obok późniejszej "Hagady" szczególne miejsce w bogatej twórczości artysty, jak też w dziejach kultury polskiej. Jednocześnie ukazany jako akt dziejowej tolerancji, wpisał się na stałe, jako trwały element stosunków polsko-żydowskich.

Druk tego wydania w technice heliograwiury trwał trzy lata i został ukończony 25 stycznia 1932 roku, w drukarni F. Bruckmanna S.A. w Monachium, dla Wydawnictwa Okrągłego Stołu w Paryżu. Całość składa się z 45 luźnych kart oraz jednej dodatkowej pełniącej rolę kolofonu - umieszczona jest w sztywnej tece na której został wytłoczony w złotym kolorze ukoronowany orzeł z trzema herbami - Pogonią, Archaniołem i Gryfem. Grzbiet i krawędzie boczne teki są obciągnięte bordową skórą, natomiast resztę oprawiono w czerwone płótno.

 

 

Reprint Statutu Kaliskiego A. Szyka oparty jest o jeden z niewielu zachowanych w komplecie na terenie Polski oryginalnych egzemplarzy. Wydanie to, oznaczone numerem 176, było darem artysty dla pierwszego premiera Polski Odrodzonej Ignacego Jana Paderewskiego. Zostało przekazane z odręczną dedykacją wielkiemu pianiście przez A. Szyka w Paryżu w roku 1934.

 

 

O wydawnictwie towarzyszącym

czyli przewodniku po grafikach

 

"Historia Statutu Kaliskiego..." opracowana przez Mariana Fuksa, Aleksandra B. Skotnickiego, Joannę Podolską i Marka Szukalaka to swoisty przewodnik po miniaturowych symbolach wciśniętych pomiędzy teksty przez największego iluminatora XX wieku - Artura Szyka.

Zacytuję tu opinię jednego ze współczesnych fascynatów prac A. Szyka: „Przewodnik po statucie jest fantastyczny!!! Bez niego byłaby to tylko teka kolorowych obrazków, których oglądanie znudziłoby się po kilkunastu ilustracjach”.

Od pierwszych stron autorzy zasypują nas informacjami na temat historii powstania Statutu, zarówno tego XIII wiecznego z przywilejami nadanymi Żydom przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, jak i tego iluminowanego w XX wieku przez A. Szyka oraz podkreślają jak wielkie znaczenie odegrała ta oryginalna publikacja w budowaniu porozumienia międzynarodowego na świecie. Autorzy przytaczają paragrafy Statutu Kaliskiego – przywilejów i obowiązków dla Żydów wielkopolskich – w języku polskim, w oryginale - po łacinie oraz w przekładzie dra Krzysztofa Pawłowskiego z Pracowni Łaciny Średniowiecznej PAN.

To kompendium wiedzy okazuje się niezwykle potrzebne do analizy poszczególnych kart Statutu przedstawionych w dalszej części publikacji, dzięki czemu bogata mozaika symboli nie stanowi już dla czytelnika tajemnic.

Książka oprawiona w ekoskórę z miniaturą złotego orła z teki pierwszego wydania Statutu z lat 1[zasłonięte]926-19 jest integralną częścią Reprintu STATUTU KALISKIEGO A. Szyka. Do sprzedaży trafiła tylko niewielka ilość tych książek dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup teki.

 

 

 

 

Poniżej prezentujemy wybrane strony z książki.

 












 

Wydawnictwo Graf_ika 2012 r.

format: A4

liczba stron: 174+10

oprawa: twarda w ekoskórę ze złotymi tłoczeniami